Třetí direkt hrdé Kanadě zasadili Němci, Slováci slaví historický trumf nad Ruskem

24. 5. 2021 17:37
Slovenští hokejisté porazili na mistrovství světa v Rize Rusko 3:1 a vyhráli i třetí zápas na turnaji. Favorizovaná sborná naopak poprvé prohrála. Ve skupině B porazili Lotyši Italy 3:0 a znovu se nedařilo Kanaďanům, kteří i potřetí prohráli - tentokrát s Němci 1:3.
Reakce slovenské lavičky na gól do sítě Ruska
Reakce slovenské lavičky na gól do sítě Ruska | Foto: Reuters

Slováci, kteří budou posledním soupeřem českého týmu ve skupině A, o své výhře rozhodli ve třetí třetině. Vítěznou branku ve vyrovnaném utkání vstřelil v přesilové hře třinecký obránce Martin Gernát. Favorizovaná sborná naopak poprvé prohrála, slovenskému týmu na světovém šampionátu podlehla po 17 letech.

Slováci posíleni úspěšným vstupem do turnaje začali proti sborné aktivně a brankář Samonov měl stejně práce jako jeho protějšek Hudáček. Oba gólmani ale chytali od začátku spolehlivě a neinkasovali ani při prvních přesilových hrách soupeře.

V polovině utkání se Slováci dostali do vedení. Kuzmenko sice stihl zaskočit za Samonova a odehrát puk směřující za brankovou čáru, v pokračující akci ale otevřel skóre Kelemen, který se dnes představil na šampionátu poprvé a zároveň debutoval v reprezentaci.

"Dostal jsem skvělou přihrávku do tandemu od Miloše Romana, vystřelil jsem a spadlo to tam. O takové premiéře se mi ani nezdálo. Gól a k tomu vítězství nad Ruskem, co více si přát," usmíval se Miloš Kelemen, který v příští sezoně posílí Mladou Boleslav.

Rusové však rychle vyrovnali. Hned po následném buly fauloval Skalický a sborná druhou početní výhodu využila. Střelu Tolčinského tečoval bruslí Barabanov. Gólu ale předcházela hra rukou útočníka Šalunova. "I takové věci se stávají. Rozhodčí asi zaspali, nebo nevím, co dělali," řekl útočník Marián Studenič. "Čárový rozhodčí to viděl a už to chtěl zapískat, ale rozmyslel si to," řekl Hudáček.

Obětavě hrající Slováci nepouštěli soupeře do velkého tlaku a ve třetí části se opět dostali do vedení, kdy se v přesilové hře prosadil tečovanou střelou Gernát. Rusové se pokusili vyrovnat při power play, ale naopak sami potřetí inkasovali. Slovenskou výhru zpečetil střelou do prázdné branky Ďaloga.

"Dnes jsme hráli výborně a musíme v tom pokračovat. Věřím, že to nebyla naše poslední výhra a ještě na šampionátu něco pěkného zažijeme. Situace ve skupině je hodně zamotaná a ani dvanáct bodů nemusí k postupu stačit," řekl Hudáček, který se posunul na post brankářské jedničky místo zraněného Branislana Konráda. "Myslím si, že Rusové dnes byli naší hrou překvapeni. Nečekali, že budeme tak aktivní a půjdeme po nich," dodal dvaatřicetiletý gólman.

Nulová Kanada

Hokejisté Kanady prohráli na mistrovství světa v Rize s Německem 1:3 a stále čekají na první bodový zisk na turnaji. Němci jsou naopak stoprocentní a vedou skupinu B.

Německo nasměrovaly za první výhrou nad Kanadou na MS od roku 1996 dvě branky v rozmezí 38 sekund v první třetině. Kanada si poté vytvořila místy drtivý tlak, měla řadu přesilových her, ale dokázala pouze snížit na 1:2. Na konečných 3:1 upravil při power play soupeře Korbinian Holzer.

"Způsob, jakým jsme blokovali střely, a jak jsme bojovali, byl skvělý. Nikdy jsem nic takového neviděl. Máme lví srdce a předvedli jsme to," radoval se po utkání brankář Matthias Niederberger, který si připsal 39 zákroků.

Kouč Kanady Gallant i přes dva předešlé nezdary a trápení týmu v ofenzivě vsadil prakticky na totožnou sestavu jako v minulém utkání. Jeho svěřenci v úvodu nevyužili první přesilovou hru, poté neproměnil slibnou šanci útočník Bunting.

V rozmezí 40 sekund se pak dvakrát prosadili Němci. Skóre otevřel Loibel, vzápětí se Plachtova střela odrazila od Powerovy brusle za bezmocného brankáře Hilla. Na konci první třetiny se ale Kanaďanům podařilo snížit, když za záda gólmana Niederbergera prošla Paulova střela.

Ve druhé třetině si zámořští hráči i díky přesilovým hrám vytvořili místy drtivý tlak. Dvakrát však promarnili dlouhou početní výhodu pět na tři. Nejprve měli výhodu dvou hráčů 1:55 minuty, poté rovné dvě minuty. Gól ale nedali. Danforth trefil pouze tyč. "Musíme najít způsob, jak skórovat. Je to jednoduché, když dáme jen jeden gól, nemůžeme vyhrávat," řekl útočník Gabriel Vilardi.

Při druhé přesilovce se Němci ubránili i v situaci, kdy Kühnhacklovi chyběla hokejka. Niederberger si jen ve druhé dvacetiminutovce připsal 19 zákroků. "Z pohledu bojovnosti, nasazení a vůle to byl od nás neuvěřitelný zápas. Takticky jsme ale nehráli dobře. Když dostanete tolik trestů, nemůžete se stát mistry světa," podotkl trenér Německa Toni Söderholm a poukázal na devět dvouminutových trestů svého týmu.

Ve 46. minutě mohl Německo přiblížit výhře Rieder, Hill ale jeho brejk v oslabení zastavil. Gólman Eisbären Berlín Niederberger svůj tým podržel při dalších kanadských šancích. V 58. minutě Kanada odvolala gólmana, soupeř ale její risk za pět sekund potrestal. Třetí německou výhru pojistil obránce Holzer.

Němci jsou nyní blízko postupu do čtvrtfinále, ke kterému mohou udělat rozhodující krok případnou výhrou ve středu nad Kazachstánem, který získal čtyři body ve dvou zápasech. "Je to zvláštní turnaj. Myslím si, že je možné všechno," řekl Niederberger.

Kanadě naopak reálně hrozí, že bude poprvé na MS ve čtvrtfinále chybět, i když ji teď čekají zápasy s Norskem, Kazachstánem a Itálií. "Tři porážky nikdo nečekal. Ve všech zápasech jsme ale bojovali a byli lepší než soupeř. Musíme to teď otočit, vyhrát zbývající čtyři zápasy a pak uvidíme, jak to dopadne," řekl kanadský kouč Gerard Gallant.

Čisté konto pro Lotyše

Domácí Lotyši porazili na mistrovství světa Itálii 3:0. I ve svém třetím utkání ve skupině B bodovali a poskočili do čela tabulky. Italové jsou naopak stále bez bodu. Vítězný gól dal Martinš Karsums, v závěru pak také pojistil spolu s Laurisem Darzinšem výhru při hře Italů bez gólmana. Čisté konto vychytal Ivars Punnenovs, potřeboval k tomu 12 úspěšných zákroků.

Celý zápas se hrál pod taktovkou favorizovaných Lotyšů, ti si však nedokázali vypracovat výraznější náskok, aby statečně bojujícím Italům odskočili. Celkově přitom vyhráli na střely na branku drtivým poměrem 44:12, jenže od úvodních minut ztroskotávali na výborně chytajícím Faziovi.

Frigo s Casettim hned na začátku zahřáli Punnenovse. Fazio musel už ve druhé minutě vytáhnout parádní zákrok betonem proti Keninšovi. V polovině třetiny proti němu neuspěl tváří v tvář ani Abols. Před přestávkou na strážci italské branky ztroskotal ze sóla i Džerinš.

V dohrávané přesilovce Lotyšů na začátku druhé části zachránila Fazia po Karsumsově pokusu tyčka. Chuť si spravil ve 33. minutě díky svému důrazu, kdy po úspěšné dorážce potrestal zaváhání Italů při rozehrávce uvnitř vlastního obranného pásma. O chvíli později se z dorážky prosadil i Indrašis, jenže skóroval evidentně nohou a gól nebyl uznán.

Na začátku třetího dějství Italové skórovali, jenže ani jejich zásah neplatil. Trenérská výzva domácí střídačky odhalila ofsajd. Ve 47. minutě předvedl nádhernou individuální akci Petan, Punnenovs si však s jeho bekhendem z otočky poradil. Italové to v závěru zkusili bez gólmana, místo vyrovnání však dvakrát inkasovali.

Skupina A (Olympic Sports Centre):

Slovensko - Rusko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 30. Kelemen (M. Roman), 54. Gernát (Hrivík, Cehlárik), 59. Ďaloga (Hrivík, Cehlárik) - 32. Barabanov (Tolčinskij, Slepyšev). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Vikman - Nikulainen, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Bez diváků.

Slovensko: J. Hudáček - Gernát, Rosandič, Bučko, Ďaloga, Ivan, Gachulinec, Jánošík, Kňažko - Cehlárik, Hrivík, Lantoši - Holešinský, Krištof, Pospíšil - Studenič, M. Roman, Kelemen - Skalický, M. Sukeľ, Liška. Trenér: Craig Ramsay.

Rusko: Samonov - Zub, Zadorov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov - Voronkov, Šalunov, Barabanov - Tolčinskij, Karnauchov, Slepyšev - Burdasov, Morozov, Kuzmenko - Timkin, Kameněv, Švec-Rogovoj - Galimov. Trenér: Valerij Bragin.

Lotyšsko - Itálie 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 33. Karsums (Krastenbergs), 59. Darzinš (Džerinš, Freibergs), 60. Karsums. Rozhodčí: Bruggeman (USA), Gouin - McCrank (oba Kan.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 3:4, navíc Keninš (Lotyšsko) 10 min. Bez využití. Bez diváků.

Lotyšsko: Punnenovs - Rubins, Balinskis, Cibulskis, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Zile - Darzinš, Abols, Daugavinš - Rihards Bukarts, Džerinš, Roberts Bukarts - Dzierkals, Indrašis, Keninš - Marenis, Meija, Krastenbergs - Karsums. Trenér: Bob Hartley.

Itálie: Fazio - Spornberger, Glira, Casetti, Pietroniro, Marchetti, Miglioranzi, Gios - Frank, Petan, Miceli - Giliati, Pitschieler, Hochkofler - Frigo, Bardaro, Magnabosco - Deluca, Andergassen, Galimberti. Trenér: Giorgio De Bettin.

Německo - Kanada 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Loibl (Kühnhackl, Rieder), 12. Plachta (Eisenschmid) , 58. Holzer (Plachta, Noebels) - 19. Paul (Miller). Rozhodčí: Gofman, Romaško - Lazarev (všichni Rus.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 9:4, navíc Holzer (Něm.) 10 min. Bez využití. Bez diváků.

Německo: Niederberger - Seider, M. Müller, Holzer, Brandt. Nowak, Wagner, Gawanke, J. Müller - Rieder, Krämmer, Kühnhackl - Pföderl, Noebels, Reichel - Eisenschmid, Loibl, Plachta - Tiffels, Kastner, Bergmann. Trenér: Toni Söderholm.

Kanada: Hill - Power, Stecher, Ferraro, Miller, Beaudin, Walker, Bernard-Docker - Paul, Vilardi, Bunting - Comtois, Henrique, Brown - Hagel, Danforth, Pirri - Perfetti, Anderson-Dolan, Foudy. Trenér: Gerard Gallant.

1. Německo 3 3 0 0 0 17:6 9
2. Lotyšsko 3 2 0 1 0 7:3 7
3. Kazachstán 2 0 2 0 0 5:3 4
4. Finsko 2 1 0 1 0 3:3 4
5. USA 2 1 0 0 1 6:3 3
6. Norsko 2 1 0 0 1 5:6 3