Rychlý plán s Faksou selhal, zápas s Norskem nestihne. Chytat bude možná Hrubec

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 11. 5. 2019 13:18
Útočník Dallasu Radek Faksa měl původně do dějiště MS v hokeji dorazit již dnes a být připraven na večerní zápas s Norskem. To ovšem padá. A kvůli odjezdu Patrika Bartošáka k porodu si možná poprvé na světovém šampionátu zachytá Šimon Hrubec.
Brankář Šimon Hrubec by si mohl proti Norsku připsat první start na MS.
Brankář Šimon Hrubec by si mohl proti Norsku připsat první start na MS. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Český tým měl po zápase proti Švédsku na programu dobrovolný trénink od 11 hodin, kterého se účastnilo 11 hráčů a brankář Hrubec.

Zkušení hráči a největší hvězdy jako Jakub Voráček, Radko Gudas, Michael Frolík, Ondřej Palát nebo střelec dvou gólů Jakub Vrána se na ledě neobjevili. "Někteří hráči šli, jiní ne. Máme podobný program jako včera. Po obědě si odpočineme a připravíme se," řekl asistent trenéra Robert Reichel.

Trenéři reprezentace dopsali na soupisku útočníka Hynka Zohornu a zbývají ještě čtyři místa. Dvě z nich zaplní nejspíš Radek Faksa a Pavel Francouz ze zámoří, na dvě další dále čekají Petr Zámorský, David Tomášek a Robin Hanzl, kteří s týmem trénují.

"Radek ale dneska nedorazí, vypadá to na zítřek," překvapil Reichel. Podle slov hlavního kouče Miloše Říhy z pátku měl totiž centr Dallasu přiletět již dnes, v 11 hodin přistát ve Vídni a večer nastoupit k zápasu s Nory.

Rychlá akce však selhala. "Byly komplikace s letem, vesměs všechno je vyprodané. Ale už jsme to vyřešili," dodal reprezentační asistent. Místo avizované posily tedy nastoupí Hynek Zohorna, ve čtvrté řadě po boku bratra Tomáše a Michala Řepíka.

Po rozhovoru manažera reprezentace Petra Nedvěda ve studiu České televize však vyšlo najevo, že se Faksův přílet neodkládá kvůli plným letadlům. "Měl lehké potíže při zdravotní prohlídce. Domluvili jsme se, že přiletí v neděli, doléčí se a nastoupí nejdříve ve čtvrtek," řekl Nedvěd.

Faksa tedy nebude k dispozici nakonec ani v pondělí proti Rusům, ve čtvrtek čeká české mužstvo souboj s Lotyši. 

Hynek Zohorna si dnes odbude premiéru na velké akci a totéž by mohlo potkat brankáře Hrubce. Čerstvý extraligový vítěz trénoval jako jediný brankář, jelikož Bartošák se dosud nevrátil z Ostravy.

"Brzy by měl být zpět. Brankáři už ví, kdo bude chytat, ale nechceme to prozrazovat," podotkl Reichel. Francouz by měl dorazit z Colorada také nejspíš v neděli a připraven bude teoreticky až na utkání proti Rusku.

Bartošák spěchal k porodu do Ostravy v noci po zápase. "Když to bylo mimo zápas, měl dovoleno odjet. Masér Filip (Ondráček) jel s ním, aby Patrik neřídil. Vše proběhlo, jak mělo," usmíval se Reichel i s ohledem na narození Bartošákova syna Damiana.

Proti Norsku hráli Češi na MS naposled před dvěma lety ve Francii a pořádně se na výhru 1:0 v prodloužení natrápili. "Norsko je nepříjemný soupeř, to si pamatuju ještě jako hráč. Když ale kluci budou dělat, co si řekneme, máme sílu je porazit," uzavřel asistent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy