Švédové se probrali a deklasovali Švýcary sedmi góly, Finové zvládli severské derby

25. 5. 2021 21:35
Švédští hokejisté po dvou porážkách na mistrovství světa v Rize rázně zabrali a rozdrtili Švýcarsko 7:0. Jediným stoprocentním týmem v "české" skupině A tak po třech zápasech zůstávají Slováci. V druhé skupině si Finové poradili s Norskem 5:2.
Radost švédských hokejistů v zápase proti Švýcarům na MS 2021.
Radost švédských hokejistů v zápase proti Švýcarům na MS 2021. | Foto: Reuters

Hokejisté Švédska deklasovali na mistrovství světa v Rize Švýcarsko 7:0 a připsali si premiérovou výhru na turnaji. Švýcaři naopak poprvé prohráli. Dvěma góly a asistencí se na výhře Seveřanů, kteří budou ve čtvrtek dalším soupeřem českého týmu ve skupině A, podílel debutující útočník Jesper Frödén. Branku a tři asistence zaznamenal obránce Nils Lundkvist. Čisté konto udržel brankář Adam Reideborn.

Švédové nastoupili již bez svého dosavadního nejproduktivnějšího hráče Klingberga, pro kterého turnaj kvůli zranění skončil. Místo něj se do sestavy dostal Frödén, který v 9. minutě otevřel skóre. Útočník Skelleftey chytře tečoval střelu Piluta od modré čáry. O 85 sekund později Seveřané vedli již 2:0, když brankáře Genoniho překvapila střela Adriana Kempeho ze střední vzdálenosti.

Další krok k premiérové výhře udělali hráči Tří korunek ve 23. minutě, kdy se v přesilové hře prosadil Olofsson. Když v polovině utkání prostřelil Genoniho podruhé Frödén, bylo o úspěchu švédského týmu prakticky jasno. Pro nejistého švýcarského brankáře zápas skončil, na jeho místo se postavil Nyffeler.

Na začátku třetí části sice Švédové nevyužili přesilovku pět na tři, čtyři sekundy po jejím skončení však v klasické početní výhodě zvýšil na 5:0 Nygren. Seveřané si první vydařený duel na turnaji užívali až do konce a přidali ještě dvě branky.

Rychlý gól Norům body nepřinesl

Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa Norsko 5:2, připsali si druhou výhru na turnaji a posunuli se na třetí místo tabulky skupiny B. Úřadující mistři světa si rozhodující dvougólový náskok vypracovali ve druhé třetině.

"Věřili jsme ve vlastní hru a snažili se hrát stále lépe a lépe. A myslím si, že po prvním inkasovaném gólu jsme hráli dobře," řekl útočník Jere Innala, který se postaral o jeden z pěti gólů vítězů. "Mají čtyři dobré útoky, které dokáží kontrolovat puk a hrají i dobrým systémem. Bylo pro nás těžké něco vytvořit," uznal norský útočník Mathis Olimb.

Norům vyšel ideálně vstup do utkání, již po 90 sekundách využili chyby finského brankáře Olkinuory v rozehrávce a Mathis Olimb otevřel skóre. První třetina byla střelecky chudá, oba týmy vyslaly v součtu na branku jen devět pokusů. Finům jedna z pěti střel stačila k vyrovnání, o které se postaral v 15. minutě tečující Pakarinen.

Ve druhé části Finové zlepšili pohyb, zvýšili střeleckou aktivitu a vypracovali si dvoubrankový náskok. Nejprve se po krásném pasu Ruotsalainena trefil po přečíslení Lundell a poté oslavil svůj debut na MS brankou obránce Nousiainen.

Na začátku třetí části se sice Lindströmovi po přečíslení podařilo snížit, žádné drama se ale nekonalo. Finové využili první přesilovou hru v zápase a ve 48. minutě získali dvoubrankový náskok zpět. Poslední slovo měl po rychlém protiútoku Björninen.

"Hráli jsme dobře, ale pořád můžeme hrát lépe. Snažili jsme se celou dobu tvrdě makat, vytvořili jsme si hodně šancí a v tom musíme pokračovat," řekl Petri Kontiola.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympic Sports Centre):

Švýcarsko - Švédsko 0:7 (0:2, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 9. Frödén (Pilut, Nygren), 10. A. Kempe (Tömmernes, Lundkvist), 23. Olofsson (Lundkvist), 31. Frödén (Wingerli, Dahlbeck), 42. Nygren (Rakell, A. Kempe), 48. Lundkvist (A. Kempe, Tömmernes), 51. Tömmernes (Frödén, Lundkvist). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Sidorenko - Goljak, Šalagin (všichni Běl.). Vyloučení: 7:5. Využití: 0:2. Bez diváků.

Sestavy:

Švýcarsko: Genoni (31. Nyffeler) - Untersander, Moser, Diaz, Geisser, Heldner, Alatalo, Müller, Loeffel - Meier, Hischier, Ambühl - Simion, Corvi, Hofmann - Andrighetto, Kurashev, Rod - Praplan, Bertschy, Scherwey. Trenér: Patrick Fischer.

Švédsko: Reideborn - Dahlbeck, Lööv, Tömmernes, Lundkvist, Pilut, Pudas, Nygren - O. Lindberg, P. Lindholm, Rakell - M. Kempe, A. Kempe, Rasmussen - Lundeström, Olofsson, Sörensen - Frödén, Wingerli, Friberg. Trenér: Johan Garpenlöv.

Skupina B (Arena Riga):

Finsko - Norsko 5:2 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Pakarinen (Ohtamaa, Kaski), 22. Lundell (Ruotsalainen), 26. Nousiainen (Sallinen), 48. Innala (Kontiola, Sund), 54. Björninen (Mäenalanen, Koivisto) - 2. M. Olimb (Haga), 42. Lindström (Trettenes, Olden). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Bruggeman - Oliver (oba USA), McCrank (Kan.). Vyloučení: 0:1. Využití: 1:0. Bez diváků.

Sestavy:

Finsko: Olkinuora - Sund, Koivisto, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Kaski, Seppälä, Nousiainen - Mäenalanen, Björninen, Anttila - Ruotsalainen, Lundell, Ojamäki - Innala, Kontiola, Pakarinen - Sallinen, Ruohomaa, Puustinen. Trenér: Jukka Jalonen.

Norsko: Arntzen - Lilleberg, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl, Holm - Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Olden, Trettenes, Lindström - Haga, M. Olimb, Valkvae Olsen - Röymark, Brekke Henriksen, Kristiansen - Salsten. Trenér: Petter Thoresen.