Čekání na medaili pokračuje. Dvacítka prohrála vyrovnaný boj se Švédskem

Aktualizováno 21. 8. 2022 6:58
Čeští hokejisté prohráli v zápase o bronz na juniorském mistrovství světa v Edmontonu se Švédskem 1:3 a dál čekají na medaili z této akce. Naposledy ji získali v roce 2005, kdy skončili třetí.
Matouš Menšík a Are Stakkestad v zápase o bronz Česko - Švédsko na MS do 20 let
Matouš Menšík a Are Stakkestad v zápase o bronz Česko - Švédsko na MS do 20 let | Foto: Reuters

O jedinou českou branku se postaral v přesilové hře Michal Gut. Na švédském vítězství se podílel spolehlivým výkonem brankář Jesper Wallstedt, který si připsal 27 úspěšných zákroků.

Seveřané se v semifinále proti Finsku střelecky neprosadili, proti českému výběru hned v úvodu dvakrát trefili brankovou konstrukci. Nejprve ve 2. minutě Lysell, poté ve 4. minutě při přesilovce Andrae.

Následně se do slibné šance dostal Olausson, gólman Suchánek byl ale připraven. Do vedení se Švédové dostali v 15. minutě, kdy Lysell přebruslil Ticháčka, rychle objel branku a před přesunujícím se Suchánkem stihl zasunout puk za brankovou čáru.

Češi drželi se soupeřem krok v počtu střeleckých pokusů, brankáře Wallstedta ale výrazněji neohrozili.

Ve 22. minutě se do slibné šance dostal Gut, vyrovnat však nedokázal. Hauser o deset minut později nevyužil zaváhání Olssona. Ve 34. minutě byl vyloučen Edvinsson a Češi první přesilovku rychle využili. Jiříčkovu střelu vyrazil Wallstedt přímo do Guta a švédský bek se mohl po osmi sekundách vrátit na led.

Nerozhodný stav ale vydržel jen 109 sekund. Bezprostředně po buly se prosadil Rosén. Ještě ve druhé části mohl opět vyrovnat Ivan, trefil ale jen tyč.

Ve třetí části měli Češi šanci přidat druhý gól v početních výhodách, nedokázali ale využít dva tresty švédského kapitána Andraeho. Wallstedt si s pokusy Kulicha a Menšíka poradil. Seveřany mohl uklidnit Olausson, Suchánek byl ale pozorný.

V 57. minutě se po rychlém protiútoku prosadil Sjödin a rozhodl. Češi nerezignovali, obránce Čech vzápětí trefil tyčku. Vyrovnat se svěřencům trenéra Radima Rulíka ale nepodařilo ani při dlouhé power play.

Ve finále uspěla Kanada

Hokejisté domácí Kanady vyhráli mistrovství světa hráčů do 20 let v Edmontonu. Ve finále zdolali přes ztrátu dvoubrankového vedení Finsko 3:2 v prodloužení. O devatenáctém titulu Kanaďanů v historii juniorských šampionátů rozhodl v čase 63:20 útočník Kent Johnson.

Favorizovaný zámořský celek, který hrál o zlato potřetí za sebou, vedl před více než 13 tisíci diváky na začátku druhé třetiny už 2:0, když se po úvodním gólu Joshuy Roye prosadil William Dufour. Seveřané se vrátili do hry ve třetím dějství, když po snížení Aleksiho Heimosalmiho vyrovnal Joakim Kemell. Poslední slovo měl však Johnson.

Kanaďané se vrátili na trůn po stříbru z minulého šampionátu, kdy museli rovněž v aréně Rogers Place v Edmontonu vstřebat finálovou porážku s USA. Finové získali páté stříbro, minule skončili třetí.

"Tohle zlato pro nás znamená strašně moc," jásal autor vítězného gólu Johnson. "Pro nás je to obrovské zklamání, ale i přesto jsem na náš tým ohromně hrdý. Hráli jsme opravdu velmi dobře," uvedl za poražené Kemell.

Kanada, která v semifinále zdolala 5:2 český tým, zůstala jediným neporaženým celkem turnaje. Finále začala náporem, ale úvodního gólu se diváci dočkali až ve 12. minutě, kdy se z dorážky prosadil Roy. O minutu později mohl zvýšit, ale tentokrát měl navrch brankář Juha Jatkola.

Výborně chytajícího finského gólmana překonal až po 41 sekundách druhé části Dufour. Seveřané záhy sáhli k oddechovému času. Ve 27. minutě je znovu podržel Jatkola, když se proti němu řítil Johnson. Přes sérii hned pěti vyloučení na straně Finů domácí další gól nepřidali.

Zatímco souboj v základní skupině (6:3) rozhodli Kanaďané prakticky už po dvou třetinách, tentokrát vypadlo utkání zcela jinak. Heimosalmi ve 45. minutě snížil a na Dylana Garanda v kanadském brankovišti mířila jedna střela za druhou. Jen za třetí dějství jich Finové vyslali sedmnáct.

Domácí mohl uklidnit Tyson Foerster, z dorážky však neuspěl. Finové cítili šanci a také ji využili. V 51. minutě se prosadil Kemell a bylo vyrovnáno. Do konce základní hrací doby se o nových šampionech nerozhodlo.

"Před prodloužením jsme si jen říkali, že je třeba zůstat v klidu. Cítili jsme, že jsme lepším týmem," řekl kanadský útočník Roy.

Seveřané mohli dokonat obrat ve druhé minutě prodloužení, jenže přečíslení tři na jednoho nevyužili, když domácí kapitán Mason McTavish pomohl Garandovi a zastavil puk na brankové čáře. Kanaďany pak rozjásal Johnson, který na druhý pokus překonal Jatkolu.

"Byli jsme hrozně blízko, vážně hodně… Jsem na hráče hrdý, protože jsme prožili výborný turnaj a oni i dnes ukázali charakter a předvedli naprosto úžasný výkon," ocenil své svěřence finský kouč Antti Pennanen.

"Bylo to hodně bláznivé. Měl jsem hokejku v pravý čas na správném místě. Ani moc nevím, jak a proč jsem se ocitl za naším brankářem. Vím jen, že pak jsem jel na střídačku a K.J. se dostal do brejku. Byly to strhující chvíle a já jsem hrozně šťastný, že jsme byli na té správné straně a vyhráli," prohlásil McTavish.

"Nejprve jsem zkusil zakončit mezi betony, ale tenhle pokus nevyšel. Dostal jsem se však k dorážce. Bylo to fantastické prodloužení. Hrozně rád hraju tři na tři. Myslel jsem si, že bych mohl i skórovat," řekl Johnson.

Kanada pořádala juniorské MS již pošestnácté, přičemž popatnácté získala medaili. Naprázdno vyšla jen na MS 2019, kdy vypadla ve čtvrtfinále právě s Finskem po rozhodujícím gólu v prodloužení.

"Vždy je ten nejlepší pocit, když můžete zakončit turnaj nebo sezonu ziskem trofeje či zlaté medaile," uvedl domácí útočník Logan Stankoven. "Necháte na ledě úplně všechno a vyhrajete zlato. To si budete pamatovat do konce života. A jednou, až budete starý, o tom budete vyprávět dětem," dodal Stankoven.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu - o 3. místo:

Švédsko - Česko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Lysell (Grans, Stakkestad), 36. Rosén (Niederbach), 57. Sjödin (Wallinder) - 34. Gut (Jiříček, Myšák). Rozhodčí: Bloski, Kowalski (oba Kan.) - Rey (USA), Špůr (ČR). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 3252.

Švédsko: Wallstedt - Grans, Edvinsson, Forsfjäll, Lööf, Wallinder, Andrae, Olsson - Rosén, Niederbach, Olausson - Lysell, Stakkestad, Öhgren - Lekkerimäki, Ljungman, Magnusson - Sjödin, Stjernborg, Torgersson - Sjöberg. Trenér: Tomas Montén.

Česko: Suchánek - Ticháček, Jiříček, Svozil, Špaček, Hamara, Čech - Myšák, Šapovaliv, Kulich - Urban, Gut, Szturc - Ryšavý, Menšík, Kos - Hauser, Ivan, Měchura - Herčík. Trenér: Radim Rulík.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu - finále:

Kanada - Finsko 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 12. J. Roy (McTavish), 21. Dufour (Zellweger, McTavish), 64. K. Johnson (Stankoven) - 45. Heimosalmi (Viro, Mäenpää), 51. Kemell (Niemelä, Liukas). Rozhodčí: Fernandez (USA), Holm (Švéd.) - Hofer (Něm.), Huseby (Kan.). Vyloučení: 1:7. Bez využití. Diváci: 13.327.

Sestavy:

Kanada: Garand - Zellweger, Sebrango, Cormier, Del Mastro, Seeley, J. Thompson, O'Rourke - J. Roy, McTavish, Dufour - Foerster, Stankoven, K. Johnson - Bedard, Gaucher, Cuylle - Othmann, Ostapchuk, Desnoyers. Trenér: Dave Cameron.

Finsko: Jatkola - Rafkin, Niemelä, Viro, Heimosalmi, Jurmo, Puutio - Hirvonen, Aatu Räty, Kemell - Järventie, J. Määttä, Simontaival - Väisänen, O. Kapanen, Liukas - J. Mäenpää, Helenius, Karvinen.Trenér: Antti Pennanen.