Přílišný respekt, mizerná střelba, nechápal Říha. A vysvětlil příjezd Gulaše

Na "ruskou mašinu" Češi nevyzráli, Slováci utrpěli šok dvě vteřiny před koncem
K smutku svých početných fanoušků v Bratislavě ve třetím vystoupení ve skupině B podlehli Rusku 0:3.
Sborná naopak zůstala stoprocentní.
V pondělí smutnili také Slováci. Ti v dramatickém duelu podlehli Kanadě 5:6.
Zápas rozhodl gól Marka Stonea v přesilové hře necelé dvě sekundy před koncem normální hrací doby.
Foto: Milan Kammermayer
Sport Sport
13. 5. 2019 21:10
Češi rozjeli hokejové mistrovství světa parádně, ale ve třetím klání narazili. Hlavnímu favoritovi turnaje Rusku podlehli 0:3, přičemž vyslali jen 23 střel. "Na začátku jsme měli obrovský respekt," nechápal trenér Miloš Říha.

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Ne že by čeští reprezentanti vyhořeli, především ve třetím dějství favoritovi zatápěli, trefovali tyčky. Účelnou a živelnou hru, díky níž přehráli Švédsko, však nepředváděli. "A já nevím proč," vykládal Říha novinářům. "Kluky jsme nabádali, aby se nebáli hrát, ale naše pětka nebyla kompaktní."

Ke konci druhé dvacetiminutovky Češi konečně vstřebali pokyny trenérů a v agresivitě přidali. "Bohužel jsme hráli hokej jako Rusové. Do prázdné brány, do šířky, na druhou tyč. To jsem taky nepochopil," pokračoval český kouč. "Ve třetí třetině jsme vytáhli hru, ale chyběl tlak na bránu. Střelba byla celkově mizerná, přesilovky příliš komplikované. Ve vhazováních jsme propadli."

Proč tým upustil od jednoduchosti z prvních zápasů?

Cítili jsme obrovský respekt k soupeři. Jednoduchost vychází z toho, jak se nabídnete a kam pojedete. Ale my jsme puk předržovali. Každý chtěl něco udělat, prosadit se, ale pro mužstvo to efekt nemělo. Na druhou stranu musím kluky pochválit, že oslabení zvládli perfektně. Přesně takhle jsme si to malovali.

Jaký teď máte z mužstva dojem?

Je to turnaj. Jen nevím, co je příčinou dnešního výkonu. Musíme si sednout a přijít na to. Teď je na hodnocení brzy.

Co čekáte od příštích soupeřů?

Vždycky je máme připravené dopředu. Včera jsem se díval na zápas Lotyšů. Dobře bruslí, jsou velcí srdcaři, hrají jednoduše brejkové situace.

Nastoupí proti Lotyšům centr Radek Faksa? Jaký je jeho stav?

Zatím jsem se s ním jenom pozdravil, ale zítra už půjde na první trénink.

Vyzkouší, jestli už je zdravotně v pořádku?

Prostě půjde na první trénink. Myslím, že mu nic není, akorát v Americe nechtěli, aby jel tak brzy, protože byl zbitý z play off. Chtěli, aby si odpočinul. Ale to je můj názor, nemluvil jsem s ním.

K reprezentaci se připojil také křídelník Milan Gulaš. Co od něj čekáte?

To je takové překvapení. Uvidíme, v jakém bude rytmu a jak se bude cítit. Mohl nám do telefonu říct, že nepojede, ale těší se strašně, už byl s námi na tréninku. V noci mě napadlo, že máme v záloze ještě takhle velkého hráče, takže jsme mu zavolali. Podle mě by nám s Kovářem mohl vylepšit přesilovky.

Není risk takhle zasahovat do týmu?

Riskujeme pořád. Neustále čekáme s obsazením místa. Ostatní kluci jsou sice parádně připravení, ale Milan nám může dát jistotu, klid. Dneska by to třeba vzal na sebe. 

Je dělání velkých rozhodnutí součástí trenérské práce?

Nejenom trenérské. Když řídíte nějakou skupinu, musíte udělat rozhodnutí a nečekat, že to někdo rozhodne za vás.

Chystáte ještě nějaká překvapení? Co třeba posila z NHL při příznivém vývoji sérií?

To už asi ne. Za překvapení bych byl rád, ale vypadá to, že San Jose (Tomáš Hertl, Lukáš Radil) a Boston (Davidové Krejčí a Pastrňák) budou hrát finále proti sobě. Každopádně si tuhle možnost ještě chvilku necháme otevřenou. Nejsme jasnovidci.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

před 1 hodinou

Soud potvrdil mladíkovi osmnáct let vězení za vraždu spolužačky

Devatenáctiletý Daniel Miarko si odpyká 18 let ve vězení za to, že loni na Plzeňsku ubodal svou bývalou spolužačku. Trest mu potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl jeho odvolání. Motivem vraždy byla msta za to, že dívka neopětovala mladíkovy milostné city. Rodině své oběti musí Miarko uhradit pět milionů korun za způsobenou újmu.

Obhájci zpochybňovali, že byl Miarko v době činu příčetný, a usilovali o to, aby ho soud poslal do detenčního ústavu namísto do vězení. "V žádném případě není na místě upustit od potrestání u takto závažného, připraveného, promyšleného trestného činu a nařídit toliko zabezpečovací detenci," reagoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy