Slováci smetli Dány a zahrají si čtvrtfinále, Američané vyzvou Švýcarsko

Aktualizováno 24. 5. 2022 21:45
Hokejisté Slovenska zdolali Dánsko vysoko 7:1 a na jeho úkor si zajistili účast ve čtvrtfinále. Švédové porazili Lotyšsko 1:0, čímž jej připravili o postup. Zároveň mají jistotu, že ve skupině neskončí hůře než druzí. Švýcaři porazili Německo 4:3 na nájezdy a bez porážky ovládli skupinu A.

To znamená, že ve čtvrtfinále narazí na Spojené státy, které v úterý zdolaly Norsko 4:2. Němci mají jisté druhé místo a jejich soupeřem bude buď česká reprezentace, nebo domácí Finsko. Obhájci zlata z Kanady po triumfu 7:1 nad Francii obsadili ve skupině 3. místo a ve čtvrtfinále se utká se Švédskem. Francie skončila šestá.

Slováci předvedli kanonádu

Čtyřmi body za gól a tři asistence zazářil osmnáctiletý slovenský obránce Šimon Nemec, tři přihrávky si připsal útočník Komety Brno Michal Krištof a po dvou brankách Dánům vstřelili kapitán Tomáš Tatar a Pavol Regenda.

Slováci, kteří potřebovali vyhrát minimálně o tři branky, aby nemuseli čekat kvůli potvrzení postupu na večerní výsledek Kanady s Francií, byli od začátku aktivnější a přesně v polovině úvodní části se tým kanadského kouče Craiga Ramsayho poprvé radoval.

Po Krištofově vyhraném vhazování se trefil z pravého kruhu za přispění teče Nicholase Jensena Tatar. Slováci zvýšili 22 sekund před koncem první třetiny, kdy Krištof vysunul Tatara a útočník New Jersey po bekhendovém blafáku zasunul puk vedle levého betonu gólmana Dahma.

Na startu druhé části Ramsayho svěřenci využili tři sekundy před koncem trest Baua Hansena. Nemcovu tečovanou střelu doklepl bekhendem přes Dahmův levý beton Regenda. Slováci zahrozili i v oslabení, protože při Grmanově trestu prověřil dánského gólmana Liška. Ve 33. minutě už zvýšili díky tečované střele od modré čáry obránce Rosandiče, který si mohl schovat puk za první gól na velké mezinárodní akci.

V 39. minutě obral Krištof o puk u levého mantinelu kapitána Regina a Slafkovský se ocitl sám před Dahmem, jehož nadvakrát překonal. Další gól mohl přidat ještě před přestávkou Takáč, který trefil tyč.

Slovenský obránce Mislav Rosandiš slaví gól v zápase s Norskem na MS 2022
Slovenský obránce Mislav Rosandiš slaví gól v zápase s Norskem na MS 2022 | Foto: ČTK

Slovenský gólman přišel o čisté konto ve 48. minutě při Regendově trestu, kdy z pozice mezi kruhy zamířil přesně přes stínícího Baua Hansena Blichfeld, který si připsal pátý gól na turnaji. Dánové se v závěru ubránili při Kristensenově trestu, ale v čase 58:53 po pokračujícím tlaku skóroval z dorážky Nemec a oslavil první trefu na velkém turnaji.

Rozezlený Markus Lauridsen rozbil hokejkou plexisklo u střídačky a dostal desetiminutový trest. Kouč Heinz Ehlers ještě zkusil odvrátit inkasovanou branku trenérskou výzvou, protože se mylně domníval, že Slováci předtím v přesilovce pokračovali ve hře po Tatarově přihrávce rukou.

Následovalo vyloučení a 41 sekund před koncem ještě dovršil výsledek střelou z levého kruhu Regenda, čerstvá posila Mladé Boleslavi.

Švédové Lotyše nešetřili

Švédové byli v úvodu výrazně střelecky aktivnější, brankář Šilovs ale chytal spolehlivě. Jeho spoluhráči se postupem času v útoku osmělili a několik nebezpečných situací musel řešit i Ullmark. Činila se zejména elitní lotyšská formace vedená kapitánem Abolsem.

Lotyšsko mělo šanci dostat se do vedení v početní výhodě, fauly Gustafssona ani Klingberga ale potrestat nedokázalo. Tečovaná střela Nordströma poté skončila na tyčce. Bezbrankový stav se změnil až v první švédské přesilové hře. Asplunda ještě skvělým zákrokem vychytal Šilovs, jen o pár sekund později jej ale prostřelil Nylander.

Útočník Toronta mohl na začátku třetí části přidat v další početní výhodě druhý gól, tentokrát ale nemířil přesně. Švédové nehráli viditelně na sto procent a Lotyši cítili šanci na historicky první výhru nad severským soupeřem, která by je udržela ve hře o čtvrtfinále. Bratři Bukartsové ani Džerinš však ze slibných situací vyrovnat nedokázali. Těsný náskok Švédsko uhájilo i při závěrečné power play soupeře.

Švýcaři přetlačili Němce v nájezdech

Švýcaři se museli obejít bez útočníka Tristana Scherweyho, který si v nedělním utkání s Francií zlomil kotník na pravé noze a šampionát pro něj skončil. Suverén turnaj se ujal vedení už po 97 sekundách hry. Corvi přenechal puk na hranici pravého kruhu Ambühlovi a rekordman světových šampionátů se 17 účastmi i 122 zápasy se trefil k bližší tyči Grubauerovy branky.

Němci vyrovnali při Egliho vyloučení v čase 11:51. Po vhazování se dostal k puku za levým kruhem Wissmann a tvrdou střelou na vyrážečku překonal Berru. V 16. minutě výběr finského kouče Toniho Söderholma skóre otočil. Seiderovu střelu od modré čáry tečoval před Berrou Loibl. Blízko zvýšení náskoku byl Plachta, na druhé straně minul Simion.

Vyrovnání se dočkali Švýcaři 86 sekund po startu druhé třetiny. Simion ještě před německým gólmanem neuspěl, ale v pokračujícím tlaku se po Malginově přihrávce trefil z pozice mezi kruhy k levé tyči Suter. Tým trenéra Patricka Fischera se ubránil při vyloučeních Sutera a Herzoga a při trestu Moritze Müllera Švýcaři otočili stav.

Meierův pokus skončil na levé tyči, ale 89 sekund před druhou pauzou se Malgin trefil z levého kruhu k protější tyči. S 12 body za pět branek a sedm asistencí se v pořadí produktivity šampionátu posunul do čela před českého kapitána Romana Červenku.

Ve 48. minutě se postaral krásným sólem o vyrovnání Plachta. Projel od vlastní obranné modré čáry, v útočném pásmu se prosmýkl mezi Kukanem a Siegenthalerem a vkleče dotáhl bekhendovým blafák. Pak ještě nebezpečně pálil při Riatově vyloučení.

Švýcaři měli šance, odvrátit prodloužení a svou první ztrátu na turnaji však nedokázali. V 55. minutě trefil Meier levou tyč, neuspěli ani Hischier, Riat a po Hischierově přihrávce před odkrytou brankou Herzog.

V nastavení měli šance Němci, Ehliz ani Michaelis ale Berru nepřekonali. V rozstřelu byli úspěšní jen Hischier a Riat.

Tým USA se zaskočit nenechal

Karty byly před utkáním rozdané jasně. Pozici si mohli vylepšit pouze Norové, Američané naproti tomu měli místo mezi nejlepší osmičkou jisté a posunout se nikam nemohli. Hrálo se tak ze všeho nejvíc o čest. Američané začali výrazně lépe a už ve čtvrté minutě otevřel skóre Hartman. V osmé minutě navíc přidal druhý gól Boldy. Snížit mohl vzápětí Johannesen, ale Swayman byl proti.

Od druhé třetiny strážil místo něho brankoviště Američanů Mann. Ten už ve 23. minutě inkasoval, poté co Hughesovu chybu potrestal Martinsen. Kuriózní situaci přinesla 26. minuta. Rönnild inkasoval tvrdou ránu do kolena a na střídačku skákal po jedné noze, Američané přečíslení využili, jenže Lettieri skóroval o brusli ležícího rozhodčího, který těsně před ním v blízkosti brankoviště upadl. Shodou okolností se tak navíc stalo do stejné branky, v níž skončil Hagou nastřelený puk odrazem od sudího v utkání Norů se Švédy. Ani tentokrát tak nemohl být gól uznán.

Potyčka hráčů USA a Norska v zápase na MS 2022
Potyčka hráčů USA a Norska v zápase na MS 2022 | Foto: ČTK

Velkou šanci měl po chvilce Galchenyuk, ale Haukeland ho dokázal vychytat. Stejně dopadl po nádherné individuální akci Gaudette. Ve 29. minutě ale Meyers po výborné souhře přece jen přidal třetí gól zámořského celku. Ken Andre Olimb mohl snížit, ale neuspěl.

Hned zkraje třetí třetiny Jakobsson po vyjetí zpoza branky našel Roksetha a ten - byť zakončoval z nelehké pozice z úhlu - snížil na rozdíl jediné branky. Seveřané se pak hnali za vyrovnáním a bylo patrné, že by se s Tampere rádi rozloučili překvapivým vítězstvím. Mann ale držel těsné vedení favorita.

Norský výběr měl velké štěstí při oslabení po Hagově prohřešku. Na konci 56. minuty napálil Schmidt v početní výhodě tvrdou ranou horní tyčku, vzápětí Gaudette z kruhu trefil znovu brankovou konstrukci. Dvě minuty před vypršením základní doby byl Haga blízko vyrovnání, ale Mann byl proti. Prázdnou branku pak při power play Norů trefil Farrell.

Kanaďané si zastříleli proti Francii

Kanaďané po pondělní nečekané porážce s Dánskem začali aktivně a zasypali brankáře Ylönena střelami. Francouzi po pěti minutách srovnali krok a otevřít skóre mohl Ritz, gólmana Driedgera ale nepřekonal.

Bezbrankový stav se změnil ve 13. minutě, kdy Cozens tečoval střelu Sanheima. K druhé brance favoritovi pomohlo zaváhání Ylönena, jenž vyrazil nahození Sanheima, a Comtois pohotově dorazil puk za jeho záda.

Třetí gól přidali v pohodě hrající zámořští hráči ve 23. minutě, kdy Dubois zakončil vydařenou kombinaci elitní formace. Francouzi mohli snížit v přesilové hře, blíže brance ale byl soupeř. Graves trefil tyč. Po dalších kanadských šancích se skóre změnilo ve 36. minutě, kdy se po samostatném nájezdu prosadil O'Dell.

O vítězi duelu nebylo pochyb, což se na jeho úrovni podepsalo. Ve 46. minutě přidal další gól Kanady při hře čtyři na čtyři po individuální akci obránce Whitecloud. Poté se branky dočkala i Francie, když přečíslení dva na jednoho zakončil přesnou střelou Rech. Poslední slovo ale měli Kanaďané, skóre završili Dubois a Severson.

Dvojice pro čtvrteční čtvrtfinále hokejového MS - Helsinky: Švýcarsko - USA, Německo - ČR; Tampere: Finsko - Slovensko, Švédsko - Kanada.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Helsinky):

Německo - Švýcarsko 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Wissmann (L. Reichel), 16. Loibl (Seider, M. Müller), 48. Plachta (Wissmann) - 2. Ambühl (Corvi, Herzog), 22. P. Suter (Malgin, Kukan), 39. Malgin (Moser, Meier), rozhodující sam. nájezd Hischier. Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Stano (SR) - Špůr (ČR), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. Diváci: 3862.

Německo: Grubauer - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Gawanke - Plachta, Ehliz, Michaelis - L. Reichel, Pföderl, Noebels - Loibl, Fischbuch, Karachun - Kastner, Schmölz, Soramies - Ehl. Trenér: Toni Söderholm.

Švýcarsko: Berra - Siegenthaler, Kukan, Moser, Fora, Egli, Geisser, Martiu - Meier, Hischier, Riat - P. Suter, Simion, Malgin - Ambühl, Herzog, Corvi - Kurashev, Thürkauf, Bertschy - Miranda. Trenér: Patrick Fischer.

Slovensko - Dánsko 7:1 (2:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Tatar (Krištof), 20. Tatar (Krištof), 22. Regenda (Slafkovský, Nemec), 33. Rosandič (Lunter, Nemec), 39. Slafkovský (Krištof), 59. Nemec (Takáč, Miloš Roman), 60. Regenda (Nemec, Lantoši) - 48. Blichfeld (M. Lauridsen, Ehlers). Rozhodčí: MacFarlaine, Rekucki (oba USA) - Sormunen (Fin.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 4:3, navíc M. Lauridsen (Dán.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3084.

Slovensko: Húska - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, M. Ivan, Grman, Rosandič, Gachulinec, Jánošík - Tatar, Krištof, Slafkovský - Regenda, Miloš Roman, Takáč - Lantoši, Tamáši, Liška - A. Sýkora, Kollár, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, J. Jensen Aabo, Kristensen, Larsen, N. Jensen, M. Jensen - N. Ehlers, F. Nielsen, Bau Hansen - Aagaard, Regin, Storm - Blichfeld, Wejse, P. Bjorkstrand - Asperup, Jakobsen, Poulsen. Trenér: Heinz Ehlers.

Kanada - Francie 7:1 (2:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 13. Cozens (Sanheim, Batherson), 18. Comtois (Sanheim, Lowry), 23. Dubois (Cozens, Batherson), 36. O'Dell (Whitecloud, Holden), 46. Whitecloud (Mercer), 52. Dubois (Batherson, Cozens), 56. Severson (Dubois, Batherson) - 49. Rech. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Heikkinen - Niittylä (oba Fin.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 3:2, Bez využití. Diváci: 2873.

Kanada: Driedger - Graves, Chabot, Severson, Sanheim, Holden, Whitecloud, Mayo - Batherson, Dubois, Cozens - J. Anderson, Barzal, Sillinger - Roy, Lowry, Comtois - Mercer, Geekie, K. Johnson - O'Dell. Trenér: Claude Julien.

Francie: Ylönen - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Guebey, Bault - Claireaux, Texier, T. Bozon - S. Treille, Bertrand, Rech - Fabre, Ritz, K. Bozon - Leclerc, Colotti, Perret. Trenér: Philippe Bozon.

Skupina B (Tampere):

Švédsko - Lotyšsko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 35. Nylander (Dahlin, Wallmark). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Fransen - Kroyer (oba Dán.), Merten (Něm.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 5560.

Švédsko: Ullmark - A. Larsson, Dahlin, E. Gustafsson, M. Pettersson, Tömmernes, A. Lindholm, Pudas - Nylander, Wallmark, J. Nordström - Bemström, Kellman, Asplund - C. Klingberg, Peterson, Grundström - A. Bengtsson, Friberg, O. Lang - Aman. Trenér: Johan Garpenlöv.

Lotyšsko: Šilovs - Zile, Jaks, Rubins, A. Kulda, Čukste, Sotnieks, Mamčics, Bergmanis - Balcers, Abols, Keninš - Dzierkals, Džerinš, Rihards Bukarts - Jelisejevs, Batna, Roberts Bukarts - Veinbergs, Marenis, Smirnovs. Trenér: Harijs Vitolinš.

USA - Norsko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Hartman (Galchenyuk, Lafferty), 8. Boldy (Galchenyuk), 29. Meyers (L. Hughes, Kuhlman), 60. Farrell - 23. Martinsen (Haga, Röymark), 42. Rokseth (Jakobsson, Trettenes). Rozhodčí: Ingram, Lawrence - Chaput (všichni Kan.), Synek (SR). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5435.

USA: Swayman (21. Mann) - Seth Jones, Megna, Peeke, Schmidt, L. Hughes, Barber, Lafferty - Boldy, Hartman, Galchenyuk - Gaudette, Tynan, Bellows - Kuhlman, Meyers, Farrell - Watson, Lettieri, Hayden. Trenér: David Quinn.

Norsko: Haukeland - Johannesen, Lilleberg, Krogdahl, Nörstebö, Rokseth, Kasastul, Klavestad - K. Olimb, M. Olimb, Fladeby - Martinsen, Haga, Röymark - Hoff, Trettenes, Jakobsson - Salsten, Brekke Henriksen, Rönnild. Trenér: Petter Thoresen.

Finsko - ČR 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)