Růžičkovi svěřenci začali přípravu na MS vysokou výhrou

Aktualizováno 3. 4. 2015 22:37
Čeští hokejisté porazili v prvním přípravném zápase před mistrovstvím světa Norsko 4:0.
V Norsku se jednou prosadil i Svačina.
V Norsku se jednou prosadil i Svačina. | Foto: ČTK

Lillehammer - Čeští hokejisté porazili v prvním přípravném zápase před mistrovstvím světa Norsko 4:0. V duelu, který byl součástí Euro Hockey Challenge, se gólově prosadili Vladimír Svačina, Jan Kolář, Vojtěch Mozík a Martin Zaťovič. Brankář Jakub Kovář udržel v Lillehammeru čisté konto.

Češi šli do zápasu z plné přípravy

"Sehráli jsme výborné utkání. Musím pochválit celé mužstvo, protože všichni hráli zodpovědně, bruslili, byli důrazní. Nory jsme k ničemu moc nepustili, i když hráli docela dobře. Měli jsme dobrou obranu. Chtěli jsme být aktivní, což se nám dařilo," pochvaloval si po zápase asistent trenéra Ondřej Weissmann.

Národní tým nastoupil k úvodnímu přípravnému duelu před blížícím se vrcholem sezony po téměř třítýdenní přípravě. Hned od začátku byli Češi aktivní a brankář Haugen byl v neustálé permanenci. V polovině první třetiny hráli hosté 72 sekund v pěti proti třem, gól však vstřelit nedokázali, i když Lev a Simon se dostali do slibných příležitostí.

Ve 13. minutě mohl otevřít skóre Jan Kovář, Haugen však i jeho gólovou šanci zlikvidoval. Bezbrankový stav se tak změnil až o čtyři minuty později, kdy se u levé tyčky prosadil důrazný Svačina.

Kovář se v brance nudil

Zatímco gólman Dinama Minsk si v první části připsal 14 zákroků, jeho protějšek Jakub Kovář po většinu času před brankou mrznul. V 8. minutě ale svým prvním zákrokem zlikvidoval velkou šanci Börresena.

V 25. minutě si vytvořila sérii příležitostí Romanova formace, druhý gól českého týmu ale přidat nedokázala. Vzápětí měl vyrovnání na hokejce Stene, Jakub Kovář ale jeho pokus vyrazil.

Více práce měl i nadále Haugen, kterému v polovině zápasu pomohla při Radilově střele tyč. Brankovou konstrukci nastřelil v početní výhodě také Krejčík, až sekundu po skončení norského trestu se prosadil obránce Kolář. Ideální šanci zvýšit vedení měli Češi v další dvojnásobné početní výhodě, tentokrát dlouhé 1:52 minuty. Opět se ale proti bránící trojici neprosadili.

Nevyužitá přesilovka Čechy mrzela

"Lítalo to tam, ale nevyšlo to. Musíme na tom zapracovat. Trénovali jsme to jeden dva tréninky a v podobných situacích je potřeba, aby každý věděl o druhém, jak se to hraje. Dal bych tomu ale ještě čas. Uvidíme, třeba to bude ve druhém zápase lepší," řekl obránce Jan Kolář.

"Střel tam bylo poměrně dost, ale brankář soupeře na ně byl připravený. Měla by tam být rychlejší přihrávka, více střel z voleje. Doufám, že máme ještě dost času, abychom něco nacvičili," doplnil Weissmann.

Norové v posledním dějství přidali

Ve třetí části Norové přidali, snažili se duel zdramatizovat, ale český tým pozorně bránil a do velkých šancí soupeře nepouštěl. Gólman Jakub Kovář, který před čtyřmi lety v nedalekém Gjöviku debutoval v reprezentaci, navíc chytal spolehlivě.

V 52. minutě mohl tým kouče Vladimíra Růžičky uklidnit Martin Růžička, i kvůli faulu Espelanda však ideálně nezakončil. V následné přesilové hře se od modré čáry trefil Mozík a o české výhře nebylo pochyb.

Poslední slovo měl Zaťovič, který v 58. minutě upravil na konečných 4:0. "Gól v národním dresu potěší, ale nepřeceňuji to. Hlavně že se vyhrálo a další zápas musíme vyhrát zase," řekl Zaťovič již směrem k sobotě, kdy se týmy utkají podruhé.

Utkání Euro Hockey Challenge v Lillehammeru:

Norsko - Česká republika 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 17. Svačina (Simon), 33. Kolář, 53. Mozík (Jeřábek, Koukal), 58. Zaťovič (Jan Kovář). Rozhodčí: Solem, Hansen - Aasum, Waldejer (všichni Nor.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 984.

Norsko: Haugen - Holös, Bryhnisveen, Mats Trygg, Nörstebö, Espeland, Ödegaard, Bull - Röymark, Bastiansen, Dahlström - Fröshaug, Ask, Haga - Valkvae Olsen, Roest, Lindahl - Börresen, Stene, Thoresen. Trenér: Roy Johansen.

ČR: Jakub Kovář - Nakládal, Kolář, Mozík, Jeřábek, Krejčík, F. Novák, Pláněk, Jank - Martin Růžička, Jan Kovář, Zaťovič - Radil, Koukal, Valský - Pohl, Roman, Svačina - Simon, Filippi, Lev. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Další páteční duely Euro Hockey Challenge:

Basilej: Švýcarsko - Finsko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 15. Hartikainen, 53. Niemi.

Courchevel: Francie - Dánsko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky: 6. Bertrand, 26. a 60. Meunier, 47. Fleury - 20. Karvinen, 45. Gronvaldt.