Švédové budí respekt. Vyhráli i čtvrtý zápas, hokejisty Maďarska deklasovali 7:1

18. 5. 2023 18:02
Hokejisté Švédska vyhráli i čtvrtý zápas na mistrovství světa, když v základní skupině A v Tampere deklasovali nováčka mezi elitou Maďarsko 7:1. Dotáhli se díky tomu o bod za vedoucí tým skupiny USA. Seveřané vedli 6:1 už po dvou třetinách. Dvakrát skóroval útočník Jacob de la Rose, čtyři nahrávky zaznamenal bek Henrik Tömmernes, útočník Lucas Raymond dal gól a na dva přihrál.
Švédové slaví gól v zápase Švédsko - Maďarsko na MS 2023
Švédové slaví gól v zápase Švédsko - Maďarsko na MS 2023 | Foto: Reuters

Švédové, jimž dosud sebral bod pouze severský rival Finsko, rozhodli hned v nástupu do utkání. Po 93 sekundách otevřel skóre Lindberg. Pak sice oslabil výběr Tre kronor faulem Sörensen, ale Seveřané dokázali i přesto Maďary rozebrat parádní akcí, kterou zakončil povedenou ranou z kruhu do horního růžku De la Rose. Kiss sice o chvilku později využil zakrytý výhled švédského gólmana Wallstedta a rozjásal Maďary, ale to bylo z jejich strany vše. Ještě do přestávky vrátil favoritovi dvoubrankový náskok Everberg.

Zatímco úvodní dějství vyhráli Švédové na střely mezi tyčky 15:9, zbytek zápasu se proměnil ve hru kočky s myší. Favorizovaní Seveřané zcela dominovali. Druhou třetinu opanovali na přesné rány 19:0, třetí 17:0 a celkem tedy 51:9.

"Myslím, že je to něco mimořádného, když si to člověk představí napsané ve statistkách," uvedl Tömmernes v rozhovoru pro web Mezinárodní hokejové federace. "Ukazuje to ale, že nezáleží na tom, proti komu hrajeme. Bez ohledu na jméno soupeře si dáváme záležet na naší defenzivní stránce hry. A právě to také byla naše přednost v těch prvních třech vítězných zápasech," dodal Tömmernes.

Švédové převahu promítli i do skóre. Ve 25. minutě prostřelil gólmana Horvátha z kruhu na bližší tyčku Petersson a pouhou sekundu před koncem prvního z trestů na maďarské straně využil přesilovku pět na tři. Další branku přidal ve 38. minutě Berggren a o 43 sekund později slavil druhý dnešní zásah de La Rose.

"Je zřejmé, že tohle nebyl zrovna náš nejlepší zápas," řekl maďarský útočník István Bartalis. "Bylo to těžké. Góly jsme ale nechali dát soupeře až moc snadno a také příliš brzy. Přišlo mi, že jsme trošku zkolabovali. Na druhou stranu - mezi oběma týmy je obrovský rozdíl, tak to prostě je. Rozebereme si to, částečně zapomeneme, hlavně se teď potřebujeme dát do kupy na další zápas."

Třetí dvacetiminutovka se dohrávala už jen z povinnosti. Horváth si v ní přesto zachytal. Inkasoval už ale pouze jednou z hole Raymonda, při jehož trefě dovršil čtvrtou nahrávkou parádní představení bek Tömmernes.

"Trošku jsme dnes zapracovali na naší hře v útoku, teď si to potřebujeme přenést i do dalších zápasů. Naším cílem je vyhrát skupinu," prohlásil útočník vítězů Alexander Nylander.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Tampere):

Maďarsko - Švédsko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Kiss (Bartalis, Garát) - 2. O. Lindberg (Tömmernes, A. Lindholm), 6. J. de La Rose (Grundström), 18. Everberg (Liljegren, Sandin), 25. A. Petersson (Tömmernes, Raymond), 38. Berggren (Raymond, Liljegren), 39. J. de La Rose (Sörensen, Tömmernes), 49. Raymond (Carlsson, Tömmernes). Rozhodčí: Sewell (Brit.), Hunnius - Hofer (oba Něm.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6566.

Maďarsko: Horváth - Fejes, Stipsicz, Hadobás, Szabó, M. Horváth, Kiss, Garát, Szirányi - Galló, Hári, Papp - Erdély, Bartalis, Sofron - Terbócs, Sebök, G. Nagy - Vincze, K. Nagy, Kóger. Trenér: Constantine.

Švédsko: Wallstedt - Sandin, Liljegren, A. Lindholm, Tömmernes, L. Bengtsson, Nemeth, Pudas - Berggren, Carlsson, Raymond - Grundström, P. Lindholm, A. Petersson - Everberg, O. Lindberg, Zetterlund - Silfverberg, J. de la Rose, Sörensen - A. Nylander. Trenér: Hallam.