Slováci v derby zdolali Maďary, kombinace jim však hodně drhla

Aktualizováno 7. 5. 2016 22:15
Hokejisté Slovenska si ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa v Rusku poradili s Maďarskem, které porazili 4:1. Na vítězství se ale pořádně nadřeli.
Slovenská radost.
Slovenská radost. | Foto: Reuters

Petrohrad – Hokejisté Slovenska si ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa v Rusku poradili s Maďarskem, které porazili 4:1. Na vítězství se ale pořádně nadřeli. Zejména v poslední třetině soupeř zvýšil svou aktivitu a Slováky dostával pod tlak. Důkazem toho budiž poměr střel na branku v poslední třetině 6:11.

Zápas jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Slováci si připsali povinné vítězství

Od začátku utkání se hrál opatrný hokej bez potřebného nasazení. Slováci byli sice lepším mužstvem, ale výraznější tlak si tým Zdena Cígera nevypracoval. O první branku se v 8. minutě postaral pardubický Tomáš Marcinko, který si na brankovišti našel odražený kotouč.

Ani poměrně brzká branka Slováky neuklidnila a Maďaři byli našim sousedům velmi vyrovnaným soupeřem. O vyrovnávací branku se postaral kanadský veterán ve službách Maďarska Frank Banham. Jednačtyřicetiletý veterán bruslí srovnal skóre.

Rozhodla dvojice ze zámoři

Vedení Slovákům vrátila dvojice ze zámoří. Na střelu kapitána Andreje Sekery skvěle zareagoval Tomáš Jurčo, jenž tečí nedal maďarskému brankáři Rajinovi šanci.

Ani po druhé brance se Slováci neuklidnili a na ledě nepředváděli příliš přesvědčivé výkony. Diváky musel nejvíce zklamat Martin Réway, jenž se snažil hrát příliš na sebe a několikrát dokonce Maďarům namazal do slibné pozice.

Ve třetí třetině se dlouho hrál opravdu nezáživný hokej, který nezaujatého fanouška nemohl příliš bavit. Jedinou slibnou akci předvedla dvojice Sekera, Jurčo. První jmenovaný si dvakrát vyměnil kotouč s útočníkem Detroitu a kapitán slovenské reprezentace z bezprostřední blízkosti překonal Rajinu potřetí.

Zápas poté definitivně rozhodl dvě a půl minuty před koncem Patrik Lušňák, který trefil odkrytou branku při power play Maďarů. Slováci sice zvítězili a připsali si povinné tři body, ale výkonem určitě nezaujali.

Američané si s Běloruskem zastříleli

Američané si ve druhém utkání na světovém šampionátu zlepšili náladu, když porazili Bělorusko 6:3. Výběr USA si tak po páteční úvodní porážce s Kanadou (1:5) připsal první body v turnaji, Bělorusové naopak i podruhé prohráli. Američané mířili za třemi body hned od začátku - na začátku druhé třetiny vedli už 3:0. Tři body za dva góly a nahrávku si připsal talentovaný útočník Auston Matthews.

Kouč Američanů Hynes po nepovedeném zámořském derby hodně promíchal sestavu a vyplatilo se mu to. Favorit vyhrál první třetinu na střely na branku 11:3 a skoro přesně v její polovině otevřel skóre Wood. Ve 13. minutě měl zámořský celek k dispozici minutu a čtvrt přesilovky čtyři na tři, kterou sice nevyužil, ale v následné hře v pěti proti čtyřem propálil vše před sebou Wideman.

V úvodních minutách druhé třetiny musel do kabin předčasně Šinkevič, jenž obdržel trest ve hře za úder hlavou. Už po 17 vteřinách využil přesilovku Larkin a zvýšil na tříbrankový rozdíl. Ve 28. minutě kontroval rovněž z početní výhody Platt, ale minutu nato Hanifin vrátil svému celku tříbrankové vedení. To navíc ještě zvýraznil v přesilovce svým prvním dnešním zásahem Matthews, Stas však upravil na 2:5.

Bělorusové se ještě snažili bojovat. V 50. minutě nejprve Stěpanov orazítkoval tyč, ale přesilovku pět na tři už využil Korobov a závěr přece jen trochu zdramatizoval. Američany ale uklidnila očekávaná jednička letošního draftu. Osmnáctiletý Matthews, který strávil sezonu v Evropě a hájil dres Curychu, uzavřel skóre v 55. minutě.

O výhře Francie rozhodl Fleury

Hokejisté Francie porazili v utkání základní skupiny B Německo 3:2 po samostatných nájezdech. Francie vedla, poté naopak sama dotahovala, nakonec rozhodl o její výhře jediný úspěšný exekutor nájezdů Damien Fleury.

Francouzi se ujali už ve čtvrté minutě vedení, když puk přidržel Perret a pak načasoval přihrávku Rauxovi, který do prázdné branky snadno otevřel střelecký účet. Reprezentantům země galského kohouta patřily i další gólové šance, ale Meunier tu svou prováhal a před gólmanem Pielmeierem neuspěl ani Bertrand. Před první přestávkou mohl vyrovnat Schütz, jenže Hueta nepřekonal.

Co se nepovedlo jemu, napravil už 26 vteřin po návratu ze šaten úspěšně dorážející Rieder, který v přesilovce z konce prvního dějství potrestal Francouze za již druhé špatné střídání v zápase. Němci se v 26. minutě museli bránit 21 vteřin ve třech a moc nechybělo, aby dvojnásobnou přesilovku bleskově využil Da Costa.

V 37. minutě dokonali Němci obrat, když Schütz na středu útočného pásma dostal prostor najet si až mezi kruhy a v klidu zamířit, čehož využil k prostřelení Hueta. Vedení si však Německo mohlo užívat jen dvě minuty a 20 vteřin, neboť ze vzduchu tečující Claireaux s posvěcením videorozhodčího vyrovnal.

Třetí třetina rozuzlení nepřinesla, i zásluhou Hueta, který nedopřál gólovou radost Reimerovi. V prodloužení sice Francouzi nevyužili přesilovku, ale mrzet je to nakonec nemuselo, neboť ve druhé sérii nájezdů uspěl Fleury a Goc jako třetí z Němců nedokázal odpovědět.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Petrohrad):

Slovensko - Maďarsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Marcinko (Graňák, Dravecký), 18. Jurčo (Sekera, Marinčin), 36. Sekera (Jurčo, Marinčin), 58. Lušňák (Hrnka, Švarný) - 14. Banham (Galló, Bartalis). Rozhodčí: Mayer (USA), Wiegand - Kaderli (oba Švýc.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 2830.

Slovensko: Konrád - Sersen, Meszároš, Sekera, Marinčin, Mikuš, Graňák, Švarný, Jaroš - Daňo, Réway, Bakoš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Lušňák, Šťastný, Hrnka. Trenér: Zdeno Cíger.

Maďarsko: Rajna - Wehrs, Dudás, Szirányi, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Garát - G. Nagy, Sofron, Bartalis - Kóger, Galló, Sarauer - Kovács, J. Vas, Sebök - K. Nagy, Magosi, Banham. Trenér: Rich Chernomaz.

Francie - Německo 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Raux (Perret, Meunier), 40. Claireaux (Beron, Chakiachvili), rozhodující sam. nájezd Fleury - 21. Rieder (Gogulla, Schütz), 37. Schütz (Gogulla, Hager). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek (oba ČR) - Kilian (Nor.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 3750.

Francie: Huet - Auvitu, Trabichet, Beron, Chakiachvili, Dieude-Fauvel, Raux, Janil - Fleury, Bellemare, Desrosiers - Y. Treille, Meunier, Perret - S. Treille, Bozon, Bertrand - Claireaux, T. Da Costa, Ritz - Lamperier. Trenér: Dave Henderson.

Německo: Pielmeier - Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, Boyle, Akdag, Braun - Rieder, Draisaitl, Reimer - Macek, Schütz, Gogulla - Flaake, M. Goc, Noebels - Kink, Hager, Seidenberg. Trenér: Marco Sturm.

Bělorusko - USA 3:6 (0:2, 2:3, 1:1)
Branky a nahrávky
: 28. Platt (Stěpanov, Linglet), 39. Stas, 50. Korobov (S. Kosticyn, Stěpanov) - 10. Wood (Vatrano, Hinostroza), 14. Wideman (Matthews, Larkin), 23. Larkin (Schroeder), 29. Hanifin (Hinostroza, Motte), 35. Matthews (Connor, Hanifin), 55. Matthews (Vatrano, Wideman). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Olenin (Rus.) - Fluri (Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 8:9, navíc Šinkevič (Běl.) do konce utkání (trest ve hře). Využití: 2:3. Diváci: 3762.

Bělorusko: Lalande - Djukov, Korobov, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkel, Šinkevič - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - Stěpanov, Kovyršin, Gavrus - Drozd, Kitarov, Pavlovič - Děmkov. Trenér: Dave Lewis.

USA: Condon - Wideman, Hanifin, Murphy, Skjei, Warsofsky, Santini - Connor, Larkin, Foligno - Schroeder, Matthews, Vatrano - Motte, Compher, Hendricks - Maroon, Hinostroza, Wood - Fasching. Trenér: John Hynes.