Řvát, či neřvat? Jandače rozhodilo 26 trestných minut, vítězství nad Švýcary považuje za zázrak

ČTK ČTK
9. 5. 2018 7:38
Čeští hokejisté v utkání se Švýcarskem (5:4 sn) nasbírali třináct menších trestů a ještě poskytli soupeři trestné střílení. "Stálo to hodně nervů. Potom vám to už utíká z rukou, to už se nedá. Není možné, abychom celý zápas ječeli po hráčích, to nikdo nechce. Ale musí si to ti kluci uvědomit," podotkl Jandač.
Josef Jandač v zápase se Švýcarskem na MS 2018
Josef Jandač v zápase se Švýcarskem na MS 2018 | Foto: Reuters

Kodaň - Pomalu za zázrak považoval kouč českých hokejistů Josef Jandač zisk dvou bodů proti Švýcarsku ve třetím vystoupení na mistrovství světa v Kodani. Češi měli problémy s častým vylučováním, inkasovali třikrát v oslabení a přestože prohrávali 1:3 a 2:4, slavili výhru 5:4 po samostatných nájezdech.

"Vyhráli jsme za dva body, což v zápase, kdy jsme nasbírali 26 trestných minut a ještě tam bylo trestné střílení, tak je pomalu zázrak. Pochopitelně disciplína byla špatná. Nedokážeme soupeře dostat pod tlak, že bychom se dostali do vedení. Tím, že dotahujeme nebo otáčíme zápasy, tak to stojí spoustu sil," řekl Jandač.

Český tým nabídl soupeři při 13 trestech celkem přes 13 minut přesilových her. "Stálo to hodně nervů. Potom vám to už utíká z rukou, to už se nedá. Nejdřív na to jdete po zlém, pak po dobrém, když se to povede otočit, ubránit. Pak zase po zlém, pak zase po dobrém. Střídá se to. Není možné, abychom celý zápas ječeli po hráčích, to nikdo nechce. Ale musí si to ti kluci uvědomit," podotkl Jandač.

Češi ve druhé třetině nabrali dvakrát dvoubrankovou ztrátu, ale dokázali ztrátu smazat. "Nebylo nám úplně dobře. Nehráli jsme ani dobře, tím že jsme měli čtyři vyloučení a dostali jsme z toho branky. V předbrankovém prostoru máme strašný nedůraz. Tam aby se z toho Francík (Pavel Francouz) zbláznil," podotkl Jandač.

Podle něj se musí hráči vyvarovat hlavně zbytečných vyloučení. "Já jsem úplně všechna neviděl. Hlavně to jsou většinou fauly v útočném pásmu. Takže zbytečné. Možná jsou některé fauly nešťastné, nevím. Polovina týmu nehraje, polovina je přetížená. To bere sílu," řekl Jandač.

Viděl ale i pozitiva. "Dvakrát po sobě jsme stáhli dvoubrankové manko, ale negativum jsou ta vyloučení. Čekají nás Rusové, což si proti nim nemůžeme dovolit. Rusové mají myslím před šedesát procent úspěšnost na přesilovkách. To by bylo smrtící," dodal Jandač.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy