Úsměvy v zákulisí, válka na ledě. Rivalita má nový rozměr, zápas se Slováky může být klíčový

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 5. 2018 12:30
Češi a Slováci dnes zahájí své účinkování na mistrovství světa vzájemným utkáním. Federální derby už dávno není zatíženo slovenskými komplexy, poslední dobou nabralo jiný rozměr. V Kodani se může stát rozhodujícím faktorem v boji o čtvrtfinále.
Rivalita mezi Čechy a Slováky zůstala, jen dostala nový nádech. Slováci už nejsou zatrpklí.
Rivalita mezi Čechy a Slováky zůstala, jen dostala nový nádech. Slováci už nejsou zatrpklí. | Foto: Lukáš Caha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Češi a Slováci rozehrají 82. světový šampionát až jako poslední mužstva, ve večerních hodinách druhého dne. Možná stvoří hned v úvodním duelu nejdůležitější dílek postupové skládačky, možná ne. Nekonečná příprava skončila, turnaj začíná.

Obě mužstva se formovala déle než měsíc a s výhledem možných posil z NHL se vlastně stále formují. "My i Češi už jsme pohromadě dlouho. Je jedno, proti komu hrajete první utkání, pokud to není zámořský soupeř. Těšíme se na velký zápas," řekl slovenský asistent Vladimír Országh.

Proti jeho mužstvu se postaví tajemný český tým. Obdařen mladickou dravostí, zato bez velkých zkušeností. "Češi to po olympiádě obměnili. Mají mladý tým, velmi kreativní. Očekáváme od nich technický a hravý hokej," předestřel Országh, podle kterého jde o typickou českou školu.

V kreativitě a rychlosti vidí výhody také česká strana. "Chceme hrát aktivní hokej, založený na rychlém bruslení. Máme tady mladší tým než na olympiádě," podotkl jeden z trenérů Jaroslav Špaček. Spolu s hráči je natěšen na novou výzvu, která staví do cesty na úvod nelehkého soka.

Slováci mají po zpackaném loňském ročníku a hořké olympiádě jasný cíl. Vrátit se po pěti letech do čtvrtfinále a píchnout celé zemi před příští šampionátem na domácí půdě injekci optimismu. V přípravě se svěřenci Craiga Ramsayho nejevili špatně, zdolali Němce, Francouze i Lotyše.

Zatrpklí Slováci? Dnes převažují sympatie

Utkání proti Čechům brali navíc vždy jako možnost vytáhnout se. Platí to dodnes. "Rivalita pořád existuje, ale není tak intenzivní jako za nás," prohlásil výstižně Országh. Jako hráč pamatuje titul mistrů světa, bronz proti Čechům z roku 2003, ale také sérii porážek od "staršího bratra".

Náboj byl na přelomu tisíciletí jasně daný, Slováci cítili křivdu. "Generace starších hráčů zůstala po rozdělení zatrpklá. Češi zůstali v áčku a my šli do céčka," připomněl slovenský kouč rozpad úspěšného federálního týmu a necitlivé zařazení Slovenska mezi rozvojové hokejové země.

Často silácké řeči, přemotivovanost a obrovský tlak od fanoušků. Kvůli těmto důvodům nebyli Slováci dlouho schopni české mužstvo přehrát a od roku 1993 nasbírali 41 porážek ku čtrnácti výhrám. "Moc zápasů jsme s nimi neprohráli," pozastavil se nad bilancí bývalý obránce Špaček.

Dnes jsou veškeré slovenské komplexy ty tam, leckteří hráči už společný stát a reprezentaci ani nepamatují. Sympatie převažují nad antipatiemi. Hráči se znají především z extraligy, chovají k sobě respekt a slušnost.

Dominik Graňák se po cestě z tréninku zastavil snad u každého českého hráče, kterého potkal. Zdravil, usmíval se, debatoval. Bývalí soupeři z národního týmu i z NHL, Országh s Jiřím Fischerem sledovali český tým na ledě společně. Rivalita mezi sousedy má nový rozměr, je zdravá.

Jordán: Chceme se dobře odpíchnout

Poslední velké vzájemné utkání skončilo na MS v Minsku před třemi lety výhrou Čechů 3:2 v prodloužení, Slováci zvítězili o dva roky dříve v semifinále. "Začátek turnaje máme náročný. Ale nedíváme se dopředu, chceme zvládnout zápas se Slovenskem," poznamenal Michal Jordán.

Obránce Chabarovsku tím naznačil další program českého týmu, který po Slovácích vyzve Švédy, Švýcary a Rusy. "Snad se odpíchneme a budeme se zlepšovat," doufal Jordán. Vzhledem k síle Švédů a Rusů by mohla být utkání proti Slovákům a Švýcarům klíčová v boji o postup.

Také Slováci tuší, že schůdná cesta do vysněného čtvrtfinále povede spíš přes Čechy, ale trenér Országh zůstal diplomatický. "V dnešním hokeji nejsou rozdíly mezi týmy tak značné. Musíme sbírat body proti každému, nekalkulovat," řekl lodivod mistrovské Banské Bystrice.

Kdo začne se sběrem bodů jako první? Zápas Česka proti Slovensku startuje v Kodani ve 20:15, můžete jej sledovat v online reportáži.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy