V koutku duše věříme. Slováci potřebují souhru výsledků, aby odvrátili krutý konec

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 5. 2019 12:16
Pokud Američané získají proti Němcům a Kanadě více než bod a Slováci porazí v základní hrací době Dány, stane se domácí tým od zavedení nového formátu MS v hokeji vůbec prvním, komu dvanáct bodů nepřinese vytoužený postup do čtvrtfinále.
Po smolných porážkách s Kanadou a Německem musí Slováci svým katům držet palce.
Po smolných porážkách s Kanadou a Německem musí Slováci svým katům držet palce. | Foto: Reuters

Ve dvou skupinách po osmi mužstvech se hokejové MS hraje od roku 2012 a dvanáct bodů zatím vždy stačilo k postupu do čtvrtfinále. Slováci prošli mezi nejlepší osmičku naposled na šampionátu v roce 2013, a tehdy dokonce nepotřebovali více než deset bodů.

Letos jim osud nepřeje. Překvapivých výsledků je v Košicích a Bratislavě žalostně málo, vlastně nejsou skoro žádné. Rozdíly mezi silnými celky, týmy druhého sledu a nejslabšími reprezentacemi v elitní skupině se zvětšují, a proto se čtvrtfinálové karty rozdaly velmi brzy.

O jediné opravdové překvapení se postarali právě Slováci, když v první den šampionátu nachytali favorizované USA výhrou 4:1. Jenže pak podlehli Finům a v posledních minutách si nechali protéct mezi prsty skvěle rozehraná utkání proti Kanadě a Německu.

A tak ani po relativně pohodových triumfech nad Francií a Velkou Británií neměli co slavit. Naději na postup od středy netřímají ve svých rukách.

Domácí reprezentace má devět bodů a před sebou úterní poslední zápas ve skupině s Dánskem. Postoupit do čtvrtfinále už může jedině na úkor Američanů, kteří mají bodů jedenáct a čekají je duely s Němci (dnes od 16:15) a proti Kanadě (v úterý ve 20:15).

Dnes odpoledne budou Slováci fandit Němcům, aby USA porazili, a to nejlépe za tři body. Protože Američané si mohou potřebný dvoubodový zisk zajistit i v úterý večer proti Kanadě. Mají dvě šance.

Studenič: Postup bychom si zasloužili

"Musíme být fanoušci Německa. Přeji si, aby to hokejový osud zařídil v náš prospěch. Chtěl bych se na ten zápas podívat, ale záleží na tom, jaký budeme mít program," řekl 19letý slovenský útočník Adam Liška.

"V koutku duše věřím, že by nám Němci v zápase proti USA mohli pomoct. Určitě bychom si postup zasloužili," prohlásil další debutant, 20letý forvard Marián Studenič.

Němci mají čtvrtfinále jisté, a na závěr skupinové fáze mohou proti USA a Finsku zabojovat dokonce o první dvě místa. Jenže včerejší duel s Kanadou se jim hrubě nepovedl a javorovým listům podlehli 1:8.

Američany porazili Němci na domácích MS v letech 2017 (2:1) a 2010 (2:1 po prodloužení) a také na šampionátu v Rusku před dvěma lety (3:2). Nejsou bez šancí, ale jasným favoritem je zámořské mužstvo. Stoprocentně si chce zajistit čtvrtfinále co nejdříve.

"Určitě se budu dívat a doufám, že to Němci zvládnou," podotkl obránce Patrik Koch. Pokud ne, potká Slováky mimořádně krutý konec a ani na druhém domácím šampionátu v historii si nezahrají čtvrtfinále.

Přestože porazili Američany, trápili Finy, vynikající utkání proti Kanadě ztratili necelé dvě sekundy před koncem a dost možná o klíčovou výhru nad Němci přišli v posledních dvou minutách.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy