Přílety hvězd mění pořádky v neprospěch Čechů. Z někdejšího outsidera MS je favorit

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 5. 2023 6:50
Původně nepříliš bombastické mistrovství světa v Tampere a Rize nabývá na hvězdnosti. Díky posilám z NHL na poslední chvíli. Českým vyhlídkám na další medaili to však nepomáhá.
Tobias Geisser slaví se spoluhráči svůj gól proti Kazachstánu. Do utkání naskočila i čerstvá posila Švýcarů Kevin Fiala.
Tobias Geisser slaví se spoluhráči svůj gól proti Kazachstánu. Do utkání naskočila i čerstvá posila Švýcarů Kevin Fiala. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - V průběhu loňského šampionátu ve Finsku natrefili Češi na jackpot. Ze severoamerické NHL je dodatečně posílil David Kämpf a hlavně superhvězdný David Pastrňák, který povýšil herní projev mužstva na zcela jinou úroveň.

Letos je ticho. Ondřej Palát se po nedávném konci sezony v New Jersey omluvil kvůli zranění a i jiné možnosti padly. Trenéři tak uzavřeli soupisku. Jejich největší hvězda Filip Chytil navíc bojuje s bolestivým zraněním.

Jackpot tentokrát připadl někomu jinému. Švýcarům.

Mužstvo, které stejně jako Češi hraje v rižské skupině, dodatečně získalo křídelníka Kevina Fialu z Los Angeles a centra Nica Hischiera s obráncem Jonasem Siegenthalerem z New Jersey.

V příští sezoně NHL budou pod platovým stropem dohromady zabírat zhruba 18,5 milionu amerických dolarů. Z takového balíku by se pro srovnání dali zaplatit více než čtyři Chytilové.

"Díky těmto třem hráčům vkročí výběr trenéra Patricka Fischera do nové dimenze, z outsidera je najednou favorit. Tyto posily dávají fanouškům o něco větší naději na první zlatou medaili na mezinárodní scéně," napsal švýcarský deník Le Matin.

Švýcarsko mělo zajímavý tým už na startu šampionátu, podle sázkových kanceláří ale nepatřilo mezi favority na titul. Pod kurz deset ku jedné se postupně vešly jen Finsko, Kanada, Švédsko, Česko a Spojené státy.

Teď už jsou Švýcaři s kurzem kolem šesti ku jedné čtvrtým největším adeptem na zlato. Mimochodem nahradili Česko, které je páté, případně šesté za Američany.

Síla Fischerova výběru už je zkrátka nepřehlédnutelná. Celkově v něm figuruje šest hokejistů NHL, kromě zmíněného trojlístku jde o beka Janise Mosera a útočníky Nina Niederreitera s Denisem Malginem. 

Pokud nepočítáme Kanadu a USA, tak více posil ze slavné soutěže má jen Švédsko, to ale ulovilo spíš méně známé tváře.

Hischier s Fialou jsou ozdobami celého šampionátu. V rižské skupině nenajdete větší hvězdy, ani mezi Kanaďany.

Když Fiala, autor 72 bodů (23+49) ze 69 zápasů za Los Angeles, dorazil po příletu na MS do tiskového střediska, obklopily ho desítky novinářů. Odpovídal v angličtině a němčině, byť by jakožto potomek českých rodičů zvládl i češtinu.

O den později, v úterý, už nastoupil proti Kazachstánu. Na ledě byl hodně vidět, ale nebodoval. Ani nemusel. Švýcaři i bez jeho příspěvku vyhráli jasně 5:0. A protože předtím smetli také Slovinsko a Norsko, mají po třech zápasech plný počet bodů a pozoruhodné skóre 15:0.

Ještě sice nenarazili na těžkou váhu, ale i tak vzbuzují respekt, zvlášť s ohledem na Fischerova slova před turnajem.

Pokud se Švýcarsko dosud skutečně drželo zkrátka, mají se tradiční velmoci čeho obávat. Zvlášť po příjezdu Fialy a spol.

 

Právě se děje

Další zprávy