Slováky spasil Meszároš, vyrovnal a pak rozhodl prodloužení

3. 5. 2015 18:45
Slovenští hokejisté vyhráli na šampionátu i druhý zápas, Bělorusy porazili v prodloužení.
Andrej Meszároš byl hrdinou Slováků v duelu s Běloruskem
Andrej Meszároš byl hrdinou Slováků v duelu s Běloruskem | Foto: Reuters

Ostrava - Druhý zápas, druhé vítězství za dva body. Slovenští hokejisté po sobotní výhře nad Dánskem na nájezdy dnes porazili Bělorusko v prodloužení 2:1.

O obě branky týmu Vladimíra Vůjtka se postaral obránce Buffala Sabres Andrej Meszároš. Zápas jsme sledovali živě zde.

"Ukázala se síla našeho týmu, většinu zápasu jsme je přehrávali. Škoda, že to nejsou tři body, ale výhra se počítá," přiznal v rozhovoru pro Českou televizi hrdina utkání Meszároš.

V prvním nedělním utkání skupiny B porazili Rusové Slovinsko 5:3, večer se první výhry dočkalo Finsko, které přehrálo Dány 3:0.

Góly padaly až po 50 minutách

Utkání začalo hodně zhurta pro Slováky. Už v 5. minutě dostal Gáborík možnost jet trestné střílení, ale jeho ránu na lapačku brankář Lalande vystihl. Poté měli se spoluhráči možnost přesilovky pěti proti třem, ale ani to nepřetavili v gól.

Po přestávce v oslabení ujížděli Bližňák s Gáboríkem proti jedinému obránci, ale na běloruského gólmana nevyzráli, stejně tak se nedařilo Jánošíkovi, který pálil nebezpečně z druhé vlny. Na druhé straně se zase v koncovce nedařilo proti Lacovi bratrům Kosticynům.

Další Gáboríkův pokus o dobytí z jeho pohledu zakleté branky přišel hned v úvodních vteřinách třetí třetiny, kam si jeho tým přenesl většinu přesilovky, jenže Lalande jeho zakončení zblízka vyrazil. Při další hře v početní výhodě nebezpečně dorážel Bartovič, běloruský brankář však zůstal neprůstřelný.

Na góly si fanoušci museli počkat až do 52. minuty. Jako první se radovali Bělorusové, když Kaljužnyj našel volného Sergeje Kosticyna. Do minuty ale bylo vyrovnáno. Dravecký poslepu nabil Meszárošovi a ten prostřelil Lalanda.

Zápas nakonec muselo rozhodnout prodloužení, do kterého Slováci vstoupili aktivněji a byli za to odměněni. Meszároš se opět vydal do útoku, nabruslil si mezi kruhy a vymetl horní růžek.

"Vůbec by mě nenapadlo, že se o góly postarám já, ale hlavní je, že jsme vyhráli," prohlásil hrdina zápasu Meszároš. Na trefy obránce Buffala se můžete podívat zde:

Rusové si pohráli se Slovinskem

I s polovičním nasazením dokázali Rusové přehrávat ve skupině B MS v Ostravě Slovinsko 5:3 a připsali si druhou výhru. Sbornou táhl Jevgenij Dadonov, který dva góly dal a na dva přihrál.

Sborná měla vynikající nástup a v páté minutě v rozmezí 36 vteřin dvakrát udeřila zásluhou Kovalčuka s Kuljominem. Slovinci prověřili gólmana Barulina především při přesilovce v končící 14. minutě, jenže místo snížení se ještě před přestávkou prosadil poprvé v duelu při početní výhodě Dadonov.

Zkraje druhé dvacetiminutovky se blýskl gólman Gračnar, jenž zlikvidoval sólo Anisimova. Ve 24. minutě se prosadil ranou z kruhu pro vhazování slovinský kanonýr Kopitar a snížil. Jenže před polovinou zápasu znovu vrátil Rusům tříbrankové vedení Šipačov a fanoušci sborné v takřka vyprodaném hledišti se začali radostně bavit "mexickými vlnami".

Ty slovinské však zanedlouho potěšil Pance, po jehož ráně přepadl puk Barulinovi přes lapačku a skončil v bráně. Vzápětí mohl Muršak v obrovské šanci duel ještě o trošku více zdramatizovat, ale v tomto případě už byl strážce ruského brankoviště proti.

Povzbuzení ze snížení si Slovinci dokázali přenést i do startu třetí části, při němž hned několikrát ohrozili Barulina. Rusy však povedenou ranou po ledě z mezikruží uklidnil Dadonov a bylo definitivně rozhodnuto. Další šance na ruské straně už stavem nepohnuly, rozdíl ve skóre však na druhé straně ještě ponížil Sabolič.

Jeden z gólů Dadonova:

Finové poprvé vyhráli, Rinne s nulou

Hokejisté Finska získali v základní skupině mistrovství světa v Ostravě první body, když porazili Dánsko 3:0. Tým Suomi se však oklepal z úvodní vysoké prohry s USA (1:5) až ve druhé části, v níž třemi góly rozhodl o vítězství. Útočník Jussi Jokinen si připsal vítězný gól a navrch asistenci, čisté konto vychytal Pekka Rinne.

Finové si brzy vynutili přesilovku, v níž prověřil Dahma v dánské brance zadák Lindell. Další větší hrozba se strany favorita přišla znovu až s početní výhodou, jenže Pesonen ani na několik pokusů nedostal kotouč za Dahmova záda. Když už to v 17. minutě dokázal Donskoi, zastavila jeho ránu horní tyč.

Herní i drtivá střelecká převaha Finů, kteří za prvních 40 minut hry přestříleli rivala 33:6, přinesla ovoce v druhé části. Komarov sice svou šanci spálil, ale v 28. minutě tečoval Salmelovo nahození od modré čáry ve vzduchu Jokinen, a přestože si musel počkat dlouhé minuty na potvrzení od videorozhodčího, mohl slavit první gól.

Více jako kdyby během nečekané pauzy ztuhli Dánové a za 71 vteřin inkasovali znovu z Pesonenovy hole. Ve snaze o navýšení náskoku pak neuspěli Kemppainen a Aaltonen, ale potom Finy přece jen definitivně uklidnil další povedenou tečí Barkov a bylo zřejmé, že Dánové nenajdou síly na zvrat.

Ve třetí třetině si Finové již zápas pohlídali. V 51. minutě byli přesto Dánové blízko alespoň čestnému úspěchu, když zkusil štěstí parádní ranou přes obránce Jakobsen, rozezvučel však jen horní tyčku.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Rusko - Slovinsko 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Kovalčuk (Dadonov, Barulin), 5. Kuljomin (Antipin), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 46. Dadonov (Šipačov, Panarin) - 24. A. Kopitar (Pretnar, Kranjc), 35. Pance, 55. Sabolič (Tičar, Jeglič). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 7557.

Rusko: Barulin - Bělov, Čudinov, Birjukov, Medveděv, Antipin, Kulikov, Jakovlev - Dadonov, Šipačov, Panarin - Plotnikov, Anisimov, Kovalčuk - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Širokov, Tichonov, Tarasenko. Trenér: Oleg Znarok.

Slovinsko: Gračnar - Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Kovačevič, Vidmar Štebih, Pavlin - Razingar, A. Kopitar, Muršak - Jeglič, Tičar, Sabolič - Ograjenšek, Mušič, Pance - Verlič, Rodman, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Bělorusko - Slovensko 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 52. S. Kosticyn (Kaljužnyj, A. Kosticyn) - 53. Meszároš (L. Hudáček, Dravecký), 62. Meszároš. Rozhodčí: Šindler (ČR), Mayer - Carnathan (oba USA), Dahmén (Švéd.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Kovyršin, Stěpanov, Kulakov - Děmkov, Kitarov, Volkov. Trenér: Dave Lewis.

Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, J. Mikuš, Jánošík - Daňo, Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - L. Hudáček, Lušňák, Dravecký. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

Dánsko - Finsko 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 28. J. Jokinen (Salmela, Donskoi), 29. Pesonen (Louhivaara, Kemppainen), 36. Barkov (Lindell, J. Jokinen). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Schrader (Něm.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:1. Bez využití. Diváci: 8353.

Sestavy:

Dánsko: Dahm - O. Lauridsen, Nielsen, J. B. Jensen, Kristensen, Boedker, M. Lauridsen - Hardt, Jakobsen, Madsen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Spelling, Green, Hansen - A. Poulsen, Staal, od 21. navíc Starkov. Trenér: Jan Karlsson.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - T. Ruutu, Kontiola, Aaltonen - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Immonen, Pihlström, Komarov - Pesonen, Louhivaara, Kemppainen. Trenér: Kari Jalonen.