31. Kelemen (Roman)
54. Gernát (Hrivík, Cehlárik)
59. Ďaloga (Cehlárik, Hrivík)
32. Barabanov (Tolčinskij, Slepyšev)

Hezké pondělní odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání mezi Slovenskem a Ruskem v rámci základní skupiny MS v hokeji. Zápas začíná v 15:15.

Letošní mistrovství světa v hokeji je naprosto jedinečné. A není to jen tím, že se hraje bez diváků. Diváci sice na stadionech v lotyšské Rize chybí, přesto si však pořadatelé nemohou stěžovat na nezájem médií. Mohou za to výsledky, které se v hlavním městě pobaltské země od pátku rodí. Vše načali domácí hráči, když v pátek večer zdolali poprvé v historii Kanadu. V sobotu nečekaně Švédové podlehli Dánsku, prohráli i Češi se Švýcarskem. Jenže to nebylo vše. Včera totiž Švédové šokovali hokejový svět znovu. Nedali ani jeden gól Bělorusku a prohráli 0:1. Ještě víc šokovali Finové, kteří podlehli na nájezdy Kazachstánu. Bez bodu jsou po dvou duelech krom Švédů Kanaďané a Češi. Slováci měli po slibném úvodu také namále, outsidera z Velké Británie však porazili 2:1.

Právě zápasy našich sousedů se budeme v následujících minutách a hodinách věnovat. Slováci přivezli na šampionát mladý výběr, který má získávat zkušenosti. Opírá se sice o hvězdy švédské ligy Hrivíka s Cehlárikem, najdeme v něm však dva sedmnáctileté hokejisty, kteří jsou nadějí slovenského hokeje. Šimon Nemec i Juraj Slafkovský teprve na jaře oslavili sedmnáctiny a počítá se s nimi na vysoké pozice v draftu 2022. Management slovenského týmu měl velkou odvahu a zatím se to vyplácí. V úvodním duelu svěřenci Craiga Ramseyho přehráli Bělorusko a vstoupili tak do turnaje velmi dobře. Včera sice přehráli Velkou Británii, jenže nakonec byli rádi za výhru 2:1. Přesto dvě povinné výhry zvládli Slováci uhrát a můžou snít o čtvrtfinále.

Nakonec se však ani jednoho z hvězdných mladíků na ledě dnes nedočkáme. Craig Ramsey limituje čas mladým hráčům. Tým hrál včera, proto je nejspíš šetří na utkání, kde bude moct více vyniknout individuální kvalita. Utkání s asi největším favoritem šampionátu k těmto zápasům nepatří. Kanadský kouč nechce nechat Nemce se Slafkovským vykoupat, proto si dnes odpočinou. V bráně nastoupí Július Hudáček, který včera v druhé třetině nahradil Konráda. Pohromadě proti včerejšímu duelu zůstala jen první útočná formace a první obrana. Bude tak zajímavé sledovat, jak zvládnout Slováci odolávat ruskému týmu i v obměněné sestavě.

Dnes však čeká na slovenský tým zdaleka nejtěžší zkouška v dosavadním průběhu turnaje. A zřejmě také nejlepší tým základní skupiny. Poprvé nebudou Slováci v roli favoritů, na druhé straně bude totiž stát výběr ruských hokejistů. Ti sice nemohou hrát pod názvem Rusko, mají upravené dresy a nedočkají se hymny, přesto vypadají ze skupiny A nejpřesvědčivěji. Sborná zvládla po nepovedených Českých hrách vstoupit do turnaje. Proti Čechům byli lepší, třikrát vedli a o výhře 4:3 rozhodli 19 vteřin před koncem. Daleko klidnější duel sehrál Braginův výběr proti Velké Británii. Ostrovnímu celku nasázeli Rusové sedm branek a zatím jsou v čele skupiny A. Navíc favority budou Rusové i dnes.

Rusové slaví gól v zápase Česko - Rusko na MS 2021
Rusové slaví gól v zápase Česko - Rusko na MS 2021 | Foto: Reuters

Ruský favorit dnes naskočí v této sestavě. V bráně bude opět Samonov, chybí však Michail Grigorenko. Klíčový muž sborné a střelec vítězné trefy z utkání proti Čechům dnes dostal volno. Uvidíme, jak to s ním bude v dalších utkáních.

Sestava Ruska

Samonov (Bočarov) - Zadorov, Zub, Provorov, Gavrikov (A), Rafikov, Ožiganov, Dronov - Voronkov, Šalunov, Barabanov - Tolčinskij, P. Karnauchov, Slepyšev (C) - Burdasov (A), Ivan Morozov, Kuzmenko - Timkin, Kameněv, Švec-Rogovoj - E. Galimov.

Trenér Valerij Bragin dostal dnes dopoledne dobré zprávy. Po rychlém vypadnutí z play-off NHL přiletí hned tři posily. Nebude to sice kanonýr Alexander Ovečkin, ale i tak může kouč sborné jásat. Obranu posílí Ovečkinův spoluhráč Dmitrij Orlov a do brány přijede v play-off nejistý Ilja Samsonov. Ofenzivě by měl pomoct střelec St. Louis Vladimir Tarasenko. Ten je sice po vleklých zdravotních problémech a nepředvádí nejlepší hokej kariéry, jeho ofenzivní kvality se však budou hodit. Všichni tito hráči budou muset absolvovat šestidenní karanténu, zapojit by se tak mohli do závěru základní skupiny, nejpozději pak do následných bojů o medaile.

Utkání právě začalo.

0:29

Dobrý nástup první slovenské pětky. Gernátova rána byla zablokována, Rosandičův pokus tečoval Hrivík těsně vedle brány Samonova.

1:05

Karnauchov to zkoušel z ostrého úhlu, Hudáčka však nepřekvapil.

1:36

Miloš Kelemen dnes hraje poprvé na turnaji a hned chtěl ohrozit bránu soupeře. Jeho pokus však byl sražen do ochranné sítě.

2:39

Zadorov posílal do brejku kapitána Slepyševa. Ruského útočníka však skvěle dostoupil mladý obránce Kňažko.

3:55

Nedorozumění v obraně Slováků vedlo k ráně Barabanova z úhlu. Hudáček zasáhl včas.

4:06

První slovenský útok byl pod tlakem a k ráně z dobré pozice se dostal i Šalunov, opět však jen trefil brankáře Slovenska.

4:32

Dobrá akce druhé lajny Slovenska. Krištof sice nedosáhl na přihrávku, jenže Samonov pouze vyrazil před Pospíšila. Slovenský forvard však z úhlu, navíc bekhendem, puk za ruského gólmana nedostal.

5:50

Velmi dobrá střelecká pozice pro Slepyševa. Toho našel mezi kruhy Provorov. Ruský kapitán však znovu nechal vyniknout Hudáčka.

6:19

Skalický napálil kotouč z úhlu směr brankoviště. Naneštěstí pro něj ale před bránou nikdo nebyl.

6:47

Skalický znovu u kotouče v útočném pásmu. Z dálky zkusil překvapit ruského brankáře. Ten se sice překonat nenechal, jenže už asi potřetí mu puk z lapačky vypadl.

7:23

Z pravého křídla najížděl do pásma Cehlárik, jeho pokus vyrazil Samonov mimo kluziště.

8:03

Bučko při zakládání útoku nenašel nikoho ze spoluhráčů, došlo tak k zakázanému uvolnění.

8:18

Velmi nadějné pozice pro slovenský celek. Roman z mezikruží nedal do rány vše a Samonov vyrazil. Dorážet však mohl dvakrát Studenič. Jednou zasáhl Samonov, podruhé trefil útočník boční síť.

8:52

Asi největší šance Rusů, za obranou zůstal Galimov, jenže Hudáčka neprostřelil.

9:22

Po bekhendové střele Morozova Hudáček raději pokryl puk a počkal na přerušení hry.

10:13

Slováci měli další velmi dobrou šanci. Kapitán Ďaloga zpoza brány našel Krištofa, ten však z bezprostřední blízkosti trefil jen vyrážečku Samonova.

11:03

Studenič se krásně uvolnil a donutil Kameněva, aby se po něm ohnal sekerou. První přesilovka pro tým našich sousedů.

11:10

Lantoši sám vykroužil při početní výhodě z útočného pásma. Rusové překvapivě brání v oslabení lépe než při vyrovnaném počtu hráčů.

13:03

Sborná přežila oslabení v naprostém klidu.

14:18

Po dobrém zavezení puku do pásma pálil z levého kruhu Gernát, bránu soupeře ale netrefil.

14:52

Skalický patří také k aktivnější slovenským útočníkům. Z pravého křídla vletěl do pásma a jen o fous přestřelil bránu Samonova.

Po šanci Krištofa z 11. minuty mohl ukázat dovednosti v jiných sportech také obránce Ivan Provorov. Obránce Philadelphie odvrátil puk z brankoviště hlavičkou. Jde vidět, čím se baví, když nehraje hokej.

16:51

Gernát po dobré práci Studeniče ještě vylepšoval pozici pro Hrivíka, do přihrávky však stihl dát hokejku Šalunov.

18:51

Karnauchov se z levého křídla tlačil do brankoviště, z úhlu však nemohl Hudáčka překvapit.

19:46

V závěru třetiny půjdou na trestnou lavici pykat také Slováci. Cehlárik zbytečně nechal v souboji s Barabanovem hokejku a ruský útočník upadl. Přesilovku zřejmě rozdělí přestávka.

V závěru třetiny pálil Provorov, jeho rána ale až ke slovenskému brankáři nepropadla. První třetina je za námi

V úvodu první části měl ruský celek několik dobrých příležitostí, jenže nakonec to byli Slováci, kdo mohl skórovat. Především Studenič a následně Krištof měli před sebou takřka odkrytou bránu. Přesto mohou být Slováci spokojeni, v závěru třetiny zneutralizovali silného soupeře a dobře bránili střední pásmo. Mají tak nadějné vyhlídky k dobrému výsledku.

Střely na branku v první třetině: 11:12

Druhá třetina začala. Slováci budou hrát ještě víc než minutu a půl v oslabení.

21:07

Slováci skvěle brání v početní nevýhodě. Zatím nedovolili soupeřům usadit se v pásmu.

21:47

Cehlárik je na ledě. Rusům se přesilová hra vůbec nevydařila.

22:35

Po dobré pasáži v útočném pásmu pálil Gernát, bránu Samonova však minul.

22:52

K dalšímu střeleckému pokusu se dostal Holešinský, jeho pokus ale po teči skončil v ochranné síti.

23:24

Kristián Pospíšil otestoval ruského brankáře. Ten znovu puk jen vyrazil a z úhlu mohl dorážet Krištof. Úvodní branku jsme ale stále neviděli.

24:32

V druhé třetině zatím pálí pouze Slováci, ruský tým stále působí hodně ospale a lehkovážně.

25:39

Poprvé musel v 2. třetině Hudáček do akce po ráně Timkina. Neměl problém zasáhnout.

26:31

Osmnáctiletý obránce Kňažko se vydal na výlet do útočného pásma a otestoval Samonova. Opět se ukazuje, že dnešní outsider je nebezpečnějším celkem.

27:07

Nejprve kroužil v pásmu Kuzmenko, ale byl to Burdasov, který poslal puk od mantinelu na bránu. Hudáček však zakročil pohotově.

28:27

Po dobré akci Tolčinského pálil bekhendem z mezikruží Gavrikov. Jeho rána ale byla zablokována.

Společně s tímto duelem hrají i domácí Lotyši proti Itálii. Ačkoliv domácí svého soupeře přehrávají, narážejí zatím na skvělého gólmana Justina Fazia. Ten předvádí podobné zákroky jako tento.

29:47

Velký tlak třetí slovenské formace přinesl velkou šanci, ale gól zatím ne. Puk zůstal za Samonovem.

30:00

Přesto výborné střídání slovenské třetí řady přineslo gól. Ruskou rozehrávku vystihl Miloš Roman, přenechal puk jmenovci Kelemenovi a ten parádní ranou z vrcholku kruhů prostřelil Samonova. Skóruje tak při své premiéře na MS. Asistence: Miloš Roman

30:20

Slováci ale budou muset bránit, Skalický totiž po zákrokem vysokou holí dostal dvě minuty.

31:06

Ruská přesilovka s pořadovým číslem dva přinesla úspěch. Slováci sice reklamují přihrávku rukou, jenže branka platí. Zpoza svatyně Hudáčka nahrával Slepyšev na ránu Tolčinskému. Jeho rána ještě v předbrankovém prostoru tečoval Alexander Barabanov. Asistence: Tolčinskij, Slepyšev.

32:11

Velmi dobrá šance pro Lantošiho, kterého našel Cehlárik křižným pasem. Střelu z první však Samonov vyrazil.

34:25

Ruský tlak v útočném pásmu. Jenže zatím jen pálili od modré mimo Zadorov nebo Zub.

34:58

Znovu pálil Nikita Zadorov. Urostlý bek Chicaga však nechal vyniknout pouze beton Hudáčka.

36:33

Nahození Ďalogy bylo nebezpečné, nakonec ale skončil po teči jen rohu pásma.

37:47

Pospíšil vlétl do pásma a zkusil z levého kruhu své štěstí. Samonov ale tentokrát puk pokryl a nevypadl mu.

39:13

Slováci se málem dostali do obrovské šance. Roman hledal před bránou volného Hrivíka, který naskočil z trestné lavice. Jenže do cesty puku se položilo obrovské tělo Nikity Zadorova.

Druhá třetina je minulostí, slovenský celek hraje s Ruskem nerozhodně 1:1.

Konec druhé třetiny byl hodně vyhrocený, oba týmy si měly co vyříkávat. Druhá třetina ale ukázala více zajímavých momentů než ta první. Slováci znovu první část třetiny ovládali a přesně v polovině utkání se trefil debutant Miloš Kelemen. Poté však po zbytečném vyloučení a sporném momentu Rusové srovnali z početní výhody. Poté si začali víc věřit, zvýšili aktivitu, ale šance byly na obou stranách. Na konci navíc doutnaly emoce. To je nejlepší možná pozvánka na třetí třetinu.

Střely na branku po 2. třetině: 21:19

Začala 3. třetina.

41:57

Samonov musel poprvé v druhé třetině zasahovat proti střele dnes aktivního Miloše Romana.

42:25

Skalický zpoza brány posílal střílenou přihrávku do brankoviště. Puk však prosvištěl bez teče do středního pásma.

43:37

Slepyšev využil dobré přihrávky Tolčinského, posunul se před bránu, jenže bekhendem trefil jen připraveného Hudáška.

44:33

Slováci se konečně dočkali přerušení hry. Dobrých 15 vteřin totiž ležel na zemi Marián Studenič poté, co zblokoval dvě rány Rusů. Nevypadá to dobře, noha mladého útočníka zjevně dost bolí, nemohl na ni ani dostat svou váhu.

46:21

Slováci měli ve třetí třetině raritní čas v útočném pásmu. Jenže Samonova nedokázali ohrozit žádnou přímou střelou.

47:01

Kelemen hledal zpoza brány některého ze svých spoluhráčů. Kotouč však prolétl mezi nimi a opustil útočné pásmo.

47:56

Gavrikov nahazoval od modré čáry, jeho rána ale byla zablokována. Celkově hodně střel v 3. části končí ještě před bránou.

48:56

Gernátovo nahození skončilo až u Samonova.

50:00

Deset minut před koncem utkání drží Slováci stále nadějný výsledek 1:1. Navíc v utkání rozhodně nejsou horší, ba naopak. Jen ve třetí třetině působí trochu živěji ruský tým. V předešlých dvou částech měli víc příležitostí.

51:38

Rusové se dlouho nemohli dostat z obranného pásma, což jen ukazuje, jak dobře slovenský tým napadá.

52:34

Hodně překvapivé rozhodnutí sudích. Maxim Šalunov je překvapen stejně jako já, když je odeslán na trestnou lavici za čistý zákrok. Slovenská přesilovka má šanci na reparát.

52:36

Hned po buly dobře pálil Cehlárik, Samonov byl připraven.

53:19

Slovenský tým si stejně jako soupeř připisuje přesilovkový gól. Martin Gernát na modré čáře nic nevymýšlel. Počkal, až kolem Samonova projede Sukel' a vypálil. Puk i po teči jednoho z Rusů skončil v bráně. Asistence: Marek Hrivík, Peter Cehlárik.

54:45

Rusové nyní musejí zabrat, pokud chtějí dnes bodovat. Zbývá jim něco málo přes 5 minut.

56:11

Rusové se usadili v útočném pásmu, jenže stále hrají jen podél mantinelu. Hudáček stále v klidu.

56:58

Samonov teď podržel Rusy. Kelemen mohl rozhodnout, po dorážce na natahoval Roman. Sborná je však stále v utkání.

58:47

Rusové budou hrát bez brankáře, zkouší srovnat v 6.

59:59

Slovenský tým potvrzuje, že tento turnaj je plný překvapení. Minutu před koncem přidává do odkryté brány pojišťující branku Marek Ďaloga. Puk se posunul od Hrivíka k Cehlárikovi a ten vybídl svého kapitána ke střele do prázdné ruské svatyně. Asistence: Peter Cehlárik, Marek Hrivík.

58:59

Ruský kouč Bragin zkoušel využít trenérské výzvy. Jenže vstup Slováků do pásma nebyl ofsajdový. Ruská lavička tak dostala dvouminutový trest za zdržování hry, což je pravidlem po neúspěšné výzvě.

Je konec, slovenský tým dotáhl další senzaci tohoto mistrovství. Přehrál favorita z Ruska 3:1 a získává třetí výhru na turnaji.

Slovenský hokej může slavit. Mladý výběr našich sousedů pokračuje na mistrovství světa v neuvěřitelné jízdě. Po výhře nad Běloruskem a střeleckém trápení s Velkou Británií dnes poráží o obrovského favorita z Ruska. Slovenský celek se vyrovnal favoritovi v bruslení, dokázal být aktivnější a poněkud laxního protivníka trestal. Do vedení poslal v 2. části Slováky Kelemen. Po možné přihrávce rukou však brzy Rusko srovnalo, v přesilovce se trefil Barabanov.

Když už se zdálo, že utkání směřuje k prodloužení, po přísném vyloučení využil přesilovku Martin Gernát. Favorizovaná sborná byla zaskočena a nedokázala už v závěru zareagovat. Navíc do odkryté brány přidal pojistku kapitán Ďaloga po další skvělé práci dua Hrivík - Cehlárik. Dva klíčoví muži ofenzivy si připsali po dvou asistencích.

Slováci tak zůstávají stoprocentní, Rusové poprvé v turnaji prohrávají. Skupina A se po ztrátách Švédů nebo Čechů zamotává ještě víc. Ode mě je to pro dnešek vše. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.