Špaček se vrátil z NHL. Jágra nepotkal, ostatní měli formu

ČTK ČTK
10. 3. 2015 17:58
Asistente reprezentačního trenéra Jaroslav Špaček se vrátil z inspekční cesty po NHL. S Jaromírem Jágrem nemluvil.
Jaroslav Špaček, asistent trenéra hokejové reprezentace.
Jaroslav Špaček, asistent trenéra hokejové reprezentace. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Necelé dva týdny strávil v zámoří asistent trenéra hokejové reprezentace Jaroslav Špaček. Přesně podle plánu navštívil šest zápasů, osobně se setkal asi s desítkou hráčů a s dalšími se spojil telefonicky. Uzávěrka přestupů v NHL minulý týden a řada výměn, ve kterých figurovali i čeští hokejisté, však vedení národního týmu lehce zkomplikovalo situaci. 

I proto Špaček přiznal, že budou čekat na výsledky 1. kola play off, po kterém by mohla být řada adeptů volná.

"Všichni hráči jsou rádi, že šampionát je u nás, ale problém je, že jich hodně vyměnili do týmů, které budou hrát play off. To nám to trošku zkomplikovalo. Někdo je navíc zraněný. Věřím, že na sebe v 1. kole play off narazí týmy s našimi hráči, a to by nám mohlo hrát do karet," řekl Špaček novinářům po dnešním návratu do Prahy.

S hokejisty se setkal mimo arény

S hráči se většinou nesetkával přímo v hale, ale na večeři či na snídani. "Nechtěl jsem se tam moc ukazovat. Kolikrát jsem měl lístky do hlediště, takže o mně skoro nikdo nevěděl. Taky jsem to (jako hráč) neměl rád. Nedělá to dobrý dojem na klub. Je to jejich práce a chtějí, aby tam odevzdali všechno. Mistrovství světa je v podstatě nezajímá," řekl bývalý elitní obránce, který v NHL odehrál třináct sezon. 

Špaček nejprve navštívil jeden zápas v New Yorku, poté dva v San Jose a na závěr tři v Tampě. "Věděli jsme, že v době, kdy budu v zámoří, bude uzávěrka přestupů. Dopadlo to tak, že jsem všechny, které jsem chtěl, viděl," uvedl Špaček.

Výměny z českého pohledu postihly zejména obránce. Marek Židlický zamířil do Detroitu, Zbyněk Michálek do St. Louis. O oba přitom hlavní kouč Vladimír Růžička měl eminentní zájem. "Ještě pár obránců tam máme. Není to příznivé, ale takový je život. Už nemáme v NHL 70 hráčů, ale pětadvacet nebo třicet. Dříve jsme měli hráče v prvních dvou pětkách a mohli jsme si vybírat, teď to tak není. Máme ale dobré hráče i v Evropě, což se ukázalo v posledních dvou zápasech proti Rusku. Bude z čeho vybírat," podotkl Špaček.

Růžička přemlouvá k návratu Hejdu

Existuje však reálná šance, že by na MS mohl přijet Jan Hejda z Colorada, který již neplánoval reprezentovat. "S ním mluvil Vláďa. Věřím, že Honza je připraven. Hraje hodně a žádné problémy neměl. Mohl by to být jeden z kandidátů," prozradil Špaček, který byl již v předstihu informovaný, že Roman Polák z Toronta nebude pro turnaj k dispozici.

Důrazný bek jde na operaci s tříselnou kýlou, což už oficiálně potvrdil i klub. "I v zápase bylo vidět, že ho to bolí a že je to špatné. Na velkém ledě je navíc více bruslení. Udělal dobře, že jde na operaci, aby se mohl připravit na další sezonu," řekl Špaček.

Českých útočníků je v NHL výrazně více. "Někteří nemají smlouvu a budou o ni bojovat," poukázal Špaček na možné problémy. "Osmdesát procent z nich byl ale chtělo přijet," doplnil vzápětí. Určitě však reprezentační trenéři počítají například s Jakubem Voráčkem z Philadeplhie, který by měl patřit ke klíčovým postavám týmu. "Jsou tam ale i Jirka Hudler, Frolík, Tlustý, Martin Erat, Milan Michálek nebo Hertl. Co jsem viděl naživo, tak potvrdili trošku větší formu, než kterou jsem očekával," přiznal.

S Jágrem nemluvil. Gólmani budou z Evropy

Stejně jako Růžička při své inspekční cestě se ale ani Špaček nepotkal s Jaromírem Jágrem, který byl na konci února vyměněn z New Jersey na Floridu. "Zrovna přišla jeho výměna a on byl pak nemocný. Já sice byl na Floridě a viděl jsme i jejich zápas v televizi, ale nemluvili jsme spolu," řekl Špaček.

Zatímco o obránce a útočníky z NHL budou mít trenéři reprezentace zájem, o brankáře zřejmě ne. Ondřej Pavelec z Winnipegu, Michal Neuvirth z NY Islanders i Petr Mrázek z Detroitu jsou navíc momentálně se svými týmy na postupových pozicích do play off.

"Myslím si, že Sali (Alexander Salák) podává výborné výkony, takže základ bude určitě z Evropy. Pak se uvidí. Zatím to ale (na brankáře z NHL) nevypadá. Navíc přivést gólmana dva tři dny před mistrovstvím by pro nás byl dost velký risk," řekl Špaček. Růžička navíc již několikrát deklaroval, že počítá jako s jedničkou se Salákem, nominovaný by měl být i Jakub Kovář a trojkou se zřejmě stane Pavel Francouz.

Mladí nepojedou: Ale co Pastrňák?

Aktuálně to nevypadá, že by trenéři národního týmu do přípravy zvali mladší a méně zkušené hráče typu Andreje Nestrašila z Caroliny. "Osobně si myslím, že šanci asi dostanou spíše starší hráči. I když David Pastrňák hraje fantasticky. Bylo by ale dobré, kdyby byl ve dvojici s Davidem Krejčím," zmínil Špaček dvojici útočníku z Bostonu. Bruins jsou nyní na hraně postupu a Krejčí je zraněný. "Musíme si sednout, dát si dohromady zdravé hráče a pak se uvidí. Stejně jako se ale loni na mistrovství objevili mladí hráči, mohou se objevit i letos," řekl.

Hráče z NHL budou trenéři nebo manažeři reprezentace kontaktovat až ve chvíli, kdy bude jasné, že do play off nepostoupí nebo po vyřazení v 1. kole. "Chtěli bychom, aby přijeli co nejdříve. Aby si zvykli na velký led, zdejší prostředí a časový posun. Hrát všechny zápasy nemusí. Teď máme ale většinu hráčů v play off nebo o něj bojují. Nechceme je otravovat. Pak stejně musí absolvovat výstupní zdravotní prohlídky, takže bude trvat čtyři pět dní než by přiletěli," dodal Špaček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy