Tentokrát kanonáda. Češi neměli s Francií slitování, rozstříleli ji šesti góly a mají jistý postup

13. 5. 2018 23:02
Hokejisté Francie neměli proti české reprezentaci žádnou větší šanci a utkání skupiny A na mistrovství světa prohráli vysoko 0:6.
Rodost českých hokejistů
Rodost českých hokejistů | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Čeští hokejisté zvítězili ve svém předposledním utkání v základní skupině A na mistrovství světa v Kodani nad Francií vysoko 6:0 a díky večerní výhře Švédka nad Švýcarskem mají s předstihem zajištěný postup do čtvrtfinále.

Shodně dvěma góly pomohli k vítězství českého týmu David Pastrňák a Roman Horák, trefili se také Dmitrij Jaškin a Martin Nečas. Brankář David Rittich udržel ve svém pátém reprezentačním zápase poprvé čisté konto, ke kterému mu stačilo jen deset zákroků.

Už po 65 sekundách hráli Češi přesilovku po Janilově faulu a brankáře Quemenera prověřili Nečas a Kubalík. Po přesilovce měl další možnost Sklenička a ve čtvrté minutě už gólman Bordeaux kapituloval. Krejčí vyhrál vhazovaní za levý kruh pro Pastrňáka, který zápěstím zamířil do pravého horní rohu Quemenerovy branky.

Kanonýr Bostonu znovu udeřil v osmé minutě, kdy střelou přes obránce Edmontonu Auvitua prostřelil Quemenera pod pravou rukou. Byla to jeho čtvrtá branka ve třetím startu na turnaji.

Ve 12. minutě minul Jaškin, o tři minuty později ale zamířil z levého kruhu přesně k protější tyči a český tým vedl stejně jako v pátek proti Bělorusku po první třetině 3:0. Jandačův výběr měl jasnou převahu a Rittich v ní kryl jen šest střel.

Na rozdíl od minulého utkání Češi v dalším průběhu navyšovali skóre. Claireauxův faul z konce úvodního dějství potrestal Horák, který tečoval mezi betony francouzského gólmana nepovedenou střelu Kubalíka od modré čáry. Předtím ještě trefil Šulák horní tyč a z dorážky měl šanci Jaškin.

Potom fauloval Janil loktem do hlavy Chytila, který byl chvilku otřesený, ale pokračoval ve hře. Francouzi v oslabení odolali, ale ve 28. minutě se skóre opět změnilo. Chytil trefil horní tyč a do prázdné branky doklepl puk Horák, který se stejně jako Pastrňák trefil v utkání podruhé. A Quemenera nahradil Ylönen.

O chvíli později ale Chytil zamířil do kabiny a na ledě se místo něj objevil třináctý útočník Kousal. Zápas na chvíli přerušil problém s nožem na brusli čárového sudího Kiliana, za něhož zaskočil náhradník Davis. Další možnosti zvýšit měli Řepík či Faksa, ale stav se nezměnil ani při trestu Treilleho.

Přes pokračující jasnou převahu zůstával Ylönen dlouho neprůstřelný. Ve 44. minutě stihl vykrýt lapačkou Červenkův pokus. Francouzi se ubránili i při Claureauxově vyloučení. V polovině závěrečné části Češi dovršili skóre, poté co Ylönen nestačil na Nečasovu střelu z mezikruží. Další šance Červenka a Hyka neproměnili.

Češi nakonec zápas v klidu dovedli do vítězného konce, Rittich si v závěru třetí třetiny připsal "jubilejní" desátý zákrok. Jeho spoluhráči vyslali na francouzské gólmany 55 střel.

Závěrečný zápas v první části turnaje čeká český výběr v pondělí od 20:15, kdy se utká s Rakouskem.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina A (Kodaň):

ČR - Francie 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Pastrňák (Krejčí), 8. Pastrňák (Jaškin), 15. Jaškin (Krejčík), 22. Horák (D. Kubalík, Šulák), 28. Horák (Chytil, Sklenička), 51. Nečas (Krejčík, Polášek). Rozhodčí: Kubuš (SR), Öhlund (Švéd.) - Kilian (Nor.), Vanoosten (Kan.). Od 33. do 35. minuty nahradil Kiliana Davis (USA). Vyloučení: 2:6, navíc Janil (Fr.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6252.

ČR: Rittich - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, D. Sklenička, Polášek, Krejčík - Řepík, Faksa, Červenka - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Hyka, Nečas, D. Kubalík - Horák, Plekanec, Chytil - od 31. navíc Kousal. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Francie: Quemener (28. Ylönen) - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Raux, Thiry - Fleury, Guttig, Rech - T. Da Costa, Texier, S. Treille - Claireaux, Bouvet, Douay - Perret, Ritz, Leclerc - Lamperier. Trenér: Dave Henderson, Laurent Meunier a Pierre Pousse.