Švédsko je ve čtvrtfinále. Lotyše zdolalo až gólem v poslední minutě do prázdné brány

20. 5. 2019 23:11
Hokejisté Švédska se stali posledními čtvrtfinalisty mistrovství světa na Slovensku. V dramatickém utkání skupiny B porazili Lotyšsko 5:4. Právě Lotyši mohli ještě za určitých okolností Seveřany o postup do play off připravit a v úvodu třetí třetiny vedli 3:2, obhájci zlata ale výsledek otočili. Vítězný gól dal Dennis Rasmussen v čase 59:26 při hře Lotyšů bez gólmana.
Švédský hokejista Patric Hornqvist dává gól do lotyšské sítě
Švédský hokejista Patric Hornqvist dává gól do lotyšské sítě | Foto: Reuters

Úvodní šance měli Ekman-Larsson a na druhé straně Balcers, jako první ale pohnul stavem až v polovině první třetiny Elias Pettersson, který parádní ranou využil přesilovku při vyloučení Batny. Vzápětí vychytal Blugerse výborným zákrokem Lundqvist.

Na další gól se čekalo až takřka do poloviny zápasu, kdy Roberts Bukarts načal svoji show a skvělou střelou v početní výhodě vyrovnal. Ekholm mohl vrátit vedení na stranu favorita, jenže Gudlevskis byl proti. Ve 34. minutě už ale uspěl Adrian Kempe. Vyrovnání měl na holi před druhou přestávkou Indrašis, Lundqvist ho ale vychytal.

Třetí dějství přineslo pořádné drama a také příval šesti gólů. Lotyši po 71 sekundách využili přesilovku, ale Švédové jim k tomu výrazně pomohli: Ekholm se snažil od brankoviště odpálit z otočky kotouč do bezpečí, jenže trefil dojíždějícího Louie Erikssona a puk skončil v prázdné brance. Za autora gólu byl označen Roberts Bukarts.

O dvě a půl minuty později dokonal obrat Jaks. Obhájcům zlata, kteří touží na Slovensku dovršit zlatý hattrick, v tu chvíli reálně hrozilo, že by také nemuseli mezi nejlepší osmičku proklouznout. O potřebný bod by bojovali v úterý proti dosud stoprocentnímu Rusku. Nakonec si ale vše uhráli již dnes.

Přesně po 49 minutách vyrovnal Lander. Za dalších 69 sekund dokonal další obrat Hörnqvist. Lotyši se ale nevzdali. V 57. minutě dovršil povedenou tečí hattrick Roberts Bukarts, jehož gól byl uznán až po kontrole na videu. Lotyši potřebovali vyhrát za tři body a měli tři a půl minuty na rozhodující úder. Své šance ale nevyužili a při jejich power play rozhodl Rasmussen.

Kanada vykročila k vítězství hned v první minutě

Kanaďané se proti Dánsku poprvé prosadili již po 60 sekundách hry, kdy rychlý protiútok zakončil osamocený Dubois. Dánové měli ze soupeře viditelný respekt a v 7. minutě inkasoval brankář Galbraith podruhé. Postaral se o to přesnou střelou McCann. V 9. minutě chytře usměrnil Seversonovu střelu Marchessault a bylo rozhodnuto.

Zámořští hráči následně polevili, ale i tak měli zápas pevně ve své režii. Další dvě branky jim rozhodčí neuznali, neboť Cirelli zakončoval nohou a Manthově trefě předcházel faul. Ve 34. minutě se ale krásně v přesilovce prosadil Reinhart.

Dánové mohli duel zdramatizovat v početních výhodách, krátce hráli dokonce v pěti proti třem, Harta ale překonat nedokázali. Na přelomu druhé a třetí třetiny nevyužili dvouminutovou dvojnásobnou početní výhodu ani Kanaďané, dlouho je to ale mrzet nemuselo. Ve 45. minutě se o pátý gól postaral Reinhart.

Kanada nakonec podruhé na turnaji udržela čisté konto, Hart si však druhou nulu nepřipsal. V 51. minutě jej nahradil Blackwood, jenž dostal šanci poprvé na šampionátu.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Kanada - Dánsko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Dubois (Marchessault, Stone), 7. McCann (Turris), 9. Marchessault (Severson, Stone), 34. Reinhart (Couturier, Chabot), 45. Reinhart (Myers, Cirelli). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Schukies (Něm.) - Dalton (Brit.), Hancock (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 4665.

Kanada: Hart (51. Blackwood) - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Theodore, Fabbro, Myers - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Strome, Henrique - Bertuzzi. Trenér: Alain Vigneault.

Dánsko: Galbraith - M. Lauridsen, O. Lauridsen, S. Lassen, Jensen Aabo, Larsen, Nicholas Jensen, Bruggisser - Patrick Russell, Regin, Boedker - Storm, J. Jensen, Nicklas Jensen - From, Madsen, Bau - Olesen, Jakobsen, Poulsen - Meyer. Trenér: Heinz Ehlers.

Skupina B (Bratislava):

Švédsko - Lotyšsko 5:4 (1:0, 1:1, 3:3)

Branky a nahrávky: 11. E. Pettersson (Landeskog, E. Lindholm), 34. A. Kempe (W. Nylander, J. Klingberg), 49. Lander (A. Kempe), 51. Hörnqvist (Ekholm, W. Nylander), 60. Rasmussen - 30. Roberts Bukarts (Rihards Bukarts, Freibergs), 42. Roberts Bukarts, 44. Jaks (Rihards Bukarts, Darzinš), 57. Roberts Bukarts (Indrašis, Sotnieks). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Romasko (Rus.) - Jensen (Dán.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:2. Diváci: 9085.

Švédsko: H. Lundqvist - A. Larsson, Ekman-Larsson, J. Klingberg, Ekholm, M. Pettersson, E. Gustafsson, Hägg - Hörnqvist, W. Nylander, Wennberg - E. Lindholm, Landeskog, E. Pettersson - A. Kempe, Lander, L. Eriksson - O. Lindblom, Krüger, Rasmussen - Bratt. Trenér: Rikard Grönborg.

Lotyšsko: Gudlevskis (58:07-58:32 Merzlikins) - Cibulskis, Freibergs, A. Kulda, Sotnieks, Balinskis, Jaks, Zile - Darzinš, Indrašis, Roberts Bukarts - Balcers, Keninš, Blugers - Meija, Rihards Bukarts, Batna - Dzierkals, Gegeris, Bičevskis - Marenis. Trenér: Bob Hartley.