Stříbrní olympijští medailisté se na MS dál trápí. Kanada přichystala Dánsku debakl

Aktualizováno 7. 5. 2018 23:14
Hokejisté Německá nadále čekají na první výhru na letošním mistrovství světa. Spojeným státům podlehli 0:3. Ve večerním utkání skupiny B vyhrála Kanada nad Dánskem vysoko 7:1.
Kanada porazila Dánsko 7:1.
Kanada porazila Dánsko 7:1. | Foto: Reuters

Herning - Hokejisté USA porazili v základní skupině B mistrovství světa v Herningu Německo 3:0. Američané zvítězili potřetí za sebou, naopak finalisté olympiády na první vítězství nadále čekají. Ve večerním utkání si Kanada poradila s domácími Dány, které smetla poměrem 7:1. Javorové listy vyhrály podruhé v řadě.

USA slaví třetí výhru

Američané začali zápas proti Německu vlažněji, přesto se dostali v polovině úvodní třetiny do dvou obrovských šancí. V první Kane nabídl v přečíslení dvou na jednoho gól DeBrincatovi, jenže ten minul odkrytou branku. O chvilku později dorážel do prázdné brány Atkinson, ale Treutle mu fantastickým zákrokem gól ukradl.

White neuspěl proti německému brankáři ani ze sólového úniku, Treutle pak čaroval při oslabení, jenže celkem čtyři menší tresty během prvních devíti minut druhé části se nakonec staly Německu osudnými. Více než minutovou přesilovku pět na tři ještě sice Američané nevyužili, ale pak se při hře v pěti proti čtyřem prosadil ranou bez přípravy Kane.

Uběhlo jen 28 vteřin a Němci museli znovu do čtyř. Pálil opět Kane, tentokrát se však odražený kotouč zatoulal na hůl Ryana, jenž snadno zvýšil na 2:0. Dlouhých 82 vteřin pak hráli pět na tři i Němci, ale místo snížení byli rádi, když již proti čtyřem soupeřům opět neinkasovali - Treutle vychytal v nájezdu tentokrát Larkina.

Když pak v polovině třetí dvacetiminutovky udělal obrovskou chybu při snaze nahrát odrazem o zadní hrazení Jonas Müller, jenž místo toho našel jen Kanea, který připravil třetí gól DeBrincatovi, bylo jasné, že Němci už nenajdou sílu na zvrat. Nakonec se přes velkou šanci Yannica Seidenberga a Plachtovu bombu do horní tyče nedočkali ani čestného úspěchu.

Kanada porazila Dány jasně 7:1

Hokejisté Kanady porazili ve večerním utkání skupiny B domácí Dánsko 7:1. Kanaďané měli zápas bezpečně pod kontrolou, už před jeho polovinou vedli 5:0. Dva góly dal útočník Ryan Nugent-Hopkins, tři body za přihrávky nasbíral kapitán vítězného týmu Connor McDavid.

K tomu, aby se začal naplňovat očekávaný scénář, pomohla Kanaďanům první přesilovka v jejich podání: Barzal v ní sice nabíjel Schennovi, který byl postrčený a netrefil proto vůbec puk, ale za ním už byl schovaný Josh Bailey a poslal ho nechytatelně do horního růžku.

Na konci 12. minuty kroužil McDavid útočným pásmem tak dlouho, dokud na sebe nenatáhl protihráče, připravil tak palebnou pozici pro Ekblada a ten zacílil přesně. Eberle navíc rozezvučel brankovou konstrukci.

V úvodu druhé části nebyl sice zámořskému favoritovi uznán gól, ale poté se provinil sekáním Madsen a Kanaďané znovu trestali zásluhou dorážejícího Eberleho. Na konci 27. minuty naháněli tři Dánové u hrazení Baileyho, jenže zapomněli na O'Reillyho a ten si pohrál s gólmanem Dahmem.

Už o 24 vteřin později se stav měnil znovu, když našlápl Nugent-Hopkins, ustál faul soupeře a v signalizované početní výhodě i gólově zakončil. Dánové byli brzy nato v přesilovce blízko rychlé odpovědi, jenže pokus Nicklase Jensena skončil na tyči.

Třetí dějství se dohrávalo v poklidném tempu a zejména Kanada šetřila síly. Přesto ve 47. minutě předvedl pěknou akci McDavid a nachystal gól na stříbrném podnosu Nugentu-Hopkinsovi. Dánové se dočkali snížení, když Jesper Jensen Aabo nahodil puk od modré čáry a kanadský bek Parayko tečoval mimo dosah McElhinneyho.

Obránce Lassen v další příležitosti už strážce kanadské branky nepřekonal. Jost se pak ještě dostal snadno k odraženému kotouči a rychlým blafákem do bekhendu uzavřel skóre.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina B (Herning):

USA - Německo 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. P. Kane (J. Gaudreau, Atkinson), 33. D. Ryan (P. Kane, Hughes), 51. DeBrincat (P. Kane). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 10.301.

USA: Kinkaid - Martinez, C. Murphy, Butcher, N. Jensen, Oesterle, Pionk, Hughes - DeBrincat, Coleman, P. Kane - Kreider, D. Larkin, Atkinson - A. Lee, D. Ryan, J. Gaudreau - Gibbons, White, Milano - T. Thompson. Trenér: Jeff Blashill.

Německo: Treutle - Holzer, D. Seidenberg, Y. Seidenberg, M. Müller, Krupp, J. Müller, Ebner - Hager, Kahun, Eisenschmid - Michaelis, Tiffels, Noebels - Plachta, Draisaitl, Ehliz - Krämmer, Pietta, Wiederer - Uvira. Trenér: Marco Sturm.

Kanada - Dánsko 7:1 (2:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Josh Bailey (Barzal, B. Schenn), 12. Ekblad (McDavid, Schwartz), 25. Eberle (McDavid, Parayko), 27. R. O'Reilly (Josh Bailey, B. Schenn), 28. Nugent-Hopkins, 47. Nugent-Hopkins (McDavid, Chabot), 59. Jost (Nurse, Barzal) - 52. J. B. Jensen (O. Lauridsen). Rozhodčí: Kubuš (SR), Öhlund (Švéd.) - Davis (USA), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 10.800.

Kanada: McElhinney - R. Murray, Parayko, Edmundson, Ekblad, Pulock, Nurse, Chabot - Josh Bailey, R. O'Reilly, B. Schenn - Nugent-Hopkins, McDavid, Schwartz - Dubois, Horvat, Pageau - Beauvillier, Barzal, Eberle - Jost. Trenér: Bill Peters.

Dánsko: Dahm - Lassen, Larsen, O. Lauridsen, J. B. Jensen, D. Nielsen, N. B. Jensen - N. Jensen, Regin, Bjorkstrand - Storm, F. Nielsen, Hardt - Madsen, Jakobsen, Kristensen - J. Jensen, Russell. Trenér: Jan Karlsson.