Švédové před zápasem s českou reprezentací porazili Rakousko

14. 5. 2022 13:39
Hokejisté Švédska vstoupili do mistrovství světa v Tampere výhrou nad Rakouskem 3:1. Dvěma body za gól a asistenci k tomu přispěl útočník Joel Kellman. Finové přetlačili Lotyšsko 2:1 a s šesti body jsou v čele skupiny.
Max Friberg slaví gól proti Rakousku spolu s Joelem Kellmanem a Rasmusem Asplundem. | Foto: Reuters

Rakušané jsou v elitní kategorii poprvé od roku 2019, kdy v Bratislavě sestoupili. Letos se vrátili spolu s Francií jako náhrada za Rusko a Bělorusko, vyloučené kvůli válečné agresi na Ukrajině.

Švédové, kteří budou v neděli od 19:20 SELČ hrát druhý zápas na turnaji proti české reprezentaci, zařadili před úvodním duelem na soupisku jen dva brankáře a patnáct hráčů do pole. Vedení se ujali po 128 sekundách: Carl Klingberg přihrál zpoza branky na levý kruh Kellmanovi, který překonal Starkbauma.

Rakušané se potom ubránili při Baumgartnerově vyloučení a v 8. minutě jim při Klingbergově šanci pomohla horní tyč. Při Nissnerově trestu rakouský gólman kryl Bemströmovu možnost.

V čase 16:37 už zvýšil Friberg po přihrávce Kellmana, který vystihl rakouskou rozehrávku. O snížení se půl minuty před první pauzou postaral střelou z pravého kruhu kanonýr Schneider, který v sezoně 2020/21 působil v Kometě Brno.

V 26. minutě byli Rakušané při Tömmernesově vyloučení blízko vyrovnání, Haudum trefil horní tyč. Švédové se ubránili také při pobytu Ekmana-Larssona na trestné lavici a v 33. minutě jim vrátil dvoubrankový náskok Nordström, který doklepl puk do prázdné branky po střele Bromého. Ani při Klingberově trestu se rakouský tým neprosadil.

Švédové, kteří loni na mistrovství světa v Rize poprvé v historii na velké mezinárodní akci nepostoupili do čtvrtfinále, v závěrečném dějství bez potíží uhájili náskok. Možnost zvýšit měl Dahlin, Rakušanům sebralo naději na zdramatizování závěru Leblerovo vyloučení.

Finové museli otáčet

První třetina zápasu Finska s Lotyšskem moc výrazných šancí nenabídla, gólmani Säteri a Merzlikins čelili v součtu jen šesti střelám na branku. Jako první inkasoval Fin Säteri, jehož po přečíslení dva na jednoho překonal Balcers.

Vyrovnat se Seveřanům podařilo krátce po polovině utkání, kdy si poprvé v zápase zahráli přesilovou hru. Faul vítkovického útočníka Robertse Bukartse potrestal Manninen, který pohotově se štěstím dorazil za Merzlikinse zblokovanou střelu Granlunda.

Lotyši porazili Finsko naposledy v roce 2014, na loňském šampionátu v Rize ale získali ve vzájemném souboji bod za prohru v prodloužení a blízko k nerozhodnému výsledku po normální hrací době měli i letos. V 57. minutě byl ale vyloučen Dzierkals a Finové faul plzeňského útočníka dokázali rychle využít. Granlund potřeboval jen 18 sekund a přesnou střelou zápas rozhodl. Vyrovnat se Lotyšsku nepodařilo ani při power play.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina B (Tampere):

Švédsko - Rakousko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Kellman (Klingberg, A. Bengtsson), 17. Friberg (Kellman), 33. J. Nordström (Bromé, E. Gustafsson) - 20. Schneider (Heinrich). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Rohatsch (Něm.) - Kroyer (Dán.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 6993.

Švédsko: Högberg - A. Larsson, Dahlin, Ekman-Larsson, E. Gustafsson, Tömmernes, A. Lindholm - Wallmark, Bemström, Bromé - Friberg, Kellman, Asplund - A. Bengtsson, J. Nordström, C. Klingberg. Trenér: Johan Garpenlöv.

Rakousko: Starkbaum - Hackl, Maier, Zündel, Heinrich, Wolf, Kirchschläger, Wimmer, Brunner - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, T. Raffl, Nissner - Lebler, Feldner, Baumgartner - Wukowits, Achermann, Huber. Trenér: Roger Bader.

Lotyšsko - Finsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Balcers (Keninš) - 31. Manninen (Mikael Granlund, M. Lehtonen), 58. Mikael Granlund (M. Lehtonen, Manninen). Rozhodčí: Ingram (Kan.), MacFarlane - Briganti (oba USA), Oosten (Kan.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Diváci: 11.483.

Lotyšsko: Merzlikins - Jaks, Zile, Kulda, Mamčics, Bergmanis, Čukste, Sotnieks, Smons - Balcers, Abols, Keninš - Krastenbergs, Džerinš, Rihards Bukarts - Marenis, Batna, Roberts Bukarts - Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs. Trenér: Harijs Vitolinš.

Finsko: Säteri- Hietanen, M. Lehtonen, Seppälä, Ohtamaa, Vatanen, Friman, Pokka - Hartikainen, Manninen, Mikael Granlund - Armia, Filppula, Pesonen - J. Sallinen, Lammikko, Rajala - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.