Slováci obrali Kanadu, padli až v nájezdech. Stejně uspělo Švédsko proti Finsku

Aktualizováno 15. 5. 2023 22:34
Hokejisté Kanady zdolali v "české" skupině B na mistrovství světa v Rize Slovensko 2:1 po samostatných nájezdech a vyhráli i třetí zápas na turnaji, utrpěli však první bodovou ztrátu. V sedmé sérii rozstřelu rozhodl Jack Quinn. Ve skupině A porazili Švédové na chlup stejným výsledkem v derby Finsko a tým USA si poradil 3:2 s Německem.
Kanadská radost v zápase Slovensko - Kanada na MS 2023
Kanadská radost v zápase Slovensko - Kanada na MS 2023 | Foto: Reuters

Slováci nenavázali na sobotní výhru nad domácím Lotyšskem 2:1 a utrpěli druhou porážku poté, co na úvod podlehli české reprezentaci 2:3.

Slovensku v úvodu nabídl početní výhodu faulem Jacob Middleton, ale přerušil ji vyloučený Oliver Okuliar a po trestu pro Richarda Pánika měli Kanaďané na půl minuty přesilovku pěti proti třem. Samuela Hlavaje ale nepřekonal Cody Glass ani z dorážky Brad Hunt.

V čase 7:36 se už tým kouče Andrého Tourignyho ujal vedení. Jack McBain uvolnil od levého mantinelu na druhé straně Jakea Neighbourse, který prostřelil Hlavaje mezi betony.

Vzápětí mohl vyrovnat Matúš Sukeľ, ke kterému se odrazil puk, ale Samuel Montembeault zasáhl. Potom se dostal do úniku Libor Hudáček, ale do úspěšného konce jej nedotáhl.

V 17. minutě při vyloučení Milana Lucice už svěřenci trenéra Craiga Ramsayho vyrovnali. Kapitán Marek Hrivík z pravého kruhu předložil puk před odkrytou branku Peteru Cehlárikovi, který pohodlně skóroval.

V úvodu druhé části při vyloučení Joea Velena měli možnost otočit stav Hudáček a Pánik, který trefil tyčku. Po vyloučeních Adama Jánošíka a Miloše Kelemena se Slováci ubránili i 51 sekund ve třech proti pěti.

Ve 37. minutě Hudáček vrazil na mantinel MacKenzieho Weegara a český sudí Jan Hribik s Němcem Andrem Schraderem mu po revizi u videa dali trest na pět minut a do konce utkání.

V dlouhém oslabení Slováci odolali. Sami potom nedokázali překlopit vedení na svou stranu ve dvou přesilovkách při vyloučeních Sammyho Blaise a Weegara. Kanada se neprosadila při vyloučení Patrika Kocha.

V 56. minutě se dostal po Pánikově přihrávce do dobré pozice Hrivík, ale stav se neměnil. Potom unikajícího Pánika fauloval Weegar, slovenská přesilovka však prodloužení neodvrátila. Kanada v prodloužení nevyužila početní výhodu při trestu Viliama Čacha.

V rozstřelu Slováci dvakrát vedli díky Pánikovi a Martinu Chromiakovi, ale odpověděli Cody Glass a Michael Carcone. V sedmé sérii na Quinnův úspěšný pokus Chromiak nezareagoval.

Po nájezdech slavili i Švédové

Švédští hokejisté zdolali na mistrovství světa v Tampere v základní skupině A domácí Finsko 2:1 po samostatných nájezdech.

Rozstřel rozhodl v šesté sérii před více než 12 tisíci diváky mladý útočník Lucas Raymond. Švédové i potřetí na turnaji uspěli, obhájci zlata Finové si připsali ve třech dosud odehraných duelech druhou porážku.

Hokejisté Spojených států amerických zůstali i po třetím utkání na mistrovství světa v základní skupině A stoprocentní. V Tampere udolali Německo 3:2, přestože ještě po druhé třetině prohrávali 1:2.

Vítězný gól dal v čase 54:50 Matt Coronato. Němci ztratili jednobrankovým rozdílem i třetí zápas na turnaji a zůstávají bez bodového zisku.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Riga):

Slovensko - Kanada 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Cehlárik (Hrivík, L. Hudáček) - 8. Neighbours (McBain), rozhodující sam. nájezd J. Quinn. Rozhodčí: Hribik (ČR), Schrader (Něm.) - Kroyer (Dán.), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 8:9, navíc L. Hudáček (SR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4640.

Slovensko: Hlavaj - P. Koch, Š. Nemec, Kňažko, Grman, Rosandič, M. Ivan, Jánošík, Gajdoš - Pánik, Hrivík, Kelemen - L. Hudáček, M. Sukeľ, Cehlárik - Chromiak, Tamáši, Regenda - Okuliar, Čacho, Lantoši. Trenér: Ramsay.

Kanada: Montembeault - Weegar, Middleton, Hunt, Bear, Joseph, Myers, Barron - Blais, Veleno, Lucic - J. Quinn, Laughton, Toffoli - Carcone, McBain, Neighbours - Crouse, Glass, Krebs - Fantilli. Trenér: Tourigny.

Skupina A (Tampere):

Finsko - Švédsko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 47. Lammikko (Pesonen, Kapanen) - 38. O. Lindberg (Zetterlund, Berggren), vítězný sam. nájezd Raymond. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Frandsen (Dán.) - Mackey (Kan.), Synek (SR). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 12.039.

Finsko: Larmi - Ohtamaa, M. Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman - Rantanen, Manninen, Hartikainen - Kakko, J. Sallinen, Armia - Kapanen, Lammikko, Pesonen - Anttila, Björninen, Oksanen. Trenér: J. Jalonen.

Švédsko: Lars Johansson - Sandin, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, L. Bengtsson, Nemeth - A. Nylander, Carlsson, Raymond - Grundström, P. Lindholm, A. Petersson - Berggren, O. Lindberg, Zetterlund - Silfverberg, J. de la Rose, Sörensen - Linus Johansson. Trenér: Hallam.

Německo - USA 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. Soramies (M. Müller, Seider), 40. Schütz (Tuomie) - 26. Attard (Eyssimont, Tynan), 46. Farrell (Hutson), 55. Coronato (Perunovich, Tynan). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Kaukokari (Fin.) - Ondráček (ČR), Cattaneo (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8003.

Německo: Niederberger - M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Hüttl, Wagner, Szuber, Gawanke - Kahun, Noebels, Peterka - Ehl, Sturm, Soramies - Tiffels, Kastner, Wiederer - Schütz, Stachowiak, Tuomie. Trenér: Kreis.

USA: DeSmith - Perbix, Samberg, Thrun, Perunovich, Mackey, Hutson, Attard - A. Tuch, Bonino, Grimaldi - Garland, O'Connor, Eyssimont - Mazur, Tynan, Gauthier - Bjork, Coronato, Farrell - L. Tuch. Trenér: Quinn.