Švédové před zápasem s českou reprezentací porazili Rakousko

14. 5. 2022 13:39
Hokejisté Švédska vstoupili do mistrovství světa v Tampere výhrou nad Rakouskem 3:1. Dvěma body za gól a asistenci k tomu přispěl útočník Joel Kellman. Finové přetlačili Lotyšsko 2:1 a s šesti body jsou v čele skupiny.
Max Friberg slaví gól proti Rakousku spolu s Joelem Kellmanem a Rasmusem Asplundem. | Foto: Reuters

Rakušané jsou v elitní kategorii poprvé od roku 2019, kdy v Bratislavě sestoupili. Letos se vrátili spolu s Francií jako náhrada za Rusko a Bělorusko, vyloučené kvůli válečné agresi na Ukrajině.

Švédové, kteří budou v neděli od 19:20 SELČ hrát druhý zápas na turnaji proti české reprezentaci, zařadili před úvodním duelem na soupisku jen dva brankáře a patnáct hráčů do pole. Vedení se ujali po 128 sekundách: Carl Klingberg přihrál zpoza branky na levý kruh Kellmanovi, který překonal Starkbauma.

Rakušané se potom ubránili při Baumgartnerově vyloučení a v 8. minutě jim při Klingbergově šanci pomohla horní tyč. Při Nissnerově trestu rakouský gólman kryl Bemströmovu možnost.

V čase 16:37 už zvýšil Friberg po přihrávce Kellmana, který vystihl rakouskou rozehrávku. O snížení se půl minuty před první pauzou postaral střelou z pravého kruhu kanonýr Schneider, který v sezoně 2020/21 působil v Kometě Brno.

V 26. minutě byli Rakušané při Tömmernesově vyloučení blízko vyrovnání, Haudum trefil horní tyč. Švédové se ubránili také při pobytu Ekmana-Larssona na trestné lavici a v 33. minutě jim vrátil dvoubrankový náskok Nordström, který doklepl puk do prázdné branky po střele Bromého. Ani při Klingberově trestu se rakouský tým neprosadil.

Švédové, kteří loni na mistrovství světa v Rize poprvé v historii na velké mezinárodní akci nepostoupili do čtvrtfinále, v závěrečném dějství bez potíží uhájili náskok. Možnost zvýšit měl Dahlin, Rakušanům sebralo naději na zdramatizování závěru Leblerovo vyloučení.

Finové museli otáčet

První třetina zápasu Finska s Lotyšskem moc výrazných šancí nenabídla, gólmani Säteri a Merzlikins čelili v součtu jen šesti střelám na branku. Jako první inkasoval Fin Säteri, jehož po přečíslení dva na jednoho překonal Balcers.

Vyrovnat se Seveřanům podařilo krátce po polovině utkání, kdy si poprvé v zápase zahráli přesilovou hru. Faul vítkovického útočníka Robertse Bukartse potrestal Manninen, který pohotově se štěstím dorazil za Merzlikinse zblokovanou střelu Granlunda.

Lotyši porazili Finsko naposledy v roce 2014, na loňském šampionátu v Rize ale získali ve vzájemném souboji bod za prohru v prodloužení a blízko k nerozhodnému výsledku po normální hrací době měli i letos. V 57. minutě byl ale vyloučen Dzierkals a Finové faul plzeňského útočníka dokázali rychle využít. Granlund potřeboval jen 18 sekund a přesnou střelou zápas rozhodl. Vyrovnat se Lotyšsku nepodařilo ani při power play.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina B (Tampere):

Švédsko - Rakousko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Kellman (Klingberg, A. Bengtsson), 17. Friberg (Kellman), 33. J. Nordström (Bromé, E. Gustafsson) - 20. Schneider (Heinrich). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Rohatsch (Něm.) - Kroyer (Dán.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 6993.

Švédsko: Högberg - A. Larsson, Dahlin, Ekman-Larsson, E. Gustafsson, Tömmernes, A. Lindholm - Wallmark, Bemström, Bromé - Friberg, Kellman, Asplund - A. Bengtsson, J. Nordström, C. Klingberg. Trenér: Johan Garpenlöv.

Rakousko: Starkbaum - Hackl, Maier, Zündel, Heinrich, Wolf, Kirchschläger, Wimmer, Brunner - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, T. Raffl, Nissner - Lebler, Feldner, Baumgartner - Wukowits, Achermann, Huber. Trenér: Roger Bader.

Lotyšsko - Finsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Balcers (Keninš) - 31. Manninen (Mikael Granlund, M. Lehtonen), 58. Mikael Granlund (M. Lehtonen, Manninen). Rozhodčí: Ingram (Kan.), MacFarlane - Briganti (oba USA), Oosten (Kan.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Diváci: 11.483.

Lotyšsko: Merzlikins - Jaks, Zile, Kulda, Mamčics, Bergmanis, Čukste, Sotnieks, Smons - Balcers, Abols, Keninš - Krastenbergs, Džerinš, Rihards Bukarts - Marenis, Batna, Roberts Bukarts - Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs. Trenér: Harijs Vitolinš.

Finsko: Säteri- Hietanen, M. Lehtonen, Seppälä, Ohtamaa, Vatanen, Friman, Pokka - Hartikainen, Manninen, Mikael Granlund - Armia, Filppula, Pesonen - J. Sallinen, Lammikko, Rajala - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

před 51 minutami

Austrálie má nového premiéra, Anthony Albanese složil přísahu

Lídr australských labouristů Anthony Albanese složil přísahu a stal se 31. australským premiérem. Informuje o tom agentura Reuters. V Austrálii tak po třech volebních obdobích končí konzervativní vláda.

Australané dali v sobotních parlamentních volbách přednost středolevicové vládě, která vystřídá konzervativce dosavadního premiéra Scotta Morrisona. Ti utrpěli velké ztráty a byli kritizováni především za svou klimatickou politiku. Albanese tak povede první vládu labouristů za téměř deset let.

Spolu s Albanesem bylo dnes v Canbeře uvedeno do funkce také několik členů nového kabinetu, včetně nové ministryně zahraničí Penny Wongové. Sčítání hlasů ale stále pokračuje a není jasné, zda bude mít Albaneseho kabinet v 151místném parlamentu většinu aspoň 76 křesel.

před 55 minutami

Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru trajektu na Filipínách

Nejméně sedm mrtvých si na Filipínách vyžádal požár trajektu se 134 lidmi na palubě. Po sedmi lidech se stále pátrá. S odkazem na filipínskou pobřežní stráž o tom informuje agentura Reuters. Plavidlo začalo hořet krátce před dosažením přístavu v Realu v provincii Quezon, asi 60 kilometrů východně od hlavního města Manily.

O život přišlo pět žen a dva muži. Zachráněno bylo 120 lidí, 23 z nich podstoupilo kvůli zraněním ošetření, uvedla pobřežní stráž v prohlášení.

V oblasti Filipínského souostroví jsou ztroskotání plavidel poměrně běžná. Vinu na nich nesou nejen tropické bouře, ale také stav špatně udržovaných plavidel a prakticky žádné prosazování bezpečnostních pravidel.