Slováci si oddychli, Kanada jim pomohla na olympiádu

ČTK ČTK
14. 5. 2015 19:08
Porážka hokejistů Běloruska ve čtvrtfinále mistrovství světa v Praze s Kanadou (0:9) definitivně zajistila Slovensku přímou účast na olympijských hrách v roce 2018 v Pchjongčchangu.
Slováci sice na MS o medaile nehrají, ale olympiádu mají jistou
Slováci sice na MS o medaile nehrají, ale olympiádu mají jistou | Foto: Reuters

Praha - Porážka hokejistů Běloruska ve čtvrtfinále mistrovství světa v Praze s Kanadou (0:9) definitivně zajistila Slovensku přímou účast na olympijských hrách v roce 2018 v Pchjongčchangu. Slováci doplnili v turnaji pořádající Koreu, Švédsko, Finsko, Rusko, Kanadu, USA, Českou republiku a Švýcarsko.

O účasti na turnaji pod pěti kruhy za tři roky rozhoduje žebříček Mezinárodní hokejové federace po šampionátu v Praze a Ostravě. Přímou účast má vedle pořadatele osm nejlepších v pořadí, další země budou hrát v kvalifikaci o zbývající tři místa. Celkem se na OH představí dvanáct týmů.

Slovensko bylo v žebříčku před startem MS osmé. Na letošním šampionátu skončilo po vyřazení v základní skupině B v Ostravě deváté. Předčilo nejbližší pronásledovatele Lotyšsko (13. místo na letošním MS) a Norsko (11. místo) a ohrozit jej mohlo pouze jedenácté Bělorusko, ale muselo by se dostat až na stupně vítězů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy