Vítejte v dánském Kladně. Domácí fanoušci si užívají MS a hostí hokejový svět s otevřenou náručí

Daniel Kinc
12. 5. 2018 15:40
Na tuhle příležitost čekali hodně dlouho, a dočkali se. Dánové poprvé v historii hostí MS v hokeji a ukazuje se, že šlo o velmi dobrou volbu. Domácí reprezentace hraje své zápasy vzhledem k rozložení fanouškovských sil v Herningu, což se ukazuje jako jeden ze skvělých kroků pořádající země.
Dánští fanoušci na MS v hokeji 2018.
Dánští fanoušci na MS v hokeji 2018. | Foto: Reuters

Herning  (od našeho zpravodaje) - Vlaječky, barevné nápisy, dresy i fotky oblíbených hráčů. Herning, padesátitisícové město na severu země, se na dva týdny zcela oddal hokeji a "dánské Kladno", jak by se tomuto městu dalo přezdívat, ukazuje světu svou kulturu a pohostinnost.

Herning je zároveň továrnou na šikovné hokejisty, z nichž hned 11 hraje v současné reprezentaci a místní hokejový klub Blue Fox je co do počtu titulů nejúspěšnějším v zemi. Na další triumf ale čeká od roku 2012, letos se vítěz základní části musel spokojit "jen" s druhým místem.

Velkou pochvalu si zaslouží pořadatelé, kteří se nebáli experimentovat a Dány přesunuli z hlavního města právě sem. Domácí reprezentace ve většině případů hrává v Kodani, organizátoři ale z důvodů rozložení diváckých sil přemístili dějiště zápasů domácích o něco dále. Kodaň patří Čechům, Slovákům a Švédům, Herning se zcela zahalil do červeno-bílých barev.

Už v první den šampionátu se ukázalo, jak moc pro Dány pořádání světového šampionátu znamená. Dlouhé fronty na pokladnách už několik hodin před zápasem, úsměvy od ucha k uchu a těšení se na akci, na níž Seveřané tak dlouho čekali. A co fandění na zápasech? Jyske Bank Boxen, jak zní oficiální název haly v Herningu, která hostí šampionát, pojme dvanáct tisíc fanoušků.

Úvodní duel domácích barev s Němci byl beznadějně vyprodán, atmosféra byla elektrizující a Dánové si v napínavém večeru užívali opojnou výhru v nájezdech. Na jeho konci si pak všichni společně zazpívali hymnu. "Před šampionátem jsme společně doufali, že si ji s fanoušky zazpíváme. Teď se náš sen splnil," řekl dojatě útočník Frans Nielsen.

Fanzóna - místo, kde to stále žije

Rozlehlý areál místní haly nabízí pro diváky skutečný komfort. Před stadionem na vás čeká nespočet stánků s občerstvením, dánskými specialitami, velký oficiální fanshop a vyzkoušet si můžete spoustu méně tradičních sportů. Je tu třeba minihřiště pro florbal tři na tři, zkusit si můžete fotbal jeden na jednoho nebo  fotbalbilliard. Nejvíc však táhne již tradičně air hockey, který bývá bez přestání zaplaven fanoušky.

Skutečné překvapení ale na všechny příchozí čeká uvnitř haly, kde vyrostla ještě větší fanzóna. Ta nabízí fanouškům napříč všemi zeměmi další nespočet sportů, aktivit, občerstvovacích zastávek a dalšího doprovodného programu.

"Zkoušíme tu různé sporty, dobře se najíme. Moc si to užíváme," shodují se dánští fanoušci ve výrazných kostýmech.

Jak za to Dánové umějí vzít a ponořit se do šampionátu, chtějí poznat fanoušci z celého světa. V Herningu tak často potkáte i české dresy, které vyrazily okusit místní atmosféru. "Je moc hezké, že se tu sjel celý svět. Byli jsme už v sobotu v Kodani, ale atmosféra tady je lepší," srovnává dvojice z Česka, která už procestovala obě dějiště šampionátu.

Dánské heslo? Bezpečnost na prvním místě

Ano, Dánové za to - co se alkoholu týče - umějí pořádně vzít, což se během šampionátu několikrát potvrdilo, ale vždy znají své hranice. Velký palec nahoru míří také za pořadateli, kteří turnaj zabezpečili tak, jak se sluší a patří na akci světového formátu.

Kromě všudypřítomného policejního dohledu jde zejména o vícenásobné kontroly, které si svoji důkladností nezadají s tou na letišti. I novináři bývají často prohlíženi hned dvakrát po sobě.

Dánští fanoušci v Herningu
Dánští fanoušci v Herningu | Foto: Reuters

Pokud si fanoušek srovná důkladnost kontrol v německém Kolíně, který šampionát hostil loni, a Herningu, je až s podivem, jak rozdílná tato opatření jsou. V Německu jste na stadion prošli bez kontroly, zatímco v Dánsku vás kontrolují velmi pečlivě a batohy prověřit psy. Fanoušci se mohou cítit v bezpečí, ochrana všech v areálu stadionu, ale také po městě je na vysoké úrovni.

Dánové se ukazují jako skvělí hostitelé. Neustále se usmívají, jsou ochotni pomoci a poradit, v angličtině s fanoušky rádi zavtipkují a popovídají o každodenních problémech. Jsou ochotní, vstřícní a ukazují svůj charakter.

Když se vyhraje, jako například při senzaci s Finskem, jste jedním z nich. Pozvou vás na pivo, na drink, radují se a skáčou jako malí kluci. Ani z porážek si však hlavu nedělají. Prohráli jsme s USA? A co. Jdeme slavit. Fanoušci nežijí pouze samotným hokeje, důležitý je pro ně fakt, že oni se teď mohou ukázat celému hokejovému světu a přivítat jej. A vítají jej s otevřenou náručí.

Na akci, kterou třeba většina z nich, zažije jen jednou za život.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy