Vedli 4:0, nakonec výhru zachraňovali v nájezdech. Švýcaři se nečekaně trápili se Slovinskem

Aktualizováno 6. 5. 2017 23:35
Švýcarští hokejisté vedli nad Slovinskem po první třetině už 4:0, nakonec ale zápas vyhráli až po nájezdech 5:4. Porážkou 2:3 s Norskem zahájila turnaj Francie.
Švýcaři Slovince podcenili, nakonec ale přeci jen vyhráli
Švýcaři Slovince podcenili, nakonec ale přeci jen vyhráli | Foto: Reuters

Paříž - Vedení 4:0 ztratili švýcarští hokejisté při vstupu do mistrovství světa v Paříži proti Slovinsku, nakonec se ale radovali z vítězství 5:4 po samostatných nájezdech. Nováček elitní kategorie nabral čtyřbrankové manko už v úvodním dějství a mocným finišem dosáhl na bodový zisk. V rozstřelu rozhodl Damien Brunner.

Ve večerním duelu se v Paříži poprvé představila domácímu publiku Francie, souboj s Nory ale nakonec prohrála 2:3.

Rychlý náskok Švýcary ukolébal

Švýcaři v úvodu přečkali oslabení a v polovině úvodní třetiny mohli jít do vedení, ale Richard v úniku brankáře Krošelja nepřekonal. V 11. minutě se už Švýcarsko radovalo, když se při Urbasově trestu po individuální akci trefil bekhendem Ambühl.

Hned za 12 sekund dostal prostor k zakončení na levém kruhu Haas a prostřelil gólmana AIK Stockholm na bližší tyč. V 17. minutě se trefil z mezikruží o pravou tyč Loeffel, a když se za dalších 48 sekund prosadil po Brunnerově přihrávce Bodenmann, zdálo se, že týmu kouče Nika Zupančiče hrozí debakl.

Do druhého dějství místo Krošelja nastoupil Pintarič a Slovinci zabrali. V 37. minutě ještě Hillerovi pomohla v oslabení tyč, ale 89 sekund před koncem třetiny už se prosadil v oslabení díky teči Tavlžejovy střely Muršak. Ještě před pauzou na druhé straně zamířil do tyče Rüfenacht.

Ve 46. minutě se radovali znovu Slovinci, když puk po Jegličově bekhendovém pokusu propadl Hillerovi mezi betony a doklouzal za brankovou čáru. Pak Švýcaři doplatili na fauly Almonda a Furrera, po kterých se Slovincům naskytla na 72 sekund možnost přesilové hry pěti proti třem. Po 38 sekundách ji zužitkoval střelou z mezikruží Urbas a pokračující klasickou přesilovku využil po šikovném manévru u levé tyče exsparťan Sabolič.

V nastavení Švýcarsko nevyužilo přesilovou hru čtyř proti třem a v nájezdech se jako jediný prosadil už v první sérii Brunner.

Francie na úvod zaváhala

Francouzi vstoupili do domácího mistrovství světa v Paříži porážkou s Norskem 2:3, když prohrávali 0:2 a 1:3 a nedokázali už vývoj zvrátit. Hvězdou utkání byl s dvěma brankami a jednou asistencí Patrick Thoresen, Francouzům nestačily k úspěchu dvě trefy Stéphana Da Costy.

V úvodní dvacetiminutovce se diváci v AccorHotels Areně zaplněné 7893 fanoušky branky nedočkali. Norové se ubránili při trestu Nörsteböho. Na začátku druhé části Francouzi nevyužili ani druhou přesilovku při Trettenesově pobytu na trestné lavici a v 26. minutě se dočkali naopak Norové. Mathis Olimb uvolnil svého mladšího bratra Kena Andrého, který prostřelil veterána Hueta ve francouzském brankovišti.

Potom šel pykat jako první Francouz Meunier a vzápětí hned Dame Malka, což nabídlo Norům na 87 vteřin přesilovou hru pěti proti třem. Přesně s návratem prvního potrestaného ji využil Patrick Thoresen, jemuž předložil puk před odkrytou branku Ken André Olimb. Další dvě přesilové hry už ale Norům nevyšly a ve 39. minutě při hře čtyř proti čtyřem snížil Stéphane Da Costa.

V polovině třetí třetiny se dostal opět ke slovu Patrick Thoresen, který se trefil z pravého kruhu. Hned za deset vteřin odpověděl Stéphane Da Costa, který se natlačil před Haugena a bekhendovým zakončením ještě oživil naději domácích na bodový zisk. Těsný náskok ale Norové už přes snahu Francouzů udrželi.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Paříž):

Švýcarsko - Slovinsko 5:4 po sam. nájezdech (4:0, 0:1, 0:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Ambühl (Suter), 12. Haas (Praplan, Genazzi), 17. Loeffel (Hollenstein, Praplan), 18. Bodenmann (Brunner, Richard), rozhodující sam. nájezd Brunner - 39. Muršak (Tavželj), 46. Jeglič (Sabolič, Kranjc), 55. Urbas (Ograjenšek, Pretnar), 56. Sabolič (Tičar). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde (Švéd.) - Ritter (USA), Ševčík (SR). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4922.

Sestavy:

Švýcarsko: Hiller - Diaz, Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti - Praplan, Hollenstein, Haas - Bodenmann, Richard, Brunner - Ambühl, Suter, Malgin - Rüfenacht, Schäppi, Herzog - Almond. Trenér: Patrick Fischer.

Slovinsko: Krošelj (21. Pintarič) - Robar, Kovačevič, Vidmar, Kranjc, Pretnar, Gregorc, Tavželj, Podlipnik - Jeglič, Tičar, Sabolič - Urbas, Muršak, Verlič - Rodman, Ograjenšek, Goličič - Mušič, Pem, Kuralt. Trenér: Nick Zupančič.

Francie - Norsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 39. S. Da Costa (Fleury), 50. S. Da Costa (Auvitu, Besch) - 26. K. A. Olimb (M. Olimb, Patrick Thoresen), 30. Patrick Thoresen (M. Olimb, K. A. Olimb), 50. Patrick Thoresen (Reichenberg). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1.

Sestavy:

Francie: Huet - Auvitu, Besch, Dame Malka, Hecquefeuille, Manavian, Chakiachvili, Janil - Roussel, Bellemare, T. da Costa - Fleury, S. da Costa, S. Treille - Meunier, Douay, Perret - Ritz, Lamperier, Rech. Trenér: Dave Henderson

Norsko: Haugen - Lesund, Holös, Nörstebö, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sveum - K. A. Olimb, Patrick Thoresen, Reichenberg - Bastiansen, Martinsen, M. Olimb - Trettenes, K. Forsberg, Rosseli Olsen - Röymark, Roest, Valkvae Olsen - Olden. Trenér: Petter Thoresen.