Slováci vydřeli výhru nad Lotyšskem. Úvodní zaváhání napravili i Finové

13. 5. 2023 21:59
Slovenští hokejisté si po úvodní porážce s českým týmem (2:3) připsali v základní skupině B mistrovství světa první bodový zisk, když zdolali v Rize domácí Lotyšsko 2:1.
Marek Hrivík slaví gól v závodě Slovensko - Lotyšsko na MS 2023
Marek Hrivík slaví gól v závodě Slovensko - Lotyšsko na MS 2023 | Foto: Reuters

Tým pořadatelské země vyšel podruhé naprázdno, v pátek prohráli Lotyši v úvodním hracím dnu šampionátu s Kanadou 0:6. O dnešním úspěchu Slováků rozhodl vítězným gólem v čase 50:04 útočník Marek Hrivík.

Slováci začali ve snaze o nápravu prohry s Čechy na výbornou. Hned v úvodu získal puk po chybě Lotyšů za vlastní brankou Cehlárik, krásnou bekhendovou přihrávkou naslepo našel před brankovištěm číhajícího Sukeľa a ten nedal brankáři Šilovsovi ani nejmenší šanci úspěšně zasáhnout. Před přestávkou mohl nejprve vyrovnat Balcers, ale Škorvánek ho vychytal, na druhé straně zachránila Šilovse při další šanci Sukeľa branková konstrukce.

V úvodu druhé části se Slováci ubránili v oslabení, poté se blýskl Šilovs výborným zákrokem proti Grmanovi. Ve 32. minutě pálil nebezpečně Hudáček, ale domácí gólman byl i tentokrát ve střehu. Po vyloučení Okuliara mohl vyrovnat Balcers, ani Škorvánek se ale nenechal zahanbit a uhájil těsné vedení Slováků, ale pouze dočasně. Ve 37. minutě už po skončení přesilovky rozjásal Lotyše Abols, který s přehledem proměnil samostatný únik.

Rovněž ze sóla mohl ve 48. minutě vrátit na stranu slovenského výběru vedení Hudáček, jenže v konfrontaci se Šilovsem selhal. Svěřence kanadského kouče Craiga Ramsayho to nemuselo mrzet dlouho, neboť v začínající 51. minutě uklidil pohotovou dorážkou kotouč za Šilovsova záda po Kochově pokusu Hrivík. Lotyšům v závěru nepomohla k vyrovnání ani hra bez gólmana.

Finové přetlačili Německo

Hokejisté Finska porazili ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Tampere Německo 4:3 a připsali si první výhru. Utkání skupiny A rozhodl v 54. minutě obránce Mikko Lehtonen, dva góly úřadujících šampionů vstřelil Sakari Manninen. Německu k první výhře na turnaji nepomohl ani gól a asistence Marcela Noebelse.

Souboj týmů, které v pátek vstupní zápasy prohrály, začal lépe pro domácí. Zatímco Schütz šanci nevyužil, v 10. minutě otevřel skóre Armia, který se trefil přesně k tyči.

Němci následně nedotáhli dvě slibné příležitosti, ještě v první třetině se jim ale podařilo vyrovnat, poté co za brankářem Olkinuorou skončil poskakující puk po tečované střele Noebelse.

Ve druhé části se Němcům podařilo dostat do vedení. Poté co nevyužili přesilovou hru, pokračovali v tlaku, nedovolili soupeři vystřídat všechny unavené hráče a Wissmann se trefil přesně od modré čáry. A s Finy mohlo být hůře, Sturm ale trefil jen tyč.

Místo Olkinuory vzápětí inkasoval jeho protějšek Strahlmeier, který nestačil na tvrdou střelu Manninena. Útočník, který se v aktuální sezoně neprosadil do kádru Vegas v NHL, skóroval o 107 sekund později podruhé. V přesilové hře pohotově bekhendem dorazil Rantanenovu střelu.

Ve 39. minutě trefil Kapanen tyč a následně se opakovala situace před druhým finským gólem. Místo navýšení vedení skóroval soupeř, 19 sekund před koncem druhé třetiny v přesilovce vyrovnal Peterka.

Hned na začátku třetí části mohl Finsku vrátit vedení Kakko, brejk ale ideálně nezakončil. Vzápětí se neprosadil ani Manninen, který byl ve 44. minutě blízko hattricku. Šance skórovat ale měli i Němci, kapitán Moritz Müller trefil od modré čáry horní tyč.

Nerozhodný stav změnil v 53. minutě pohotově dorážející Lehtonen, který zakončil akci Rantanena a zápas rozhodl. Soupeř nedokázal vyrovnat ani v závěrečné power play.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Tampere):

Německo - Finsko 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Noebels (Fischbuch, Kastner), 33. Wissmann (Kastner, Noebels), 40. Peterka (Kahun, Tiffels) - 10. Armia (Kakko, Määttä), 35. Manninen (Kapanen, Koivisto), 36. Manninen (Rantanen, Lehtonen), 53. Lehtonen (Rantanen, Hartikainen). Rozhodčí: Štolc (Švýc.), Ansons - Zunde (oba Lot.), Davis (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 11.712.

Německo: Strahlmeier - M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Hüttl, Wagner, Szuber - Tiffels, Kahun, Peterka - Sturm, Ehl, Soramies - Noebels, Fischbuch, Kastner - Schütz, Tuomie, Stachowiak. Trenér: Kreis.

Finsko: Olkinuora - Ohtamaa, M. Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman - Rantanen, Manninen, Hartikainen - Kakko, J. Sallinen, Armia - Kapanen, Lammikko, Pesonen - Anttila, Björninen, Oksanen. Trenér: J. Jalonen.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Riga):

Slovensko - Lotyšsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. M. Sukeľ (Cehlárik), 51. Hrivík (P. Koch, Pánik) - 37. Abols. Rozhodčí: Holm (Švéd.), Sewell (Brit.) - Briganti (USA), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 5:1. Bez využití. Diváci: 8930.

Slovensko: Škorvánek - P. Koch, Kňažko, Grman, M. Ivan, Rosandič, Jánošík, Gajdoš - Pánik, Hrivík, Kelemen - L. Hudáček, M. Sukeľ, Cehlárik - Chromiak, Tamáši, Regenda - Okuliar, Čacho, Lantoši. Trenér: Ramsay.

Lotyšsko: Šilovs - Balinskis, Zile, Mamčics, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Abols, Andersons - Balcers, Smirnovs, Keninš - Roberts Bukarts, Batna, Indrašis - Rihards Bukarts, Džerinš, Dzierkals. Trenér: Vitolinš.