Sláva božskému Jágrovi. Dává Čechům další šanci na medaili

Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 5. 2015 10:35
Jaromír Jágr hraje svůj nejlepší hokejový šampionát. Ve 43 letech přijal roli lídra a dává góly, když to jeho tým potřebuje. Češi dostávají ještě jednu šanci porvat se o medaili z mistrovství světa.
MS 2015, Česko-Finsko: Jaromír Jágr slaví gól
MS 2015, Česko-Finsko: Jaromír Jágr slaví gól | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hokejový bůh. To je pro celou Českou republiku Jaromír Jágr, který ve 43 letech hraje své nejlepší mistrovství světa v kariéře a jen a jen díky němu si na něm Češi zahrají o medaile. 

To, co předváděl Jágr, jak vyřídil Finy dvěma góly a jednou asistencí, byl silný zážitek i pro ty, co je hokej běžně nechává klidnými. Jágr ze sebe vydal maximum a byl opět nejlepším hráčem na ledě. 

A co víc. Včera jsme byli svědky jednoho z nejlepších Jágrových představení v reprezentaci vůbec, které by se dalo přirovnat snad jen k jeho klíčovému gólu Americe na olympiádě v Naganu nebo hattricku, který nastřílel stejnému soupeři ve čtvrtfinále na mistrovství světa v Bratislavě 2011. Jenže to mu bylo o 17 let, respektive o 4 roky, méně.

Nejlepší šampionát Jágrovy kariéry

Jágr část letošního šampionátu hrál s bolestivě naraženým malíčkem, teď ho zase trápí natažené tříslo. Nic z toho jej, zdá se, stejně nezastaví. Mistrovství v Praze pro něj znamenalo tolik, že mu stálo za to ještě jednou odvolat svůj konec v reprezentaci a přijet bojovat, jak sám říká, za Českou republiku. A ta mu teď za to vše leží u nohou. 

Jágr pro úspěch Čechů na turnaji podřídil vše, dokonce sám vystoupil ze své obvyklé role jakéhosi nedotknutelného muže. V přesilovce už nemůže stát na pravém křídle, odkud s oblibou střílel po celé čtvrtstoletí. Trenéři jej postavili před bránu, aby netvořil, ale tečoval, clonil a bořil. Jágrovi je najednou úplně jedno, že to občas pořádně bolí. Vždyť on se dokonce začal prát za své spoluhráče, ani to nikdy předtím nedělal. 

Je to neuvěřitelné, ale Jágr hraje ve 43 letech nejlepší mistrovství světa své bohaté kariéry. A to nejen v počtu kanadských bodů, které už nasbíral (se 6 góly je dokonce třetí v tabulce střelců turnaje!), ale také v úloze, kterou v týmu nyní má. 

Rozdílový hráč, bez kterého se Češi neobejdou

Jágr nikdy nechtěl být lídrem, kapitánské céčko nosil nerad (však také proto kapitánem není) a ještě víc ho v druhé polovině kariéry svazovalo, že se od něj očekávaly velké věci. "Když se řekne Jágr, tak si všichni představí hráče, který dokáže rozhodnout zápas. A já cítím, že na to už nemám," řekl Jágr naprosto upřímně loni, když v Minsku končil reprezentační kariéru.

Jenže uběhl rok a on se vrátil, ještě lepší a ještě silnější. Dost mu k tomu pomohlo angažmá na Floridě, kde se z hokeje začal opět radovat, kde dobře potrénoval a kde načerpal novou sílu. A když už od něj i s ohledem na jeho věk nikdo nic nečekal, a lidé nad jeho přínosem pro tým dokonce s úšklebky pochybovali, vystoupil z řady a válí ve chvíli, kdy to Češi opravdu potřebují.

Bez Jágra se teď prostě neobejdou. Je to žijící legenda, náš hokejový bůh. Jágr je tím rozdílovým hráčem, se kterým Češi ještě dokáží konkurovat týmům z TOP 5, mezi které český hokej už několik let nepatří. Jágr teď dal Česku ještě jednu možnost hrát o medaili. A kdo ví, jestli ne na dlouhou dobu naposledy. Važme si toho, opravdu.

Češi hráli na hranici svých možností

Čtvrtfinále s Finskem patřilo Jaromíru Jágrovi, bezpochyby. Jágr v tom však nebyl sám, pochvala patří celému týmu, který poprvé v Praze zahrál na hranici svých možností. 

Češi byli lepším týmem celý zápas i díky tomu, že vylepšili obranu. Obránci se poprvé vyvarovali hrubých chyb a drželi se skvěle plánu. Češi hráli velmi zodpovědně dozadu, střední pásmo a vlastní modrou bránili za všech okolností ve čtyřech mužích a nedovolili Finům snadný postup vpřed, v podstatě je drželi po celý zápas daleko od své brány, což je přivádělo k bezradnosti a po sérii sporných výroků rozhodčích i k frustraci.

Bylo to zcela zasloužené vítězství v zápase, ve kterém si Češi od samotného začátku šli sebevědomě jen pro vítězství, na kterém má každý hráč v týmu vedeném Jágrem svůj velký podíl.

Teď Čechy čeká Kanada, tým z úplně jiného světa. Asi nejsilnější tým, který kdy Kanada na šampionát přivezla. Pokud Kanaďané zahrají i svůj nejlepší hokej, budou hrát Češi jen o bronz. Nebudou mít šanci.

S Jaromírem Jágrem v sestavě ale nikdy nevíte, co se může stát. Na posledním zlatém šampionátu Čechům také nikdo nevěřil a pak ve finále porazili podobně nabité Rusy. 

"Lidé si budou říkat, co to kecám, ale Kanada se porazit dá," řekl včera Jágr. Jako by hokejový bůh tušil další zázrak.

 

Právě se děje

Další zprávy