Dva góly pardubického Francouze poslaly hokejisty Rakouska do boje o záchranu

11. 5. 2018 18:40
Oba aktéry prvního pátečního zápasu skupiny A ještě čeká souboj s českou reprezentací.
Francie se raduje z porážky Rakouska, na snímku brankář Florian Hardy a obránce Hugo Gallet. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Hokejisté Francie porazili ve svém pátém zápase na mistrovství světa v Kodani Rakousko 5:2 a udrželi se ve skupině A hře o postup do čtvrtfinále. Francouzi vstřelili tři branky v početních výhodách, dvěma góly se na jejich výhře podíleli útočníci Damien Fleury a Sacha Treille, který působí v extraligových Pardubicích.

Úvod utkání patřil rakouským hráčům, kteří se zásluhou Hundertpfunda dostali do vedení a měli i další šance. Podruhé však Hardyho v brance Francie nepřekonali a následně toho litovali. V polovině první třetiny totiž pohotově dorážející Fleury vyrovnal a ve 14. minutě Treille v přesilové hře zajistil favoritovi vedení.

"Myslím, že jsme zápas po celou dobu kontrolovali. Zasloužili jsme si vyhrát. Se šesti body v této fázi turnaje jsme v bezpečí," řekl obránce Yohann Auvitu s poukazem na to, že Francie má už jistotu účasti mezi elitou i pro příští rok. "Je to pro nás skvělá zpráva. Vždy jsme museli tvrdě bojovat, abychom zůstali mezi nejlepšími," radoval se Treille.

V početní výhodě se poté prosadili i Rakušané, vyloučení Teddyho da Costy využil Raffl. Následně se však na trestné lavici sešli Obrist s Peterem a Francie opět vedla. Mezi střelce se podruhé zapsal Fleury. Ještě ve druhé třetině navíc překonal Starkbauma Teddy da Costa a odčinil své předešlé vyloučení.

"Pro nás bylo těžké dostat se zpět do zápasu. Byli jsme zbytečně vylučovaní a inkasovali jsme v oslabení rozhodující góly. Na takové úrovni si to nemůžeme dovolit," uvedl kapitán Rakouska Thomas Hundertpfund.

Poslední slovo měl v další početní výhodě Treille. Rakušané sice soupeře ve třetí třetině výrazně přestříleli, Hardyho však nepřekonali ani z jednoho z 19 pokusů. Francie má nyní na kontě šest bodů a Rakousko jen jeden. Nováček elitní divize bude zřejmě v sobotu bojovat s Běloruskem o udržení, oba týmy však ještě hrají s českou reprezentací.

"Poslední třetinu jsme odehráli dobře. Musíme ale tak hrát celých 60 minut, abychom vyhráli. Pokusíme se o to už zítra," dodal Hundertpfund.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina A (Kodaň):

Francie - Rakousko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Fleury (S. Da Costa, Rech), 14. Treille (Texier, Hecquefeuille), 35. Fleury (Auvitu, S. Da Costa), 38. T. Da Costa (Texier, Gallet), 42. Treille (Texier, Hecquefeuille) - 4. Hundertpfund (Heinrich, Schumnig), 32. Raffl (Hofer, Heinrich). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reneau - Oliver (oba USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 6:7. Využití: 3:1. Diváci: 5780.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Gallet, Raux - Fleury, S. Da Costa, Rech - T. Da Costa, Texier, Treille - Claireaux, Guttig, Lamperier - Perret, Ritz, Leclerc - Douay. Trenér: Dave Henderson.

Rakousko: Starkbaum - Ulmer, Unterweger, Schumnig, Heinrich, Schlacher, Viveiros, Altmann, Peter - Ganahl, Hundertpfund, Lebler - Hofer, Komarek, Raffl - Schneider, Haudum, Zwerger - Rauchenwald, Obrist, Spannring. Trenér: Roger Bader.

před 46 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.