V koutku duše věříme. Slováci potřebují souhru výsledků, aby odvrátili krutý konec

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 5. 2019 12:16
Pokud Američané získají proti Němcům a Kanadě více než bod a Slováci porazí v základní hrací době Dány, stane se domácí tým od zavedení nového formátu MS v hokeji vůbec prvním, komu dvanáct bodů nepřinese vytoužený postup do čtvrtfinále.
Po smolných porážkách s Kanadou a Německem musí Slováci svým katům držet palce.
Po smolných porážkách s Kanadou a Německem musí Slováci svým katům držet palce. | Foto: Reuters

Ve dvou skupinách po osmi mužstvech se hokejové MS hraje od roku 2012 a dvanáct bodů zatím vždy stačilo k postupu do čtvrtfinále. Slováci prošli mezi nejlepší osmičku naposled na šampionátu v roce 2013, a tehdy dokonce nepotřebovali více než deset bodů.

Letos jim osud nepřeje. Překvapivých výsledků je v Košicích a Bratislavě žalostně málo, vlastně nejsou skoro žádné. Rozdíly mezi silnými celky, týmy druhého sledu a nejslabšími reprezentacemi v elitní skupině se zvětšují, a proto se čtvrtfinálové karty rozdaly velmi brzy.

O jediné opravdové překvapení se postarali právě Slováci, když v první den šampionátu nachytali favorizované USA výhrou 4:1. Jenže pak podlehli Finům a v posledních minutách si nechali protéct mezi prsty skvěle rozehraná utkání proti Kanadě a Německu.

A tak ani po relativně pohodových triumfech nad Francií a Velkou Británií neměli co slavit. Naději na postup od středy netřímají ve svých rukách.

Domácí reprezentace má devět bodů a před sebou úterní poslední zápas ve skupině s Dánskem. Postoupit do čtvrtfinále už může jedině na úkor Američanů, kteří mají bodů jedenáct a čekají je duely s Němci (dnes od 16:15) a proti Kanadě (v úterý ve 20:15).

Dnes odpoledne budou Slováci fandit Němcům, aby USA porazili, a to nejlépe za tři body. Protože Američané si mohou potřebný dvoubodový zisk zajistit i v úterý večer proti Kanadě. Mají dvě šance.

Studenič: Postup bychom si zasloužili

"Musíme být fanoušci Německa. Přeji si, aby to hokejový osud zařídil v náš prospěch. Chtěl bych se na ten zápas podívat, ale záleží na tom, jaký budeme mít program," řekl 19letý slovenský útočník Adam Liška.

"V koutku duše věřím, že by nám Němci v zápase proti USA mohli pomoct. Určitě bychom si postup zasloužili," prohlásil další debutant, 20letý forvard Marián Studenič.

Němci mají čtvrtfinále jisté, a na závěr skupinové fáze mohou proti USA a Finsku zabojovat dokonce o první dvě místa. Jenže včerejší duel s Kanadou se jim hrubě nepovedl a javorovým listům podlehli 1:8.

Američany porazili Němci na domácích MS v letech 2017 (2:1) a 2010 (2:1 po prodloužení) a také na šampionátu v Rusku před dvěma lety (3:2). Nejsou bez šancí, ale jasným favoritem je zámořské mužstvo. Stoprocentně si chce zajistit čtvrtfinále co nejdříve.

"Určitě se budu dívat a doufám, že to Němci zvládnou," podotkl obránce Patrik Koch. Pokud ne, potká Slováky mimořádně krutý konec a ani na druhém domácím šampionátu v historii si nezahrají čtvrtfinále.

Přestože porazili Američany, trápili Finy, vynikající utkání proti Kanadě ztratili necelé dvě sekundy před koncem a dost možná o klíčovou výhru nad Němci přišli v posledních dvou minutách.