Vzhůru za medailí. Češi jdou na USA jako favorité. Bez hvězd, zato s Vůjtkem

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 5. 2016 6:00
Medaile z mistrovství světa? Před odletem podceňovaných českých hokejistů do Moskvy spíš zbožné přání, teď jen optimistický odhad. Svěřenci Vladimíra Vůjtka jsou ve čtvrtfinále proti Spojeným státům favorité. Teď jen zvládnout vysoká očekávání. A bruslit!
Češi v posledním klání skupiny se soupeřem pro čtvrtfinále nekalkulovali. Švýcary porazili za tři body.
Češi v posledním klání skupiny se soupeřem pro čtvrtfinále nekalkulovali. Švýcary porazili za tři body. | Foto: Michal Eger

Moskva (od našeho zpravodaje) – Medaile z mistrovství světa? Před odletem podceňovaných českých hokejistů do Moskvy spíš zbožné přání, teď jen optimistický odhad. Svěřenci Vladimíra Vůjtka jsou ve čtvrtfinále proti Spojeným státům favorité. Teď jen zvládnout vysoká očekávání.

"Je důležité, abychom zůstali v klidu. Snažíme se do hráčů dostat, aby tam nebyla žádná nervozita a přemíra tlaku," vysvětluje asistent trenéra Josef Jandač.

Jeden z lídrů mužstva Roman Červenka zase dodává: "Je to logické, že s úspěchem přichází větší tlak. Ale my si věříme, věříme jeden v druhého. Nemělo by nás to rozhodit. Musíme hrát náš hokej a bude to dobré."

Jindy by taková slova zněla samolibě. Vždyť Američané mají pětkrát víc registrovaných hokejistů a jejich kluby tvoří většinu ve slavné NHL. Jenže Rusko nehostí olympiádu ani juniorský šampionát. Zámořská velmoc tady hrůzu nebudí. Uspět zkouší s hráči, kterým v průměru není ani 23 let. V týmu najdete jediného třicátníka, ovšem hned sedm mladíků z univerzity.

Ano, ani na loňském mistrovství nevyrukovali Američané s tím nejlepším, ale přeci jen byli o něco starší a spoléhali na výborné obránce. I proto obrali Čechy o bronz. Teď přitahují pozornost třeba rychlík Dylan Larkin a supertalent Auston Matthews, ale kolem nich to příliš slavné není.

Výsledky ve skupině tomu odpovídají. Prohra s Kanadou, Finskem, ale i Slovenskem a Německem hovoří jasně.

"Nebyli dominantní, do čtvrtfinále se dostali s odřenýma ušima," podotkl bývalý bek Jiří Fischer. Spojené státy neohromily ani Aloise Hadamczika: "Vůbec se mi nelíbily."

Bez hvězd, zato s Vůjtkem

Ovšem pozor, také Češi přivezli do Ruska slabší odvar ideální soupisky, z NHL ulovili jedinou nezpochybnitelnou hvězdu – Tomáše Plekance. Tým přesto nevídaně šlape, důkazem je prvenství v moskevské skupině. Velkou zásluhu na nečekaném úspěchu má bezpochyby Vladimír Vůjtek. 69letý kouč přenesl na nezkušený výběr klid, ale rovněž mu za pomoci asistentů vtiskl aktivní styl.

Dosavadní krasojízdou připomněl fanouškům svou pouť se Slováky, které před čtyřmi roky dovedl k šokujícímu stříbru. Jakékoliv letošní medaile s Českem by si prý vážil ještě víc.

Sami hráči už cílí vysoko. "Přijeli jsme pro medaili," zahlásil po ovládnutí skupiny nájezdový mág Lukáš Kašpar.

Českému hokeji by takový úspěch pomohl. Pokud nepřijde, čekání na cenný kov se protáhne už na čtyři roky, historicky nejdelší dobu.

Bruslit, bruslit, bruslit

Teď je třeba udělat počáteční krok. Jít do čtvrtfinále proti USA z prvního místa, to už Češi pamatují. Před čtyřmi lety v Bratislavě z toho byla pohodová výhra 4:0, zato v roce 2004 přišla národní tragédie. Jágr a spol. tehdy doma padli v nájezdech.

Hráči stávajícího výběru na krach svých předchůdců nemyslí. Místo toho poslouchají pokyny trenérského štábu. Asistent Jandač říká: "Důležité hlavně bude, aby nám šly nohy. Pak to bude dobré. Musíme bruslit, mít pohyb."

Rychlonozí Američané se rozhodně ploužit nebudou. "Jsou trošku rychlejší a mají větší důraz do branky než týmy, které jsem viděl v Moskvě," říká Fischer.

Favorité jsou však Češi. Zvládnou nejzrádnější duel šampionátu a přiblíží se medaili? Jandač příhodně dodává: "Teprve teď pro nás mistrovství začíná."

O to, aby pokračovalo i dál, budou Češi usilovat dnes od 15:15. Čtvrtfinále můžete sledovat v našem online přenosu. Zhruba hodinu před zápasem se v něm dozvíte i to, jestli trenéři dali v bráně důvěru Dominiku Furchovi, nebo Pavlu Francouzovi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy