Slováci klíčovou bitvu nezvládli, ve šlágru Finové zesměšnili hrdou Kanadu

Aktualizováno 17. 5. 2016 21:24
Slovenští hokejisté v posledním duelu v základní skupině mistrovství světa s Američany po základní části hrací doby jen remizovali 2:2, a přišli tak o šanci na čtvrtfinále. Následný bod získaný v prodloužení jim už čtvrté místo ve skupině nepřiblížil.
Slovenští hokejisté sice nad Američany vedli, ale klíčový zápas nakonec prohráli. | Foto: Reuters

Petrohrad - Slovenští hokejisté v posledním duelu v základní skupině mistrovství světa sice porazili Američany 3:2, ale protože se tak stalo v prodloužení, přišli o šanci zahrát si play off.

Utkání jsme sledovali živě zde. Program a složení čtvrtfinále si prohlédněte zde.

Ve večerním závěrečném duelu skupiny B ovládl souboj dvou neporažených týmů národní celek Finska, který hrdou Kanadu přehrál jasným skóre 4:0. Zápas jsme sledovali živě zde. Skončila tak vítězná série obhájců titulu na světových šampionátech, zastavila se na šestnácti výhrách za sebou.

Slováci šli překvapivě do vedení

Slováci nastoupili do zápasu s Američany koncentrovaně a soustředili se hlavně na defenzivu. Po chybě brankáře mohl skóre otevřít Hinostroza, ale Július Hudáček napravil své zaváhání úžasným zákrokem. Ve druhé polovině první třetiny už se Slováci osmělili. Libor Hudáček ještě na Kinkaida nevyzrál, proti střele Christiana Jaroše už měl americký gólman zakrytý výhled a propustil puk za svá záda.

Slovensko prolomilo střeleckou nemohoucnost po dlouhých 162 minutách a 13 sekundách. Po úvodní části Slováci vedli a na startu té druhé to mohlo být ještě veselejší. Jenomže Cígerovi svěřenci nevyužili svou přesilovku, když dvě největší příležitosti spálil Réway. Slovákům v přesilovkách a vůbec ve hře scházel Marek Viedenský, který si v první třetině poranil koleno a musel odstoupit.

Závěrečný tlak nevyšel

To Američané ukázali skvělou efektivitu a hned svou první přesilovku využili. Sekundu před návratem Graňáka na led prošla Warsofskeho střela až k Brocku Nelsonovi, který nastavil brusli tak, aby dostal puk do sítě. Slováci pak bez větších šancí zahodili další přesilové hry, v samém závěru druhé periody je podržel Július Hudáček, když i s trochou štěstí zaklapl betony včas proti pohotové střele Matthewse.

Nástup do třetí třetiny vyšel Američanům skvěle. Vytvořili si tlak na Hudáčkovu branku a Nick Foligno svým důrazem dotlačil kotouč až za čáru. Slováci rázem potřebovali dvě branky a šance dlouho nepřicházely. Larkin se v oslabení procpal před branku, ale Hudáčka nepřekonal. Vzápětí nebyl Spojeným státům uznán gól kvůli postavení Foligna v brankovišti.

Sedm minut před koncem vykřesali Slováci naději. Graňákova střela byla dvakrát tečovaná, střelcem branky byl označen Pavol Skalický.

Sekera přibrzdil slovenský tlak faulem a po jeho návratu na led zbývaly Slovákům jen tři minuty. Ještě v oslabení střílel v dobré šanci mimo Daňo. V poslední minutě odvolali Slováci Hudáčka, ale Kinkaida už výrazně neohrozili.

Američanům stačila remíza k postupu do čtvrtfinále a v prodloužení šlo už pouze o prestiž. Už v první minutě rozhodli o bodu navíc Marko Daňo, když přetlačil Hanifina a procedil puk mezi betony Kinkaida. Daňův gól ale přišel pozdě, o to víc může mladého útočníka mrzet, že v oslabení na konci třetí části nezamířil přesně.

Finové odrazili kanadský nápor

Očekávaný duel dvou neporažených titánů petrohradské skupiny začal kanadským náporem. Kanaďané v prvních čtyřech minutách takřka nepustili Finy na útočnou polovinu, jenomže Perry tečoval puk pouze na tyčku, se střelou Ellise a dorážkami Duchenea s McDavidem si poradil Koskinen se svou obranou. Na druhé straně pomohla Talbotovi tyč hned při první šanci Finů, trefit se mohl Pyörälä.

Hra se v dalším průběhu třetiny vyrovnala, Koskinena prověřil Hall, přečíslení Barkova s Lainem skončilo nepřesným zakončením finského teenagera. Poté hráli Finové přesilovku, ale Talbota v ní výrazněji neohrozili. Až po jejím skončení musel brankář Edmontonu předvést těžký zákrok proti ráně Aha.

Kanada přečkala na přelomu prvních dvou period další oslabení a skóre mohl otevřít Perry. Vytáhl si puk zpoza brány, ale pak ji minul. První branka padla, když se Tommi Kivistö opřel do puku na modré čáře a Talbot nedokázal zasáhnout. Perry v další šanci neprostřelil Koskinena a Finové pomalu získavali převahu na svou stranu.

Perryho záludný útok na Laineho

Klíčové kroky k vítězství podnikla Jalonenova družina na konci prostředního dějství. Leo Komarov napřáhl v přečíslení k razantní střele, která prošla Talbotovi až do sítě, byť mířila přímo na něj. Za další dvě minuty potrestal chybu v rozehrávce Kanaďanů Mika Pyörälä, když dorazil pokus od Aha. Finové vedli po dvou třetinách o tři branky a frustrovaní Kanaďané ztráceli. Perry zcela mimo hru nakopl někam pod koleno Laineho, ten ale byl schopen pokračovat.

Do třetí třetiny nastoupili Kanaďané aktivně. Ale už po třech minutách zmrazil jejich šance únik Pyöräläho a přesná dorážka Jarna Koskiranty. Utkání se pak jen dohrávalo, a to relativně v klidu. Duchene nepřipravil Koskinena o jeho první nulu na turnaji, neprosadil se ani ostrostřelec Laine. Finům dopomohla k výhře také jejich disciplinovanost, vždyť jedinou přesilovku nabídli Kanadě až jedenáct minut před koncem.

Seveřané překvapivě lehce přehráli Kanadu a zajistili si první místo ve skupině B. Javorové listy na MS prohrály poprvé za posledních sedmnáct zápasů. Obě mužstva zůstanou na čtvrtfinále v Petrohradu, Finové se utkají s Dánskem, Kanada změří síly se Švédy.

Bělorusové vyhráli, sestupuje Maďarsko

Bělorusové porazili ve svém posledním utkání na mistrovství světa Francii 3:0 a zachránili se mezi elitou. Sestupuje Maďarsko, které bylo letos v nejvyšší divizi nováčkem. Již dříve se rozhodlo o sestupu Kazachstánu.

Sedmý tým z předchozích dvou šampionátů Bělorusko potřeboval dnes k udržení získat alespoň bod. Všechny tři body mu zařídily dvě trefy kapitána Andreje Stase, jeden zásah přidal Geoff Platt. Čisté konto vychytal díky 21 úspěšným zásahům Vitalij Koval.

Maďarsku, které se mezi elitu podívalo poprvé od roku 2009, kdy rovněž okamžitě sestoupilo, nakonec nepomohla ani překvapivá výhra 5:2 nad Bělorusy. Díky ní ukončili 77 let trvající čekání na vítězství v elitní kategorii MS.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina B - Petrohrad:

USA - Slovensko 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43. Foligno (Larkin) - 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko, Graňák), 61. Daňo (Švarný, Meszároš). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Sidorenko (Běl.) - Lazarev (Rus.), Suominen (Fin). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Diváci: 5080.

USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Murphy, McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini - Larkin, Matthews, Foligno - Hinostroza, Nelson, Vatrano - Motte, Compher, Connor - Maroon, Hendricks, Fasching - Wood. Trenér: John Hynes.

Slovensko: J. Hudáček - Sekera, Marinčin, Švarný, Meszároš, Mikuš, Graňák, Jaroš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Réway, Lušňák, Bakoš - Dravecký, Marcinko, Skalický - Cehlárik, Daňo, Bartánus. Trenér: Zdeno Cíger.

Kanada - Finsko 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Kivistö (Rantanen), 37. L. Komarov (Mikael Granlund), 39. Pyörälä (Aho), 43. Koskiranta (Pyörälä). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Ritter (USA). Vyloučení: 6:2. Bez využití. Diváci: 5890.

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba - Stone, Scheifele, Marchand - Perry, O'Reilly, Gallagher - Jenner, Brassard, Domi - Duchene, McDavid, Hall - Reinhart. Trenér: Bill Peters.

Finsko: Koskinen - Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Kivistö - Laine, Barkov, J. Jokinen - L. Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Pihlström, Sallinen, Rantanen. Trenér: Kari Jalonen.

Bělorusko - Francie 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Stas (Linglet, Gotovec), 39. Platt (Linglet, Gotovec), 45. Stas (Linglet, Platt). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Öhlund - Malmqvist (oba Švéd.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 4895.

Bělorusko: Koval - Gotovec, Djukov, Lisovec, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Ustiněnko - Stěpanov, Pavlovič, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - A. Kosticyn, Kovyršin, Gavrus - Drozd, Kitarov, Děmkov - N. Komarov. Trenér: Dave Lewis.

Francie: Huet - Auvitu, Moisand, Beron, Dieude-Fauvel, Janil, Raux - Fleury, Bellemare, Berthon - Y. Treille, Meunier, S. Treille - Claireaux, Ritz, Lamperier - Bertrand, T. Da Costa, Bozon - od 21. navíc Desrosiers. Trenér: Dave Henderson.