Slovensko přestřílelo Francii a pořád drží šanci na postup do čtvrtfinále

Aktualizováno 17. 5. 2019 21:55
Hokejisté Slovenska porazili na mistrovství světa v Košicích Francii 6:3, s šesti body se posunuli na páté místo tabulky skupiny A a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále. Francie je nadále s jedním bodem předposlední. Gólem a dvěma asistencemi se na výhře domácí reprezentace podílel útočník Richard Pánik.
Matúš Sukeľ slaví v zápase Slovensko - Francie na MS 2019
Matúš Sukeľ slaví v zápase Slovensko - Francie na MS 2019 | Foto: Reuters

Slováci ztratili předešlé dva zápasy v samém závěru a porážky ovlivnily i úvod jejich dalšího utkání. Byli sice mírně aktivnější, gólové šance si však nevytvářeli.

K vedení jim nakonec pomohly přesilové hry. První dva fauly Francouzů sice nepotrestali, ve 14. minutě se ale již dostali do vedení, když skóre otevřel Pánik. V 19. minutě mohl zvýšit vedení Slovenska Lantoši, samostatný nájezd ale gólově nezakončil. Na druhé straně v podobné šanci selhal Fleury.

Když v závěru první třetiny přidal druhou branku Sukel a v 25. minutě zvýšil na 3:0 hezkou akcí v přesilovce Hudáček, zdálo se, že je rozhodnuto. Francii se ale podařilo duel zdramatizovat. Nejprve v signalizované početní výhodě snížil Manavian a v 35. minutě přidal další branku v přesilovce Texier, jenž dokázal využít zakrytého výhledu gólmana Rybára.

Tým kanadského kouče Ramsayho se ale se složitou situací dokázal vyrovnat. Příležitosti v závěru druhé části ještě domácí hráči nevyužili, ale po 16 sekundách třetí části je uklidnil Černák. Navíc o dvě minuty později přidal dokonce v oslabení další gól Čajkovský a bylo rozhodnuto. Na rozdělení bodů už nic nezměnily ani další dvě branky, které diváci ve vyprodané Steel areně viděli.

Finsko o výhře rozhodlo ve druhé třetině, ve které si vypracovalo tříbrankový náskok. Gólman Jussi Olkinuora udržel při premiéře na světovém šampionátu čisté konto.

Finové mají jisté čtvrtfinále

Seveřané byli jednoznačnými favority zápasu, střelecky se však dokázali prosadit až ve druhé třetině. V úvodní dvacetiminutovce totiž žádnou ze slibných šancí neproměnili.

K vedení Finsku pomohla přesilová hra, ve které brankáře Bownse prostřelil v čase 20:24 Rajala. Z podobné vzdálenosti za hranicí kruhů se prosadil i druhý střelec Suomi Ohtamaa.

Přestože i Britové měli několik šancí skórovat, i potřetí inkasoval jejich gólman. V 35. minutě ještě vice favorita uklidnil pohotově dorážející Kiviranta.

Ve třetí části mohli Britové duel zdramatizovat v přesilovkách, avšak Olkinuoru, kterému k nule stačilo jen 12 zákroků, nepřekonali. A navíc sami ještě dvakrát inkasovali: nejprve při power play, poté v oslabení.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Francie - Slovensko 3:6 (0:2, 2:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 33. Manavian (Hecquefeuille, Bertrand), 36. Texier (Chakiachvili, Fleury), 58. Rech (Texier, Dame-Malka) - 14. Pánik (Lantoši, Sekera), 20. Sukel (Fehérváry, Tatar), 26. L. Hudáček (Pánik, Černák), 41. Černák (Pánik, Tatar), 43. Čajkovský (Buc), 46. Nagy (Daňo, Marinčin). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Schukies (Něm.) - Lhotský (ČR), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:2. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 7440.

Francie: Hardy (46. Buysse) - Chakiachvili, Thiry, Hecquefeuille, Crinon, Manavian, Janil, Dame-Malka - Rech, Guttig, Texier - Fleury, Claireaux, T. Bozon - Bertrand, Valier, Treille - Leclerc, Ritz, Perret - Berthon. Trenér: Philippe Bozon.

Slovensko: Rybár - Černák, Sekera, Čajkovský, Marinčin, Fehérváry, Koch - Pánik, L. Hudáček, Tatar - Nagy, Krištof, Studenič - Daňo, Sukel, Lantoši - Liška, Buc, Lunter, od 46. navíc Zigo. Trenér: Craig Ramsay.

Finsko - Velká Británie 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Rajala (M. Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (M. Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen). 60. M. Lehtonen (Jokiharju). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) - Leermakers (Niz.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 5618.

Finsko: Olkinuora - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Ilomäki, Ojamäki - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Luostarinen, Kuusela - Kiviranta, Tyrväinen, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Velká Británie: Bowns - O'Connor, D. Phillips, Richardson, Lee, Mosey, Billingsley, Ehrhardt - Shields, Perlini, Lake - Dowd, Hammond, Farmer - J. Phillips, Lachowicz, Betteridge - Lewis, Davies, Kirk - Ferrara. Trenér: Peter Russell.

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.