Slováci se své hymny nedočkali. Pořadatelé zřejmě usoudili, že si ji nezaslouží

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 5. 2017 19:15
Slovenští hokejisté vstoupili do světového šampionátu více než rozporuplně. S Itálií se trápili, skoro celou třetí třetinu prohrávali, ale nakonec vydřeli výhru v prodloužení. Pořadatelé však zřejmě usoudili, že si za takový výkon hymnu nezaslouží. Po dvou špatných pokusech se z hlediště spustil ohromný pískot a rozmrzelí Slováci zmizeli z ledu. Oficiální složky později přispěchaly s omluvou.
Pořadatelé pustili Slovákům nejdříve slovinskou hymnu a pak je nechali odjet z ledu.
Pořadatelé pustili Slovákům nejdříve slovinskou hymnu a pak je nechali odjet z ledu. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem (od našeho zpravodaje) - Hokejisté Slovenska předvedli v prvním utkání proti Itálii slabý výkon a po těsné výhře 3:2 v prodloužení jim spadl balvan ze srdce. Jenže potom si ani nemohli vychutnat státní hymnu, protože ji organizátoři nebyli schopni pustit. Po dlouhých okamžicích ostudy a zmaru odešli hráči do šaten.

"Samozřejmě jsem z toho nebyl nadšený, ale musím hlavně začít řešit jiné věci. Já si říkám, že už dlouhé měsíce řeším věci, které bych řešit nemusel, a do toho přijde ještě tohle. Ani jsme si nemohli vychutnat vítěznou hymnu, je to velké zklamání," usmíval se hořce trenér Zdeno Cíger.

Obě mužstva se po vítězném zásahu Slováků seřadila na modrých čarách a čekalo se na první tóny skladby "Nad Tatrou sa blýská". Místo toho však kolínští organizátoři pustili slovinskou hymnu (video si můžete prohlédnout zde). Už to je značná ostuda, podobnost názvů Slovensko a Slovinsko přichází na přetřes takřka při každé větší sportovní akci, podobně jako třeba Litva a Lotyšsko. 

To ale nebylo všechno. Ani na druhý pokus se zřízenci nepodařilo vybrat národní hymnu správně, což už slovenští hráči, ale zejména diváci, nesli se značnou nelibostí. Prožili si ohromné trápení s italským trpaslíkem a po zápase přišlo další rozčarování. 

"Vůbec nevím, co se stalo. Jediné, co k tomu můžu říct, je, že pustili nějakou jinou hymnu. Celá hala pak začala pískat a odešli jsme z ledu. Tohle je bez komentáře," kroutil hlavou obránce Adam Jánošík. Po pařížských patáliích s rolbou přišel ve druhý den šampionátu další incident, tentokrát ale o poznání méně vtipnější.

Na oficiální tiskové konferenci přispěchal sekretář organizační komise s omluvou. "Pustili jsme špatnou hymnu a to je něco, co se v žádném případě nesmí stát. Ubezpečuji, že se nic takového nebude opakovat. Chtěli bychom se upřímně omluvit slovenskému týmu, jak hokejistům, tak fanouškům," pronesl Henner Siegfeld do dusné atmosféry.

Není to přitom tak dávno, co si Němci prožili něco podobného. při utkání čtvrtfinále Fed Cupu na Havaji jim totiž Američané zahráli hymnu z dob nacistického Německa. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy