Ruská mašina opět neinkasovala a rozdrtila Bělorusko. Švédsko porazilo Francii

Aktualizováno 7. 5. 2018 23:21
Po drtivých výhrách nad Francií a Rakouskem si Rusko smlslo i nad Běloruskem. Svého soupeře přehrálo poměrem 6:0. Švédsko zdolalo Francie poměrem 4:0.
Radost ruských hokejistů v zápase s Běloruskem.
Radost ruských hokejistů v zápase s Běloruskem. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Hokejisté Ruska ani ve třetím zápase na mistrovství světa v Kodani neinkasovali. Olympijští vítězové z Pchjongčchangu deklasovali Bělorusko 6:0 a vedou tabulku skupiny A. Švédsko porazilo ve večerním zápase Francii 4:0 a taktéž má na kontě maximální počet devíti bodů. Úřadující mistři světa jsou v tabulce druzí za Ruskem jen vinou horšího skóre.

Rusko neinkasovalo již 180 minut

Sborná po jednoznačných výhrách 7:0 nad Francií a Rakouskem začala hodně vlažně a trochu nečekaně si nevytvořila v úvodu žádný tlak. Přesto se Rusové dostali v 6. minutě do vedení, když otevřel skóre svou první brankou na turnaji kapitán Dacjuk.

V 18. minutě trefil Kaprizov horní tyč, ale pak přišly šance Běloruska. V závěru první třetiny orazítkoval brankovou konstrukci Šarangovič a stejný hráč se do velké šance dostal i ve 23. minutě. Brankář Šesťorkin ale jeho příležitost zlikvidoval.

Rusové přežili zvýšenou aktivitu soupeře a sami udeřili. Barabanov nejprve připravil gól pro Šalunova a poté jeho akci zakončil třetí brankou Kablukov. O osudu zápasu tak bylo rozhodnuto. Trusa, již třetího gólmana, kterého Bělorusko na turnaji nasadilo, poté překonali ještě podruhé Dacjuk a ve třetí části Mamin a Kaprizov.

Dalším soupeřem ruských hokejistů bude až ve čtvrtek česká reprezentace, která ještě předtím nastoupí v úterý proti Švýcarsku.

Bez prohry je i Švédsko

Švédům se ideálně vydařil začátek, do vedení se dostali již po 24 sekundách hry, kdy otevřel skóre po souhře elitní formace Seveřanů Rakell. Další gól vstřelil favorit hned v první přesilové hře, kdy překonal brankáře Quemenera kapitán Backlund, který tečoval střílenou přihrávku Petterssona.

Švédové měli střeleckou převahu, vytvářeli si šance, další gól však přidali až ve druhé třetině, kdy se prosadil obránce Ekman-Larsson. Své příležitosti měli i Francouzi, brankář Nilsson, jenž dostal šanci místo Hellberga, byl ale pozorný.

Druhou polovinu utkání poznamenala řada šarvátek, které pramenily i ze sporného momentu před třetím gólem, kdy Adam Larsson tvrdě atakoval Leclerca. V přesilové hře uzavřel skóre devatenáctiletý talent Pettersson, který letos startoval i na juniorském světovém šampionátu.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina A (Kodaň):

Rusko - Bělorusko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Dacjuk (Dadonov), 26. Šalunov (Barabanov, Kablukov), 30. Kablukov (Barabanov, Trjamkin), 40. Dacjuk (Chafizullin, Šalunov), 46. Mamin (Zajcev), 48. Kaprizov (Dacjuk, Dadonov). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Sjöqvist (Švéd.) - Lhotský (ČR), McCrank (Kan.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 6360.

Rusko: Šesťorkin - Kiselevič, Gavrikov, Zajcev, Něstěrov, Chafizullin, Trjamkin, Jakovlev - Michejev, Andronov, Mamin - Dadonov, Dacjuk, Kaprizov - Bučněvič, Anisimov, Grigorenko - Šalunov, Kablukov, Barabanov. Trenér: Ilja Vorobjov.

Bělorusko: Trus - Lisovec, Chenkel, Korobov, Vorobej, Děnisov, Djukov, Falkovskij, Ustiněnko - Pavlovič, Kovyršin, Suško - Matěruchin, Kitarov, Drozd - Linglet, Šarangovič, Platt - Děmkov, Razvadovskij, Gavrus. Trenér: Dave Lewis.

Švédsko - Francie 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Rakell (A. Larsson, Janmark), 6. Backlund (Pettersson, Lindholm), 28. Ekman-Larsson (A. Larsson, Kempe), 56. Pettersson (Klingberg, Ekman-Larsson). Rozhodčí: Hribik (ČR), Wehrli (Švýc.) - Šefčík (SR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:12. Využití: 2:0. Diváci: 7218.

Švédsko: Nilsson - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson - Rakell, Zibanejad, Janmark - Pettersson, Backlund, Nyquist - Andersson, Kempe, Everberg - Pääjärvi, J. Larsson, de La Rose. Trenér: Rikard Grönborg.

Francie: Quemener - Gallet, Manavian, Chakiachvili, Hecquefeuille, Raux, Thiry - Fleury, S. Da Costa, Rech - T. Da Costa, Guttig, Treille - Claireaux, Texier, Douay - Perret, Ritz, Leclerc - Bouvet. Trenér: Dave Henderson.