Aktualizováno 10. 5. 2015 22:45
Američané vyhráli na turnaji popáté a jsou v čele skupiny B.
Radost Rusů.
Radost Rusů. | Foto: Reuters

Ostrava - Slovenští hokejisté jsou blízko konce na světovém šampionátu již po základní skupině. Ruského favorita sice trápili, ovšem nakonec padli 2:3 v prodloužení a pokud v pondělí Bělorusové porazí Finy, nebo v úterý Nory, půjdou do play off oni.

Smutní také hokejisté Slovinska. Ti nebodovali na mistrovství světa ani v šestém utkání a po prohře 1:3 s USA sestupují po roční epizodě o divizi níže.

Ruský tlak k brance nevedl

Slovenští hokejisté sice byli od začátku souboje s obhájci titulu pod velkým tlakem, paradoxně ale byli první, kdo se radovali z branky - v 6. minutě zaskočil Bobrovského střelou z velkého úhlu Kopecký.

Na druhé straně pro změnu nováček na světovém šampionátu při své premiéře - Julius Hudáček - čaroval. A když už je Kovalčuk překonal, pomohla mu tyč. Kouzla jej zbavil až ve 28. minutě přesilovkovou bombou Mozjakin.

Slovenské naděje na postup v rovině teorie

A když ve 42. minutě přidal druhý gól šikula Tarasenko, nevypadalo to s výběrem Vladimíra Vůjtka vůbec dobře. Jenže o osm minut později krásnou střelou vyrovnal Gáborík a Slováci měli následně několik šancí na zvrat.

Slibně rozjeté akce ale nedotáhli do úspěšného konce a v prodloužení rozhodl o výhře favorita povedenou individuální akcí Panarin. Ten tak rozdal karty jasně: pokud v pondělí Bělorusové i za dva body porazí Nory, rozloučí se naši východní sousedé ze šampionátem už po základních skupinách.

Zámořská velmoc je v čele skupiny

Američané vyhráli na turnaji popáté a jsou v čele skupiny B. Pod všechny její branky se v dnešním zápase podepsal Nelson, který vstřelil první dva góly a u třetího asistoval. Tři gólové přihrávky zaznamenal Lewis.

Úvodní třetina patřila Američanům a jejich převahu vyjádřil dvěma góly Nelson, který vždy prokázal cit pro výběr místa. V prvním případě zakončil do prázdné branky po parádní přihrávce Reillyho od zadního mantinelu, podruhé dorazil v přesilové hře střelu obránce Faulka od modré čáry.

Američané pod dojmem vedení v prostřední části polevili, přenechali aktivitu soupeři, který si vytvářel šance zejména díky agilnímu Pancemu. Snížení Slovincům zařídil ze sólového úniku Mušič, který amerického brankáře překonal střelou nad lapačku.

Slovinci mohli také vyrovnat

Kontaktní gól outsiderovi dodal sebevědomí, ale dalšími možnostmi pohrdl. Na druhé straně mohl favorita uklidnit Arcobello, jeho pokus však zastavila tyč.

Dvoubrankový náskok vrátil Američanům až v úvodu poslední třetiny Eichel, který nechtěně tečoval Nelsonovu střelu do prázdné branky a sebral mu hattrick.

Po třetí brance Slovinci tušili, že jejich osud je zpečetěn a zápas se víceméně dohrával. V závěrečné power play, kterou začali už necelé tři minuty před koncem, ještě zahrozili, ale skóre se nezměnilo.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Rusko 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Kopecký (Pánik, Dravecký), 50. Gáborík (L. Hudáček) - 28. Mozjakin (Čudinov, Kuljomin), 42. Tarasenko (Antipin), 63. Panarin. Rozhodčí: Hodek, Šindler (oba ČR) - Fluri (Švýc.), Lederer (ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: J. Hudáček - Meszároš, Graňák, Ďaloga, Mikuš, Jurčina, Sersen, Jánošík - L. Hudáček, Surový, Gáborík - Miklík, Viedenský, Tatar - Jurčo, Bližňák, Bartovič - Pánik, Kopecký, Dravecký. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Medveděv, Čudinov, Mironov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Kovalčuk, Tarasenko - Širokov, Plotnikov, Tichonov. Trenér: Oleg Znarok.

Slovinsko - USA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Mušič (Ograjenšek, Pretnar) - 5. Nelson (Reilly, Lewis), 17. Nelson (Lewis, Faulk), 42. Eichel (Nelson, Lewis). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Gofman (Rus.) - Tošenovjan (ČR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 8202.

Slovinsko: Kristan - Robar, Kovačevič, Gregorc, Kranjc, Pretnar, Štebih, Tavželj, Vidmar - Urbas, A. Kopitar, Jeglič - Muršak, Tičar, Pance - Goličič, Mušič, Ograjenšek - Razingar, Rodmar, Verlič. Trenér: Matjaž Kopitar.

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner - Larkin, Coyle, Lee - Smith, Arcobello, Vesey - Eichel, Lewis, Nelson - Bonino, Hendricks, Morin - Sexton. Trenér: Todd Richards.

1. USA 6 5 0 0 1 17:10 15
2. Rusko 6 4 1 0 1 28:13 14
3. Finsko 5 4 0 0 1 16:5 12
4. Bělorusko 5 3 0 1 1 15:14 10
5. Slovensko 6 1 2 1 2 13:14 8
6. Norsko 6 2 0 0 4 10:20 6