Slovensko chce na MS překvapit. Trumfem má být mladík, kterému přezdívají Jarda Bágr

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 5. 2021 19:15
Pokud zažívá český hokej ústup ze slávy a devět let zoufale čeká na medaili, Slováci vyklidili pozice ještě výrazněji. Vždyť pouze ve čtvrtfinále mistrovství světa byli naposled v roce 2013. Změnit se to pokusí rekordně mladý tým trenéra Craiga Ramsayho.
Michal Krištof na domácím mistrovství světa 2019 v Košicích.
Michal Krištof na domácím mistrovství světa 2019 v Košicích. | Foto: Reuters

Zkušený Kanaďan sestavil nejmladší výběr slovenské historie s věkovým průměrem 24,75. Vysněnou metou je postup do čtvrtfinále, ovšem pokud by se právě tomuto týmu podařilo prolomit osmileté čekání, jednalo by se rozhodně o překvapení.

Doma v Košicích před dvěma lety poskládali Slováci silné mužstvo kolem Tomáše Tatara, Richarda Pánika či Erika Černáka. Hráli pohledný hokej a v zápasech proti velmocím Finsku, USA a Kanadě sahali po výhrách.

Jenže dobré výkony s nimi dotáhli jen ke třem bodům a po smolné porážce od Němců bylo jasné, že jim čtvrtfinále zase uteče. Ramsay s reprezentací neprošel mezi nejlepší osmičku ani na světovém šampionátu v Dánsku 2018, ani na olympiádě v Koreji ve stejném roce.

"Nikdo ale Ramsaymu nemůže odpírat očividný herní progres," píše ve svém komentáři Tomáš Prokop, redaktor deníku Šport. "Boj o postup mezi osmičku je klíčový pro motivaci a je třeba se ho držet. Neměl by však být na letošním MS tím nejpodstatnějším," dodává.

Před množstvím zkušených hráčů z Evropy dal Ramsay přednost mládí. Slováci vzali do Rigy třináct nováčků a rádi by z nich vytvořili generaci, která se do budoucna stane základní reprezentační osou.

Oporami by měli být brankáři Július Hudáček a Branislav Konrád, které doplňuje Adam Húska, bojující o místo v organizaci New Yorku Rangers. Nejlepší extraligový obránce a třinecký mistr Martin Gernát ještě v 28 letech pokukuje po angažmá v NHL. Šampionát by mu mohl pomoct.

Kristián Pospíšil a Pavol Skalický dorazili coby čerství finští šampioni s Raumou, Marek Hrivík z Leksandu ovládl produktivitu švédské soutěže. Jejich podporu bude slovenský tým nutně potřebovat, neboť zejména v útoku to mladému výběru v přípravných zápasech vázlo.

Dalším ofenzivním trumfem by mohl být teprve sedmnáctiletý Juraj Slafkovský, který se hokejově rozvíjí ve finském Turku a podle některých žebříčků bude v draftu NHL za rok tažen mezi elitní desítkou. Stejně jako jeho vrstevník z ročníku 2004, obránce Šimon Nemec z Nitry.

V kádru jsou také Samuel Kňažko (2002), Martin Faško-Rudáš, Martin Bučko (oba 2000) nebo Michal Ivan, Miloš Kelemen, Adam Liška a Miloš Roman (všichni 1999). Pro porovnání, Matěj Blümel (2000) je jediným českým hráčem na MS, jehož ročník narození začíná dvojkou.

Zleva Šimon Nemec, Juraj Slafkovský a Samuel Kňažko:

"Tenhle kluk je ročník 2004? Je gigantický," psal o Slafkovském před MS juniorů web The Hockey Writers. Slovenský útočník měří v 17 letech 192 centimetrů a váží necelý metrák. "Je to šílené přirovnání, ale připomíná Jaromíra Jágra. Má ve svém repertoáru jeho vlastnosti," zmínil web.

K Jágrovi přirovnal Slafkovského i reprezentační manažer Otto Haščák a obránce Marek Ďaloga na to konto vymyslel přezdívku "Jarda Bágr". "Teď mi tak říká i Adam Jánošík," smál se mladičký forvard.

"Nikdy nepanikaří. Zvládá si plnit obranné úkoly, a navíc dokáže skvěle podpořit útok," napsali The Hockey Writers o stejně starém Nemcovi.

Brankář Hudáček po přípravě s Rakušany upozornil, že místy Nemec s Kňažkem příliš riskují a hrají ještě juniorský hokej. V dalších zápasech už byl s jejich prací spokojenější, navíc i trenérem Ramsaym jsou slovenští hráči nabádáni, aby se zadarmo nezbavovali puku.

"Chceme hrát atraktivní hokej," prohlásil ostatně sám Hudáček. A je si dobře vědomý, že takový styl s sebou přináší také chyby a přečíslení.

Slováky čeká na úvod těžké skupiny duel proti Bělorusku, nažhavenému návratem z nižší divize. Následují zápasy proti Velké Británii a Rusku, pak možná klíčový boj o čtvrtfinále se Švýcary. Dále Slováci vyzvou Dány a na závěr je čeká dvojboj proti Švédsku a Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy