14. 5. 2015 21:33
Švédové na šampionátu končí, obhájci titulu z Ruska vyzvou v semifinále Američany.
Jevgenij Malkin.
Jevgenij Malkin. | Foto: Reuters

Ostrava - Hokejisté Ruska živí naději na obhajobu světového titulu. Sborná v ostravském čtvrtfinále přehrála Švédsko, vyhrála 5:3 a v semifinále mistrovství světa vyzve Spojené státy americké. Dvěma góly se na výhře Rusů podílel hvězdný útočník Jevgenij Malkin.

Zápas jsme sledovali živě.

Švédové zaspali úvod celého zápasu. Sice zprvu na Bobrovského vyslali v prvních minutách několik nahození, brzy ale začali úřadovat Rusové. Sborná skvěle bruslila a vymodlila si dva fauly za sebou, díky čemuž hráli 48 vteřin přesilovku pět na tři. Tu stihl využít Mozjakin, který z úhlu vymetl růžek.

Švédové dohnali manko 0:3

V 17. minutě to bylo už 2:0, když Širokov uplatnil důraz na brankovišti a po potvrzení videorozhodčím zvýšil skóre. Tarasenko mohl přidat třetí trefu ještě před přestávkou, ale vychytal ho Enroth.

Mrzet ho to nemuselo. Pár vteřin po úvodním vhazování druhého dějství se totiž za švédskou obranou zjevil Malkin a prostřelil brankáře. Ten takový přísun gólů nevydržel a přepustil místo Nilssonovi.

Výměna gólmanů ale jako by byla impulzem ke zlepšené hře Švédů. Ve 32. minutě totiž Klingberg využil přesilovku a snížil na 1:3.

Ve třetí třetině přišla mohutná stíhací jízda Tre Kronnor. Ve 44. minutě se prosadil Lander a dobrý výkon Švédů korunoval vyrovnávací brankou pět minut před koncem Eriksson.

I když Seveřané byli psychicky na koni, přišel drtivý úder. Jen 26 sekund po vyrovnání si Malkinovu střelu smolně do vlastní branky nohou srazil Ekman-Larsson. Postup Rusů v power play zpečetil Tarasenko.

Mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále (Ostrava):

Švédsko - Rusko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 32. Klinberg (Lander), 44. Lander (Ekman-Larsson, Klinberg), 55. Eriksson (Lander, Ekholm) - 11. Mozjakin (Malkin, Tarasenko), 17. Širokov (Tichonov, Tarasenko), 21. Malkin (Kuljomin, Bělkov), 56. Malkin (Mozjakin), 59. Tarasenko (Malkin). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1.

Švédsko: Enroth (23. Nilsson) - Klefbom, Ekman-Larsson, Klingberg, Ekholm, Granberg, Rahimi - F. Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Sjögren, Möller - Lindholm, Rask, Ericsson - Hjalmarsson, J. Lundqvist, Josefson - Danielsson. Trenér: Pär Marts.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Mironov, Čudinov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Kovalčuk, Tarasenko - Plotnikov, Tichonov, Širokov. Trenér: Oleg Znarok.