Rychlý start a pak drama. Finové načali šampionát těsnou výhrou nad Běloruskem

5. 5. 2017 18:25
V šesté minutě vedli Finové v prvním zápase na hokejovém mistrovství světa nad Běloruskem už 2:0, nakonec se ale na zisk tří bodů ještě nadřeli a vyhráli po výsledku 3:2.
Finové se na první výhru nadřeli.
Finové se na první výhru nadřeli. | Foto: Reuters

Paříž - Hokejisté Finska vstoupili do mistrovství světa v Paříži výhrou nad Běloruskem 3:2. Tým Suomi sice ztratil dvoubrankový náskok, ale v 50. minutě rozhodl v přesilové hře o tříbodovém zisku favorita v přesilové hře Veli-Matti Savinainen. Bělorusové v dalším duelu nastoupí v sobotu proti Česku od 16:15, Finy čeká až v neděli domácí Francie.

Favoritovi se povedl začátek utkání a ve třetí minutě šel do vedení po spolupráci dvou posil z NHL. Valtteri Filppula přihrál na pravý kruh Ahovi, který z úhlu pohotově prostřelil Lalandea mezi betony.

Za 146 vteřin udeřil tým kouče Lauriho Marjamäkiho znovu. Osala využil toho, že měl Lalande zakrytý výhled a zamířil z pravé strany z bodu na vhazování přesně.

Bělorusové na konci úvodního dějství odolali v dlouhém oslabení včetně 41 vteřin ve třech proti pěti, a když Finové nevyužili ani další šance ve druhém dějství, dočkal se soupeř ve 39. minutě. Bělorusům pomohla ke snížení chyba brankáře Korpisala, který ztratil za brankou puk a po Stefanovičově přihrávce zamířil do prázdné branky Šarangovič.

Ve 45. minutě se dočkal tým Davea Lewise vyrovnání, když Graborenkovu střelu tečoval před finským gólmanem Kovyršin. Za pět minut ale vrátil Finům vedení při Korobovově vyloučení Savinainen, který před brankovištěm zakončil kombinaci Aha a Rantanena. Obhájci stříbra z loňského šampionátu v Rusku uhájili těsný náskok i při následných dvou oslabeních.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Paříž):

Finsko - Bělorusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Aho (V. Filppula), 6. Osala, 50. Savinainen (Rantanen, Aho) - 39. Šarangovič, 45. Kovyršin (Graborenko, A. Kosticyn). Rozhodčí: Hribik (ČR), Piechaczek (Něm.) - Jensen (Dán.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5078.

Finsko: Korpisalo - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen - J. Aaltonen, Aho, V. Filppula - Savinainen, Pihlström, Rantanen - Kemppainen, Pyörälä, M. Aaltonen - Hännikäinen, Puljujärvi, Osala - J. Lajunen. Trenér: Lauri Marjamäki.

Bělorusko: Lalande - Lisovec, Korobov, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Graborenko, Denisov - A. Kosticyn, S. Kosticyn, Kovyršin - A. Stas, Linglet, Pavlovič - Kulakov, Drozd, Děmkov - Šarangovič, A. Volkov, Kogalev - Stefanovič. Trenér: Dave Lewis.