Česko fandilo proti Kanadě, v Praze se fanoušci poprali

Aktualizováno 16. 5. 2015 19:06
Smutkem a zklamáním skončil dnes pro fanoušky českého hokejového týmu semifinálový zápas světového šampionátu s Kanadou.
Fanzóna během MS
Fanzóna během MS | Foto: ČTK

Praha - Smutkem a zklamáním skončil dnes pro fanoušky českého hokejového týmu semifinálový zápas světového šampionátu s Kanadou. Lidé, kteří se odpoledne sešli v barech, restauracích a na veřejných prostranstvích, však přijali porážku 0:2 převážně v klidu. Hokejisty na konci utkání povzbudili potleskem.

Bouřlivé ovace zazněly například ve fanzóně u pražské O2 areny. Několik tisíc lidí u haly, kde probíhal semifinálový souboj, fandilo až do posledních minut. "Hlavně, že máme možnost hrát zítra o medaili," prohlásil jeden z příznivců, který po celé utkání sledoval statistiky zápasu na mobilním telefonu. "Kanaďané nás prostě přestříleli," konstatoval.

Celá fanzóna i diváci v okolních restauracích nevybíravými slovy komentovali verdikt rozhodčího, který v závěru druhé třetiny neuznal gól českého mužstva. Hned po skončení prvního semifinálového zápasu se prostranství před O2 arenou zaplnilo ruskými fanoušky, kteří přišli povzbudit svůj tým ve večerním zápasu s Američany. Také oni dorazili v dresech národního týmu a s vlajkami se státním znakem. Někteří měli i repliky historických dresů hokejistů bývalého Sovětského svazu s nápisem CCCP.

V Praze se fanoušci prali

Fanoušci na Staroměstském náměstí, kterých se podle odhadů policie sešlo až 15.000, na konci zápasu netajili své zklamání. Bylo na nich ale vidět, že s prohrou trochu počítali. Do varu je v závěru zápasu nepřivedlo ani časté vybízení moderátora Martina Dejdara z pódia. Několik fandů v českých dresech se po skončení utkání v Železné ulici popralo s dalšími účastníky promítání. Šarvátka se ale obešla bez viditelných zranění.

"Škoda toho neuznaného gólu Jordána ve druhé třetině. Tam nás rozhodčí poškodili," řekl ČTK jeden z fanoušků. V neděli se podle svých slov přijde postavit před O2 arenu, kde zápas o třetí místo poběží. Fungovat budou i fanzóny na Václavském a Staroměstském náměstí.

Smutní a zklamaní opouštěli lidé zónu pro fanoušky v ostravské Dolní oblasti Vítkovice. Navzdory dvoubrankové prohře ale hráče na konci zápasu odměnili potleskem a vyvolávali také jméno brankáře Ondřeje Pavelce, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

"Bojovali jsme celou dobu, myslím si, že každá medaile je dobrá a určitě uhájíme aspoň třetí místo. Každopádně zase přijdeme podpořit náš tým do fanzóny. Získali jsme toho vůbec nejtěžšího soupeře, takže si myslím, že dostat jen dvě branky je úplně super výsledek a nemáme se za co stydět," řekla ČTK po zápase jedna z fanynek Barbora Kopcová.

Také fanoušci v Karlových Varech postupně utlumovali počáteční nadšení. Přestože očima i výkřiky často tlačili puk do kanadské branky, nakonec smířlivě přijali prohru. Jediným radostným okamžikem, který ale trval jen několik sekund, byl neuznaný český gól. Na nedělní souboj o bronzovou medaili ale opět přijdou.

V Ústí přerušili cyklofestioval

Kvůli hokejovému utkání přerušili dnes odpoledne v letním kině v Ústí nad Labem program cyklofestivalu UL-LET. Prohru českého týmu v semifinále tam na velké obrazovce sledovalo kolem 2000 diváků. "Není co slavit, o to víc musíme zabojovat v neděli," poznamenal jeden ze zklamaných fanoušků. Zklamaně se rozcházeli i fandové, kteří si v Liberci uspořádali vlastní velkoplošnou projekci mezi domy ve Slunečné ulici. Do hovoru jim nebylo, v neděli se ale rovněž sejdou znovu.

V Brně se fanoušci velkoplošné projekce na náměstí nedočkali. Podnikatel, který si v pátek na radnici Brna-střed vyzvedl povolení, podle mluvčího Romana Buriana plánoval projekci pouze v případě, že domácí tým postoupí do finále. Dnes lidé fandili zejména v hostincích a barech.

Pivovarská restaurace na Starém Brně se plnila postupně, atmosféra byla hlavně na začátku zápasu spíše komorní. Lidé jen občas hlasitě reagovali na dění na ledě. Největší ohlas vzbudila neuznaná branka v závěru druhé třetiny, kterou příznivci zklamaně komentovali.