Postupové šance Slováků teď drží Francouzi. Chybí nám body ze zápasu s Českem, mrzí Jurča

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
14. 5. 2018 20:24
Slováci potřebovali získat proti Rusům alespoň dva body, aby udrželi šanci na postup do čtvrtfinále světového šampionátu ve vlastních rukách. Jenže v první třetině byli pod značným tlakem, vyslali jen dvě střely proti sedmnácti ruským a prohrávali 0:2. V dalším průběhu se zlepšili, ale skórovat se nepovedlo nikomu včetně aktivního Tomáše Jurča. Jedinou nadějí Slováků nyní zůstává případná výhra Francie nad Švýcarskem.
Slovákům nepomohla v zápase proti Rusku ani aktivita Tomáše Jurča (v bílém).
Slovákům nepomohla v zápase proti Rusku ani aktivita Tomáše Jurča (v bílém). | Foto: Luboš Vácha

Proč se vám nepovedlo v zápase proti Rusům bodovat?

První třetina nám nevyšla podle představ. Rusové tam byli jasně lepší, k ničemu nás nepustili a vytvořili si náskok. Potom jsme se prosazovali těžko, i když jsme druhou třetinu odehráli o dost lépe. Měli jsme šance, ale proti takovému soupeři musíte proměnit všechny.

Hlavně v první třetině to byl pořádný ruský kolotoč.

Od začátku na nás vlétli a nedokázali jsme se z toho dostat. Byla to těžká první třetině. Ve druhé už to bylo lepší, škoda těch gólů z první části. I já jsem měl vyloženou šanci a neproměnil jsem ji.

Vyplynula vaše dvě vyloučení z velké bojovnosti?

Snažím se bojovat o každý puk, to jsem se v Americe naučil. Někdy to dopadne tak, že chcete soupeři zvednout hokejku, netrefíte ji, a zasáhnete ho do tváře. To jsou vyloučení, která by neměla být. Naštěstí to kluci ubránili, v oslabení odvedli skvělou práci.

Proč jste nedokázali držet krok jako se Švédy?

Utekl nám začátek. Nevím, proč nám začátky zápasů nejdou. Kdybychom to věděli, napravili bychom to. Do každé třetiny nastupujeme stejně a jde nám to až v druhé a třetí. Nevím proč.

K postupu do čtvrtfinále potřebujete porazit Bělorusy a doufat, že Francouzi zdolají Švýcary. Věříte, že to vyjde?

Budeme se na to spoléhat, i když jsme to nechtěli nechat na jiných týmech. Teď nám nic jiného nezbýváme, držíme palce.

Budete utkání Francie proti Švýcarsku sledovat?

Hrají před námi? Tak to asi ne, budeme mít přípravu na zápas.

Bude se vám hůře usínat, když už to nemáte ve vlastních rukách?

Těžko říct. Spíš se to snažím neřešit, když to nemůžu ovlivnit. Je zbytečné si nad tím lámat hlavu. Jsme bohužel v takové situaci, zítra se budeme snažit vyhrát.

Chcete se rozloučit vítězně, i kdyby Francie nevyhrála?

Samozřejmě, pokusíme se o to.

Nejspíš to vypadá, že vám čtvrtfinále uteče jen o kousek. Mrzí o to více ztráty z úvodních utkáních proti Česku a Švýcarsku?

Ano, proti Čechům jsme byli devět sekund od vítězství. To mě mrzí nejvíc.

Dá se hovořit o zlepšení oproti minulému šampionátu, kde hrála reprezentace o záchranu? Přestože to bylo bez vás.

Nemůžu to dobře zhodnotit, ale doufám, že jsme se zlepšili. Není to špatné, jsme pořád blízko, ale vlastně tak daleko. Blízko vítězství jsme měli proti Česku i Švédsku, musíme se naučit dojít tu cestu až do konce.