Uplácelo se na hokejovém MS? Sázkaři měli poslat Ukrajincům statisíce

ČTK ČTK
23. 8. 2017 15:45
Dva hokejisté Ukrajiny se přihlásili s tím, že jim během letošního MS divize A byly předány úplatky.
Sázkařská mafie údajně chtěla ovlivnit zápas ve prospěch Koreje
Sázkařská mafie údajně chtěla ovlivnit zápas ve prospěch Koreje | Foto: Tomáš Liška

Curych - Mezinárodní hokejová federace (IIHF) se chystá prošetřit uplácení dvou ukrajinských hráčů na dubnovém mistrovství světa divize IA v Kyjevě. Dvaadvacetiletý gólman Eduard Zacharčenko a stejně starý obránce Vladimir Varivoda uvedli, že v průběhu domácího turnaje přijali 30 tisíc dolarů (670 tisíc korun).

Kauzu odstartovaly dva dopisy adresované ukrajinskému webu Obozrevatěl. Shodně s datem 29. dubna je napsali Zacharčenko a Varivoda s tím, že chtějí peníze vrátit. Cílem úplatku podle jejich tvrzení bylo, aby Ukrajina prohrála s Koreou, navíc alespoň dvoubrankovým rozdílem. Na ledě se však hrálo po 60 minutách 1:1, Korejci pak zvítězili v nájezdech a i díky tomu si zajistili premiérový postup mezi elitu.

"Celou záležitost rozhodně prošetříme, ačkoliv výsledek zápasu je v rozporu s tím, jaký byl požadován. Jde o velmi vážná tvrzení. A pokud se ukáže, že k tomu skutečně došlo, tak je před námi velký problém. K celé věci musíme přistoupit s plnou vážností a pečlivostí," uvedl prezident IIHF René Fasel pro agenturu TASS s tím, že v pondělí federace ustanoví zvláštní vyšetřovací skupinu.

S případem je spojován Alexej Lazarenko, který ještě v minulé sezoně hrál za Viťaz Charkov, ale v klubu působil od ledna i na pozici hlavního kouče. Důvodem úplatku měly být podle všeho sázky na zápas a Korejci do něj nejsou nijak zapleteni.

Lazarenko odmítl nařčení komentovat. "Vážení, ve světle událostí, které vypluly na povrch, mě prosím vůbec neobtěžujte, protože nejsem jakožto poctivý ukrajinský občan kompetentní, abych tuto záležitost komentoval před tím, než bude uzavřeno vyšetřování," napsal Lazarenko na svůj facebookový profil.

Oba hráči se mohli rozhodnout vrátit peníze i proto, že zjistili, jaké jim hrozí tresty. Kromě toho, že jim může být zapovězena reprezentace, jsou ve hře i sankce, jež se podle ukrajinských zákonů pohybují od vysoké pokuty až po několikaleté vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy