Ružičkovi se stýská po hokeji, chce do klubu. Jde to?

Adam Sušovský Adam Sušovský
17. 3. 2015 6:30
Vladimír Růžička plánuje, že vedle hokejové reprezentace bude v příští sezoně jako trenér působit také v některém z hokejových klubů. Dá se ale vůbec dvě práce na plný úvazek zvládnout?
Vladimír Růžička touží trénovat klub. Otázkou je, jestli nějaký přistoupí na podmínky, které si bude diktovat svaz.
Vladimír Růžička touží trénovat klub. Otázkou je, jestli nějaký přistoupí na podmínky, které si bude diktovat svaz. | Foto: ČTK

Komentář - "Reprezentaci vést dál budu, ale mám jednu podmínku. Chci zároveň trénovat i nějaký klub," dupl si Vladimír Růžička při jednání o nové smlouvě s hokejovým svazem. "Dobrá, klidně můžeš," odvětil Tomáš Král, šéf českého hokeje. A přistoupil na něco, co ještě loni při nástupu kouče do funkce moc nepřicházelo v úvahu. 

Teď má vystaráno. V čele nároďáku s předstihem zajistil kvalitu i do budoucna. Růžička totiž kývl a novou smlouvu s reprezentací podepsal. České hokejisty povede také na mistrovství světa v roce 2016 v Moskvě a Petrohradě. 

V souvislosti s Růžičkou jako trenérem se teď zároveň mluví třeba o Chomutovu, kde dosud působí jako konzultant, či dlouhodobém zájmu z ruského Omsku. Jenže je vůbec reálné, aby v tuto chvíli reprezentační trenér zastával dvě důležité funkce najednou?

Ze slov Tomáše Krále vyplývá, že spíše ne. S novou smlouvou, kterou úspěšný kouč se svazem podepsal, se mu kvůli termínovým kolizím nový klub minimálně nebude hledat snadno. „Ale to už není můj problém,“ prohlásil několikrát v rozhovoru s novináři šéf svazu.

Repre i klub? To aby se rozpůlil.

Aby totiž všem svým povinnostem Růžička v reprezentaci a zároveň v jakémkoliv klubu, jehož nabídku po sezoně plánuje přijmout, dostál, musel by se prvně nějak rozpůlit. Zejména na konci sezony se totiž klubové a reprezentační povinnosti neřešitelně kříží.

Růžička už takto na dvou židlích sice seděl, ani ve světě to není nic mimořádného. Reprezentaci vedl jako trenér Slavie v jednom i v letech 2005 a 2010. Šlo to velmi dobře, vždyť z toho byl vždy památný šampionát, na jehož konci se Čechům na krku houpaly zlaté medaile. Jenže to bylo za podstatně jiné situace.

Vladimír Růžička byl tehdy na plný úvazek vázán v klubu a reprezentace na něj musela čekat. Například v roce 2010 tak začátek přípravy na šampionát vedl jeho asistent Josef Jandač sám, dokud Růžička nesplnil všechny své povinnosti ve Slavii. Hrál s ní tehdy semifinále a kvůli tomu zmeškal i první přípravné zápasy českého týmu.

Teď údajně nic takového nepřichází v úvahu, a to v žádném případě, jak zdůrazňuje i Král. Tím, že tentokrát Růžička jako první podepsal reprezentační a ne klubovou smlouvu, bude jasnou prioritou český tým. Svaz na Růžičku prostě čekat nebude, teď se musí podřídit klub. A to  by mohlo drtivou většinu zájemců odradit. Protože v době, kdy reprezentaci začíná příprava na MS, se teprve hrají první kola play off, nebo začíná baráž o udržení.

Smlouva se bude dodržovat

"Máme podmínky a ty musí být splněny. Láďa to ví a bude to muset akceptovat on i jeho klub. Pokud se termíny s reprezentací budou křížit, klub ho bude muset uvolnit. Já jsem podepsal smlouvu s trenérem, on ví, kdy a kde má být, a jestli Chomutov bude hrát finále, mě vůbec nezajímá," řekl Král jasně, že na tohle bude asi opravdu dbát bez pardonu a potvrdil, že navzdory práce v klubu bude Růžička u reprezentace hned z kraje přípravy. „Tak jsme se domluvili,“ řekl Král.

Jinými slovy:  Růžička vedle reprezentace může trénovat, klidně v jakémkoliv klubu chce, když po tom tak touží. Ale musí si najít takový, který jej nebude potřebovat na konci sezony, kdy bude trenérovou náplní připravovat reprezentaci na mistrovství světa, a ne starat se o to, jestli nějaký klub uspěje v baráži či play off.

"Hodně jsme o tom přemýšleli. Ale jsme první, kdo tu smlouvu uzavřel, takže se trenér zavázal dodržet podmínky smlouvy a ostatní je na těch klubech, které ho budou chtít," řekl o Růžičkových možnostech Král.

"Reprezentace je pro mě pořád nejvíc, ale už to nemůžu dělat tak, jak to dělám. Já potřebuji denní rutinu, být každý den na ledě a něco trénovat. Chybí mi koučink, piplat se s hokejem, stát na střídačce. Letos jsem byl na střídačce osmkrát, a je březen, to je pro mě málo," řekl Vladimír Růžička o svém stesku po trénování, kterého se mu v pozici reprezentačního kouče pochopitelně nedostává jako v klubu - celý rozhovor s Růžičkou čtěte ZDE.

Jeho trápení teď nová smlouva vyřešit může. Jen najít klub, který trenéra v klíčové části sezony nepotřebuje.

Růžička: Pro reprezentaci ta nejlepší volba

Tomáš Král si při obsazování reprezentačního kouče opět počínal jako mazák. Loni po předčasném konci Aloise Hadamczika těsně před šampionátem v Minsku během pár dnů dokázal sehnat to nejlepší, co mohl. Vladimíra Růžičku tehdy bleskově přetáhl k reprezentaci, i když byl pod smlouvou ve Slavii.

A teď si Růžičku, jednoho z mála českých koučů, který má prokazatelné kvality takhle zodpovědnou práci zastávat, Král minimálně na další rok pojistil ještě dřív, než se o prodloužení spolupráce sám trenér chtěl vůbec bavit.

Z pohledu českého hokeje je to jenom dobře. Utnou se spekulace ohledně budoucnosti týmu, navíc v jeho čele zůstává člověk, který letos zahájil jeho obrovskou generační přestavbu. A o to víc je důležité, že mu i smlouva dává povinnost věnovat se tomu naplno.

Teď to jen potvrdit úspěchem v květnu v Praze. Sám Růžička prohlásil, že za úspěch považuje pouze medaili. Protože na medaile český hokej prostě stále má.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Ministři EU si s Blinkenem potvrdili jednotný postoj vůči Rusku, řekl Lipavský. Unie s USA dále připravuje společné sankce pro případ ruské agrese.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bohemians v přípravě zvítězili nad Gabalou 3:1, Liberec prohrál s Charkovem

Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili v přípravném utkání na soustředění v Turecku nad ázerbájdžánskou Gabalou 3:1 i díky dvěma gólům Jana Chramosty. Naopak Liberec prohrál s Charkovem 0:1. Hradec Králové rovněž na kempu v Turecku remizoval s jiným ukrajinským celkem Veres Rivne 1:1.

Výsledky:

Bohemians Praha 1905 - Gabala (Ázerb.) 3:1 (2:0)

Branky: 17. a 36. Chramosta, 80. Hronek - 75. Alimi z pen.

Slovan Liberec - Metalist Charkov 0:1 (0:0)

Branka: 80. Riascos.

FC Hradec Králové - Veres Rivne (Ukr.) 1:1 (1:0)

Branky: 18. Vlkanova - 71. Gajdučyk.

Dynamo České Budějovice - Chimki 4:2 (2:1)

Branky: 11. Van Buren, 44. Škoda, 51. Havel, 77. Mihálik - 3. Žumabekov, 60. Glušakov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy