Rychlý plán s Faksou selhal, zápas s Norskem nestihne. Chytat bude možná Hrubec

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 11. 5. 2019 13:18
Útočník Dallasu Radek Faksa měl původně do dějiště MS v hokeji dorazit již dnes a být připraven na večerní zápas s Norskem. To ovšem padá. A kvůli odjezdu Patrika Bartošáka k porodu si možná poprvé na světovém šampionátu zachytá Šimon Hrubec.
Brankář Šimon Hrubec by si mohl proti Norsku připsat první start na MS.
Brankář Šimon Hrubec by si mohl proti Norsku připsat první start na MS. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Český tým měl po zápase proti Švédsku na programu dobrovolný trénink od 11 hodin, kterého se účastnilo 11 hráčů a brankář Hrubec.

Zkušení hráči a největší hvězdy jako Jakub Voráček, Radko Gudas, Michael Frolík, Ondřej Palát nebo střelec dvou gólů Jakub Vrána se na ledě neobjevili. "Někteří hráči šli, jiní ne. Máme podobný program jako včera. Po obědě si odpočineme a připravíme se," řekl asistent trenéra Robert Reichel.

Trenéři reprezentace dopsali na soupisku útočníka Hynka Zohornu a zbývají ještě čtyři místa. Dvě z nich zaplní nejspíš Radek Faksa a Pavel Francouz ze zámoří, na dvě další dále čekají Petr Zámorský, David Tomášek a Robin Hanzl, kteří s týmem trénují.

"Radek ale dneska nedorazí, vypadá to na zítřek," překvapil Reichel. Podle slov hlavního kouče Miloše Říhy z pátku měl totiž centr Dallasu přiletět již dnes, v 11 hodin přistát ve Vídni a večer nastoupit k zápasu s Nory.

Rychlá akce však selhala. "Byly komplikace s letem, vesměs všechno je vyprodané. Ale už jsme to vyřešili," dodal reprezentační asistent. Místo avizované posily tedy nastoupí Hynek Zohorna, ve čtvrté řadě po boku bratra Tomáše a Michala Řepíka.

Po rozhovoru manažera reprezentace Petra Nedvěda ve studiu České televize však vyšlo najevo, že se Faksův přílet neodkládá kvůli plným letadlům. "Měl lehké potíže při zdravotní prohlídce. Domluvili jsme se, že přiletí v neděli, doléčí se a nastoupí nejdříve ve čtvrtek," řekl Nedvěd.

Faksa tedy nebude k dispozici nakonec ani v pondělí proti Rusům, ve čtvrtek čeká české mužstvo souboj s Lotyši. 

Hynek Zohorna si dnes odbude premiéru na velké akci a totéž by mohlo potkat brankáře Hrubce. Čerstvý extraligový vítěz trénoval jako jediný brankář, jelikož Bartošák se dosud nevrátil z Ostravy.

"Brzy by měl být zpět. Brankáři už ví, kdo bude chytat, ale nechceme to prozrazovat," podotkl Reichel. Francouz by měl dorazit z Colorada také nejspíš v neděli a připraven bude teoreticky až na utkání proti Rusku.

Bartošák spěchal k porodu do Ostravy v noci po zápase. "Když to bylo mimo zápas, měl dovoleno odjet. Masér Filip (Ondráček) jel s ním, aby Patrik neřídil. Vše proběhlo, jak mělo," usmíval se Reichel i s ohledem na narození Bartošákova syna Damiana.

Proti Norsku hráli Češi na MS naposled před dvěma lety ve Francii a pořádně se na výhru 1:0 v prodloužení natrápili. "Norsko je nepříjemný soupeř, to si pamatuju ještě jako hráč. Když ale kluci budou dělat, co si řekneme, máme sílu je porazit," uzavřel asistent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Hokejisté Českých Budějovic nebudou v extralize hrát ani v úterý

Zápas 43. kola hokejové extraligy mezi Českými Budějovicemi a Vítkovicemi se v úterý neuskuteční. Jihočechům sice v neděli oficiálně skončila karanténa, kterou Motoru nařídila krajská hygienická stanice z důvodu nákazy několika hráčů covidem-19, podle klubového webu však není stav hráčů takový, aby mohli odehrát utkání.

"Ani po pětidenní karanténě a izolaci není zdravotní stav kádru Motoru takový, aby bylo možné plnohodnotně absolvovat úterní utkání s Vítkovicemi. Díky vstřícnosti soupeře byl zápas odložen," uvedli zástupci Českých Budějovic. Oba kluby se zároveň už domluvily na náhradním termínu, utkání se uskuteční v úterý 8. února.

V úterý 18. ledna jsou tak aktuálně na programu jen tři extraligové zápasy. V karanténě jsou totiž v současnosti i hráči Zlína a Mladé Boleslavi.

před 31 minutami

Exprezident Porošenko se vrátil na Ukrajinu, i když mu hrozí vězení

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se v pondělí vrátil do vlasti, kde mu hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady. Zástupci vyšetřovacího výboru uvedli, že se mu po příletu na letiště v Kyjevě pokusili předat předvolání k soudu. Porošenko si ho ale podle nich nepřevzal, obvinění již dříve označil za vykonstruované lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Informovala o tom agentura Reuters.

Bývalá hlava státu je vyšetřována kvůli podezření z vlastizrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Úřady Porošenka podezírají, že se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě země. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost ukrajinské energetiky na Rusku a separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Porošenko, který svůj přílet z Varšavy živě přenášel na internetu, nejprve obvinil pohraničníky, že mu při celní kontrole zabavili pas. Později oznámil, že mu byl cestovní doklady vrácen, načež se vyšel přivítat před letištní halu s davem svých příznivců. Někteří podle agentury AP nesli transparenty s nápisy "Potřebujeme demokracii" a "Zastavte represe".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. Podle ministerstva však není možné zrušit státní podnik, který spravuje nemovitý majetek v hodnotě stovek milionů korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Ministerstvo dnes v reakci sdělilo, že se bude zveřejněnými závěry kontrolní akce podrobně zabývat. "Už nyní ale je možné uvést, že s některými závěry nesouhlasíme. Podle našeho názoru není možné zrušit státní podnik, který spravuje nemovitý majetek v hodnotě stovek milionů korun, neboť stále plní nezbytné úkoly v rámci aktivit státu i samotného MPO," sdělil Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sněžce dosáhl vítr rychlosti orkánu, zastavil oba úseky lanovky

Sněžku zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Dosáhl rychlosti až 126 kilometrů v hodině, uvedla na webu polská horská služba. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Vichřice zastavila oba úseky lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a také šestisedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Horská služba Krkonoše ráno vydala výstrahu před velmi silným větrem, který by mohl mít na hřebenech rychlost i nad 126 kilometrů v hodině. Turisté si podle horské služby musejí dát pozor i na místy vyfoukaný a zledovatělý terén.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu správci lanovky. Kromě lanovek na Sněžku a na Pláně vítr jiné lanovky ve středních a východních Krkonoších neomezil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy