Rusové si poradili s Nory a dotáhli se na Čechy. Dánové se přiblížili čtvrtfinále

Aktualizováno 16. 5. 2016 22:55
Arťom Panarin patřil k nejlepším hráčům na hřišti.
Arťom Panarin patřil k nejlepším hráčům na hřišti. | Foto: Reuters

Moskva - Hokejisté domácího Ruska si v základní skupině A světového šampionátu poradili po výsledku 3:0 s Norskem a dotáhli se bodově na český tým, s nímž na úvod turnaje prohráli. Ve večerním zápase si pak Dánové bez problémů poradili s Kazachy a po vítězství 4:1 jsou blízko postupu do čtvrtfinále.

Průběžně sborná vede tabulku díky lepšímu skóre. Seveřané sice vzdorovali celou první třetinu (0:0), ale nakonec přišli o poslední naději na postup do čtvrtfinále. Vítězný gól Rusů dal Ivan Tělegin, čisté konto si připsal díky 27 zákrokům Ilja Sorokin.

Norští hokejisté si vypracovali první příležitost, v níž Sorokin vychytal Rosseliho Olsena, ale jinak se hrálo pod taktovkou sborné. Jako první zahrozil Ljubimov, poté měl v přesilovce obrovskou možnost Panarin, ale jeho střelu do prázdné brány vykryl jeden z norských zadáků. Ve 14. minutě gólman Söberg sebral radost Šipačovovi. V další příležitosti Panarin místo zakončení ještě hledal Ovečkina, ten po ledě těsně minul.

Znarok stále hledá k Ovečkinovi parťáky

Na začátku druhé třetiny nezamířil v samostatném úniku přesně Sannikov, ale fanoušky domácích záhy rozjásal Tělegin, když usměrnil parádní střílenou přihrávku Orlova. Další příležitosti spálil Panarin, ten ale ze sebe přece jen ve 38. minutě strhl nálepku nešťastníka dnešního zápasu a po přihrávce Šipačova upravil rychlým bekhendem na 2:0.

"Bylo to vysvobození, že jsem dal konečně gól," komentoval Panarin svou čtvrtou trefu na turnaji. "Měl jsem tolik šancí, ale pořád se mi nedařilo skórovat. Měl jsem pocit, jako kdyby byl puk prokletý. Byl jsem za ten gól doopravdy šťastný," netajil Panarin.

Když ve 43. minutě přidal Ljubimov šťastně třetí trefu soustředěně hrajících domácích, bylo zřejmé, že dohasly i poslední naděje Norů na odvrácení jejich konce na turnaji již v základní skupině.

Sorokin má další nulu

"Byl to poněkud neobvyklý gól," řekl úspěšný střelec. "Viděl jsem puk, jak se odráží od zadního mantinelu a letí zpět přes branku, tak jsem se jen snažil udržet hůl (v souladu s pravidly) pod horní tyčkou a něco z toho vytěžit," popsal Roman Ljubimov svůj třetí zásah na turnaji.

Oba celky měly ve zbývajícím průběhu ještě několik více než slibných příležitostí, změnu skóre však žádná z nich nepřinesla. "Byl z toho velmi nelehký zápas. Norové proti nám hráli hodně rychle, ale nám pomohl Ilja v brance a je skvělé, že jsme pro něho uhájili čisté konto," pochválil Ljubimov dvacetiletého Sorokina, který je na svém prvním seniorském MS.

Dánové se přiblížili čtvrtfinále

Hokejisté Dánska porazili ve svém závěrečném zápase v základní skupině A Kazachstán 4:1 a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále. Dánové jsou před úterním závěrem první části šampionátu čtvrtí s náskokem tří bodů na Švýcarsko, které čeká souboj s českou reprezentací.

Dánové, kteří dnes vstřelili všechny branky v přesilových hrách, přijdou o postup do play off jen v případě, že Švýcaři v úterý český tým porazí v normální hrací době.

"Bez ohledu na to, co se stane v úterý, jsme posunuli náš tým na vyšší úroveň. Myslím, že je to poprvé, co jsme si na turnaji připsali čtyři vítězství a byli jsme na tom podobně jako Švýcarsko. Máme za sebou výborný turnaj," řekl útočník Lars Eller.

Dánové věděli, že k uchování reálních šancí na postup potřebují proti již sestupujícímu Kazachstánu bodovat a nejlépe vyhrát. A za tříbodovým ziskem vykročili rázně už v první třetině. Tři využité přesilové hry zajistily Seveřanům dostatečný náskok. Skóre otevřel v 9. minutě Markus Lauridsen, o druhý gól se postaral Jannik Hansen a třetí přidal Nicklas Jensen.

Kazaši poté změnili brankáře a poprvé na turnaji dostal šanci Malgin. Jeho spoluhráčům, konkrétně Dawesovi, se poté podařilo z brejku snížit, žádné drama se ale nekonalo. Další zužitkovaná početní výhoda zajistila Dánsku zpět tříbrankové vedení. Další gól již více než sedm tisíc diváků v Ledovém paláci nevidělo.

"I když jsme už neměli o co hrát, tak jsme se snažili. Všechny góly jsme ale inkasovali v oslabení. To byl hlavní problém celého týmu na mistrovství. Spousta hloupých vyloučení, ve kterých jsme inkasovali," řekl kapitán Kazachstánu Maxim Semjonov.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

Rusko - Norsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Tělegin (Orlov, Kalinin), 38. Panarin (Šipačov), 43. Ljubimov (Jemelin, Orlov). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Björk - Pihlblad (oba Švéd.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 12.116.

Sestavy:

Rusko: Sorokin - Vojnov, Jemelin, Antipin, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Orlov - Ovečkin, Kuzněcov, Burmistrov - Sannikov, Dacjuk, Širokov - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin - Plotnikov. Trenér: Oleg Znarok.

Norsko: Söberg - Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödegaard - Zuccarello, Haga, Martinsen - M. Olimb, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Bastiansen, K. Forsberg, Röymark - Trettenes, Stene, Roest. Trenér: Roy Johansen.

Dánsko - Kazachstán 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. M. Lauridsen (Eller, J. Hansen), 17. J. Hansen (Storm), 18. Nicklas Jensen (Storm), 30. Ehlers (M. Lauridsen) - 24. Dawes (Bochenski, Lipin). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Kubuš - Šefčík (oba SR), Lederer (ČR). Vyloučení: 2:6. Využití: 4:0. Diváci: 7097.

Sestavy:

Dánsko: Dahm - D. Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Nicholas Jensen, Mads Boedker, Lassen, Kristensen - J. Hansen, Eller, Ehlers - Nicklas Jensen, Madsen, Storm - Christensen, Green, Poulsen - Bau Hansen, Starkov, P. Bjorkstrand. Trenér: Jan Karlsson.

Kazachstán: Poluektov (21. Malgin) - Trjasunov, Semjonov, Lipin, Lakiza, Korabejnikov, Lobanov, Kairov - Dawes, Bochenski, Boyd - Šin, Rymarev, Ivanov - Solarjov, Markelov, Krasnoslobodcev - Panšin, Grenc. Trenér: Andrej Nazarov.