Odhodil ruský pas, teď vyzve Čechy. Jeho otec se skandálně rval v Piešťanech

jzp jzp
23. 5. 2022 9:18
Kvůli válce Vladimira Putina na Ukrajině došlo k vyřazení Ruska a Běloruska z letošního mistrovství světa v hokeji. Ruská stopa se však z turnaje zcela nevytratila. V sestavách účastníků lze najít hráče, kteří mají nebo měli i ruské občanství. Proti jednomu z nich, Alexi Galchenyukovi, dnes Češi v 15:20 nastoupí.
Alex Galchenyuk na mistrovství světa 2013
Alex Galchenyuk na mistrovství světa 2013 | Foto: Reuters

Alex Galchenyuk (USA)

Narodil se v americkém Milwaukee a vždycky reprezentoval Spojené státy. Přesto ho během kariéry popichovali kvůli ruskému přízvuku. Když hrál v NHL za Montreal, kanadský spoluhráč Andrew Shaw o něm v žertu dokonce prohlásil, že to není žádný Američan, ale Rus skrz naskrz.

"Nemůžete jim to vyčítat. Anglicky mluvím dobře, ale pořád mám přízvuk," prohlásil Galchenyuk před čtyřmi roky. "Má rodina je v podstatě sovětská, už jsem si na narážky od ostatních zvykl."

Galchenyuk přišel k americkému občanství tak trochu náhodou. Narodil se v USA v době, kdy tam jeho běloruský otec Alexandr Galčeňuk po pádu železné opony hrál, konkrétně v nižší profesionální lize IHL, která už neexistuje.

V zámoří však Galchenyuk vyloženě nevyrůstal. Díky otcově kariéře se podíval také do Německa, Itálie, Švýcarska a nakonec do Ruska, kde žil devět let a získal tamní pas. Jeho mateřštinou je ruština, kterou mu doma vštípili běloruští rodiče.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Z MŠMT odchází náměstek Štábl, který pracoval s obviněným z kauzy Dozimetr

Na ministerstvu školství dnes končí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který spolupracoval s jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Na rezignaci se dohodl s ministrem Vladimírem Balašem (STAN). Ve vedení sekce IT a veřejné zakázky náměstka dočasně nahradí ředitel odboru informatiky a statistiky na ministerstvu Václav Jelen.

Štábl zatím dál povede organizaci Cermat, která připravuje maturitní a přijímací zkoušky. Jejím vedením ho pověřil bývalý ministr Petr Gazdík (STAN) poté, co odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou. V čele organizace by Štábl měl zůstat do výběru jejího nového ředitele, informovalo ministerstvo na svém webu.

To, že ve spolupráci s náměstkem Štáblem nebude chtít pokračovat, naznačil Balaš už při svém nástupu do funkce na přelomu června a července. Na jaře Štábl na ministerstvo přivedl jako poradce Luďka Šteffela, který je jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Právě kvůli kontaktům s jiným obviněným ze stejné kauzy rezignoval na konci června i Balašův předchůdce Gazdík.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Putin a Si Ťin-pching se zúčastní summitu G20 na Bali, uvedl indonéský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede," uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy