Švýcaři na MS poprvé inkasovali, Slovensko ale porazili 4:2. Němci drží naději

18. 5. 2023 22:09
Hokejisté Švýcarska ve čtvrtém zápase na mistrovství světa v Rize poprvé inkasovali, nakonec ale porazili Slovensko 4:2 a vyhráli i čtvrté utkání ve skupině B. Ve skupině A v Tampere porazili Němci Dánsko 6:4, ve čtvrtém utkání poprvé bodovali a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále.
Miloš Kelemen a Jonas Siegenthaler v zápase Slovensko - Švýcarsko na MS 2023
Miloš Kelemen a Jonas Siegenthaler v zápase Slovensko - Švýcarsko na MS 2023 | Foto: Reuters

Vítěznou branku Švýcarska vstřelil ve 47. minutě Christian Marti. Slováci na turnaji potřetí prohráli a jsou pátí, teď je ale čekají souboje s týmy, které jsou v tabulce za nimi.

Švýcaři do utkání poprvé nasadili další dvě posily z NHL - obránce Siegenthalera a útočníka Hischiera z New Jersey, kteří se hned podíleli na prvním gólu. Nejprve sice zahrozil Miranda, ale skóre otevřel v 6. minutě Siegenthaler, který prostřelil brankáře Hlavaje od modré čáry.

Slováci, v jejichž sestavě chyběl zraněný nejproduktivnější hráč Cehlárik, si poté vypracovali několik slibných příležitostí. Gólmana Mayer ale nepřekonali.

Hráči ze země helvétského kříže poté nevyužili dvě přesilové hry, ve 25. minutě ale vedení po vydařeném přečíslení dva na jednoho navýšili. Hlavaje překonal Niederreiter. Slováci dokázali bleskově odpovědět, o 21 sekund později snížil na turnaji poprvé hrající Kudrna. Švýcaři inkasovali poprvé na MS a po 205 minutách a osmi sekundách.

Švýcaři byli výrazně střelecky aktivnější, do slibných pozic se dostali Malgin, Haas nebo v oslabení Simion, kterého zastavil jen za cenu faulu Pánik. V následném trestném střílení ale proti Fialovi uspěl výborný Hlavaj. Favorit toho následně litoval ještě více, neboť Regenda pohotovou dorážkou 31 sekund před koncem druhé třetiny vyrovnal.

Klíčový moment utkání přišel ve 47. minutě, kdy střelu Martiho od modré čáry nešťastně tečoval obránce Ivan. Slováci se pokusili vyrovnat při power play, inkasovali ale čtvrtý gól.

Němci mají první body

Dánové povzbuzeni předešlými výhrami do utkání dobře vstoupili, již ve druhé minutě mohl po přečíslení dva na jednoho otevřít skóre Storm. Neuspěl ale stejně jako na druhé straně Seider, který trefil tyč.

Skóre se poprvé změnilo v 6. minutě, kdy si Lassenovu střelu od modré čáry nešťastně usměrnil do vlastní branky Moritz Müller.

Němci se dokázal do utkání vrátit ve druhé třetině, zvýšili střeleckou aktivitu a prosadili se i gólově. Krátce před polovinou utkání prostřelil Dichowa útočník Peterka, poté využil menší zaváhání dánského brankáře pohotově dorážející Ehl a zatím nejvydařenější herní pasáž Němců na turnaji zakončil po ideální Noebelsově přihrávce kapitán Moritz Müller.

Dánové ale dokázali 23 sekund před koncem druhé třetiny snížit, Niederbergera překonal Bau Hansen. Ve třetí části byl blízko vyrovnání Ehlers, ale podařilo se to až v 56. minutě Wejsemu. Němci ale bleskově odpověděli, o 20 sekund později jim vrátil vedení střelou od modré čáry Jonas Müller.

V dramatické koncovce Němci výhru, která je reálně udržela ve hře o postup, udrželi. Dvakrát se prosadili při power play soupeře, jiskru naděje pro Dány na chvilku vykřesal svým druhým gólem Wejse.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Riga):

Švýcarsko - Slovensko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Siegenthaler (Malgin, Hischier), 25. Niederreiter (Ambühl), 47. Marti (Richard), 60. Haas (Miranda, Simion) - 26. Kudrna (Kelemen, Pánik), 40. Regenda (Okuliar, Kňažko). Rozhodčí: Holm (Švéd.), MacFarlane (USA) - Nothegger (Rak.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 4840.

Švýcarsko: Mayer - Kukan, Siegenthaler, Moser, Glauser, Marti, Loeffel, Geisser, Fora - Fiala, Hischier, Malgin - Niederreiter, Corvi, Ambühl - Miranda, Haas, Simion - Herzog, Richard, Ch. Bertschy. Trenér: Fischer.

Slovensko: Hlavaj - P. Koch, Nemec, Kňažko, Grman, Rosandič, Ivan, Gajdoš, Jánošík - Pánik, Hrivík, Kelemen - L. Hudáček, M. Sukeľ, Kudrna - Chromiak, Tamáši, Regenda - Okuliar, Čacho, Lunter. Trenér: Ramsay.

Skupina A (Tampere):

Dánsko - Německo 4:6 (1:0, 1:3, 2:3)

Branky a nahrávky: 6. Lassen (M. Lauridsen, N. Ehlers), 40. Bau Hansen (Krogsgaard, Wejse), 56. Wejse (Olesen, Andersen), 60. Wejse (M. Lauridsen, A. Koch) - 30. Peterka (Wissmann), 32. Ehl (M. Müller, Seider), 38. M. Müller (Noebels, Peterka), 56. J. Müller (Wissmann, Stachowiak), 59. Noebels (Sturm), 60. Sturm. Rozhodčí: Hribik (ČR), Langin (Kan.) - Briganti (USA), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 3964.

Dánsko: Dichow - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, A. Koch, O. Lauridsen, Krogsgaard - N. Ehlers, Russell, N. Jensen - Boedker, Poulsen, Storm - Andersen, Aagaard, Scheel - Olesen, Wejse, Bau Hansen. Trenér: H. Ehlers.

Německo: Niederberger - M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner - Peterka, Kahun, Noebels - Ehl, Sturm, Soramies - Tiffels, Wiederer, Kastner - Schütz, Stachowiak, Tuomie - Varejcka. Trenér: Kreis.