Slováci zlomili Galbraithovo kouzlo, vyhráli na nájezdy

To byl tanec. Hokejové "zákusky" po obědě vrcholily nájezdy
Slováci v zápase, v němž dlouho tahali za kratší konec, udolali Dánsko 4:3.
Rakušané stejným poměrem 4:3 proti papírovým předpokladům zdolali vicemistry světa z roku 2013 Švýcary.
Slovenským hrdinou se stal Marko Daňo (vlevo), který proměnil rozhodující nájezd.
Slováci, hnaní svými bouřlivými fanoušky v zaplněném hledišti ostravské haly, byli od začátku aktivnější.
2. 5. 2015 14:51
Svěřenci Vladimír Vůjtka otočili zápas s Dánskem a slaví vítěznou premiéru na českém hokejovém šampionátu.

Ostrava - Pořádné drama si na úvod mistrovství světa užili po českých příznivcích i slovenští fanoušci. Svěřenci Vladimíra Vůjtka totiž v sobotu až po přestřelce ve třetí třetině porazili ve svém prvním duelu na šampionát Dánsko 4:3 na samostatné nájezdy.Rozhodující trefu si připsal Marko Daňo.

Zápas jsme sledovali živě ZDE.

Hokejisté Běloruska porazili v dalším sobotním utkání Slovinsko 4:2. V premiéře obou týmů na turnaji sice Slovinci dokázali v polovině první třetiny už po 34 vteřinách odpovědět na vedoucí gól soupeře, ale svěřenci amerického kouče Davea Lewise poté odskočili na dvoubrankový rozdíl, což se ukázalo jako rozhodující. Vítězný gól si připsal kapitán Alexej Kaljužnyj.

Ve večerním duelu skupiny B Američané přetlačili Norsko 2:1. Rozhodující trefu vstřelil v druhé části Nelson.

Seveřané si počkali na svoji šanci

Kdo sledoval včerejší duel Česko vs. Švédsko, musel si připadat, že v Ostravě zažívá tak trochu deja vu. Slováci vstoupili do souboje s Dány aktivně, snažili se, jejich tlak byl ale hodně platonický.

Dánové sice v úvodním dějství ještě gólově naivitu soupeře nepotrestali, ve druhé části hry ale už ano. Zatímco svěřenci kouče Vůjtka se v přesilovkách trápili, Seveřané druhou nabídnutou početní výhodu využili, když střílenou přihrávku J.A. Jensena tečoval za Laca šikovně Björkstrand – 0:1.

Slováci se ale nesložili, naopak, přidali na aktivitě a jestliže první část hry prohráli na střely 3 ku 7, tu druhou opanovali 18 ku 5. Jenže buďto trefovali skvělého Galbraitha, nebo tyčky brankové konstrukce.

Do třetího dějství vstoupili naši východní sousedé, kteří se museli v Ostravě cítit jako doma, jako uragán, Galbraith už byl překonán během pár vteřin hry, jenže jej zastoupil na brankové čáře „gólman“ Lauridsen. Na zákrok se podívejte zde:

Slováci nakonec obrat dotáhli do konce

Vyrovnání se ale nakonec Slováci dočkali, když v polovině třetiny propálil v přesilovce vše co mu stálo v cestě Sersen. Za minutu už vedli Gáborík a spol. 2:1, když akci nejlepší pětky zápasu završil Viedenský.

Jenže Dánové se nevzdali a vzápětí Hardt vyrovnal. Divokou tříminutovku uzavřel v 52. minutě gólem další obránce Graňák, jehož nahození od mantinelu propadlo k překvapení všech Galbraithovi za záda.

Jenže stejně jako Češi, ani Slováci nedovedli obrat k vítězství za tři body. V 58. minutě totiž po samostatné akci srovnal. Nielsen. Na rozdíl od Růžičkovy party si ale naši východní sousedé nakonec připsali alespoň dva body za výhru po nájezdech, kterou trefil teprve dvacetiletý šikula Daňo v šesté sérii rozstřelu.

Bělorusové zvládli premiéru se Slovinskem

Slovinci se sice v prvních minutách ubránili v oslabení, ale v 11. minutě otevřel skóre Stas. Přišla sice blesková odpověď Jegliče, jenže o minutu a půl později mělo Bělorusko svůj těsný náskok zpět na své straně zásluhou úspěšné dorážky Andreje Kosticyna.

Ve 24. minutě si vybral slabou chvilku strážce slovinské branky Kristan. Zkušený gólman extraligových Pardubic byl pozdě u kotouče, za nímž vyjel z branky mezi kruhy, a dopřál tak snadnou trefu Kaljužnému. Snížit mohl Goličič, zblízka však trestuhodně minul.

Do třetí třetiny jako kdyby Slovinci v touze po zvratu přepnuli na vyšší rychlostní stupeň. Zatímco led před Kristanem byl po přestávce dlouho takřka neporušený, Lalande v brankovišti Bělorusů se měl co ohánět. Slovinci zahazovali i ty největší příležitosti, čemuž však učinil přítrž v 52. minutě Pance, a připravil tak scénu pro dramatický závěr.

Slovinci se hnali za vyrovnáním, dřeli do úmoru, ale nebylo jim přáno. Lalande už neprodyšně zamkl branku a ubránil ji před pohromou i při závěrečné power play, kterou v posledních 39 vteřinách umocnila početní výhoda po jeho vlastním faulu. Do prázdné branky naopak ještě potvrdil výhru Kitarov.

USA jsou dál stoprocentní

Američané byli od počátku aktivnější a rozehřáli gólmana Haugena, ale Seveřané je dokázali v prvním dějství přestřílet (13:10) a byli to oni, kdo se postaral o první zápis do střelecké listiny. V sedmé minutě vyrazil Tollefsenovu ránu gólman Hellebuyck přímo před dojíždějícího Aska a ten nezaváhal.

Právě úspěšný střelec pomohl zámořskému celku ve 13. minutě nechtěně k vyrovnání, když se po šanci Faulka snažil uklidit puk pod klečícího Haugena. Kotouč se ale dostal k Lewisovi, jenž do prázdné branky snadno vyrovnal. Poté ještě Moses využil zaváhání Norů na útočné modré čáře, několika rychlými kroky se dostal do brejku, Haugena ale nepřelstil.

Američané překlopili skóre na svou stranu v končící 26. minutě, kdy se jemnou tečí Krugovy rány prosadil Nelson. V polovině základní hrací doby minul při přesilovce nabídku na vyrovnání z hole Mathise Olimba na brankovišti číhající Thoresen. Na druhé straně neuspěl Lewis.

Třetí část nabídla spíše tuhý boj. Šancí bylo poskrovnu a nic na tom nezměnila ani přesilovka Američanů. Na začátku 52. minuty měl Haugen štěstí, když kotouč za jeho zády už klouzal za brankovou čáru, ale sám norský gólman ho po chvilce odpálil holí do bezpečí. Porážku Norů už však neodvrátila ani závěrečná power play.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Dánsko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 3:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 49. Sersen (L. Hudáček, Pánik), 50. Viedenský (Dravecký, Lušňák), 52. Graňák (Dravecký, Laco), rozhodující sam. nájezd Daňo - 26. Bjorkstrand (J. Jensen, J. B. Jensen), 50. Hardt (Madsen), 58. Nielsen. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn (Fin.) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: Laco - Meszároš, Jánošík, Sersen, Jurčina, Ďaloga, J. Mikuš, Graňák - Miklík, Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Daňo, Surový, L. Hudáček - Lušňák, Viedenský, Dravecký. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

Dánsko: Galbraith - O. Lauridsen, Nielsen, J. B. Jensen, Kristensen, Boedker, M. Lauridsen - Hardt, Jakobsen, Madsen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Spelling, M. Poulsen, Green - Hansen, A. Poulsen, Starkov. Trenér: Jan Karlsson.

Bělorusko - Slovinsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Stas (Korobov, Gavrus), 13. A. Kosticyn (Stas, Gavrus), 24. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 60. Kitarov - 11. Jeglič (Tičar). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5995.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Kovyršin, Stěpanov, Kulakov - Děmagin, Kitarov, Volkov - Děmkov. Trenér: Dave Lewis.

Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pretnar, Štebih, Vidmar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Muršak, A. Kopitar, Verlič - Razingar, Rodman, Pance - Ograjenšek, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.