Ostrý start MS už i s Vránou a Kubalíkem. Češi mají nejlepší útok, obávají se v Rusku

ČTK Sport ČTK, Sport
21. 5. 2021 12:44
Čeští hokejisté nastoupí do úvodního zápasu na mistrovství světa v Rize dnes proti Rusku s brankářem Šimonem Hrubcem a také s útočníky Jakubem Vránou a Dominikem Kubalíkem, kteří v generálce na šampionát nehráli.
Dominik Kubalík na tréninku před startem MS 2021
Dominik Kubalík na tréninku před startem MS 2021 | Foto: Český hokej, Jan Beneš

Sestava kouče Filipa Pešána, jehož čeká premiéra na střídačce národního týmu na velkém turnaji, čítá sedm obránců a třináct útočníků. Duel základní skupiny A začne v 15:15.

Devětadvacetiletý Hrubec má zkušenost se šampionátem již z předloňska, kdy si zachytal v Bratislavě. Na klubové scéně prožil vynikající sezonu, během níž se v KHL stěhoval z Kunlunu do Omsku, Avangardu následně výraznou měrou pomohl k zisku Gagarinova poháru.

Předpokládaná sestava ČR

Hrubec - Hronek, D. Musil, Vitásek, Šulák, Hájek, Moravčík, D. Sklenička - J. Vrána, Jan Kovář, D. Kubalík - Zadina, T. Zohorna, Chytil - Radil, R. Hanzl, Sekáč - Flek, A. Musil, Smejkal - M. Špaček.

Právě Hrubec byl v brance už v sobotním duelu se sbornou na Českých hrách a vychytal výhru 4:0. Záda mu dnes bude krýt Roman Will.

Volno dostala i přes velmi povedená vystoupení během přípravy na šampionát útočná formace Radan Lenc, Michael Špaček, Matěj Stránský, přičemž Špaček bude alespoň v roli třináctého útočníka.

"To rozhodnutí bylo složité, ale takhle jsme to posoudili, protože zítra nás čeká další těžké utkání se Švýcarskem," vysvětlil dnes v rozhovoru s novináři asistent trenéra Martin Straka.

Naopak nechybějí hvězdy Vrána a Kubalík, kteří vytvoří elitní formaci s centrem Janem Kovářem. Na minulém mistrovství tato trojice dohromady nasbírala 27 bodů (15+12). S tím, že Vrána zpravidla nastupoval v jiné formaci.

Právě český útok, v němž nechybějí ani Filip Chytil nebo Filip Zadina, nejvíc vyzdvihují ruská média. "Rusko má na turnaji nejlepší obranu, Česko útok," napsal list Sport-Express.

Přestože Češi v generálce na Rigu přejeli sbornou 4:0, podle Straky představují Rusové na začátek nejtěžšího možného protivníka. "Musíme být pokorní, být v pohybu a nefaulovat. Nebýt vylučovaní, to bude jedna z nejdůležitějších věcí. Rusové budou určitě aktivní, o to více na tomto větším kluzišti, které je úplně jiné než v Praze v O2 areně," řekl Straka.

"Budeme si na to muset všichni zvyknout, ale já doufám, že jsme si zvykli. Bude tam muset být daleko víc pohybu a já doufám, že ten pohyb budeme mít. Musíme je napadat, donutit je k chybám, nesmíme čekat. Také bude důležité, abychom byli silní na puku v obou pásmech," nastínil Straka, jaké hlavní body by měly vést k úspěchu.

Na sobotní utkání se Švýcary plánují trenéři sestavu protočit, ale Straka nechtěl zatím předbíhat událostem.

"Uvidíme i podle toho, jak se bude odvíjet dnešní zápas. Doufáme, že se nikomu nic nestane, ale budeme to řešit až potom, co skončí utkání s Ruskem. Chtěli bychom nasadit kluky, co dnes odpočívají a někomu dát zase volno, ale to jsou v tuto chvíli jen spekulace," vysvětlil Straka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy