Led zaházený odpadky, Irglova paráda a dvě tváře Hniličky. To bylo první MS v Rize

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 5. 2021 12:01
Mistrovství světa v hokeji se do Rigy vrátilo po patnácti letech. V roce 2006 uspořádala lotyšská metropole povedený šampionát, z kterého se Češi vraceli překvapivě se stříbrem v kapse. Mužstvo poprvé na MS vedl Alois Hadamczik, v brance stál Milan Hnilička a gól Zbyňka Irgla se zařadil do zlatého fondu českého hokeje.

Odepisovaný český tým

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik.
Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zatímco letos odletěl český národní tým do Rigy s vlnou příjemného optimismu v zádech, přestože devět let čeká na medaili z MS, před patnácti lety to bylo přesně opačně.

Češi sice obhajovali zlato z Vídně 2005, jenže v seriálu Euro Hockey Tour prožili mizernou sezonu a trenérovi Aloisi Hadamczikovi se po zvláštní olympijské pachuti z Turína množily omluvenky.

Nakonec jich Hadamczik s asistenty Josefem Palečkem a Františkem Musilem (otcem letošních účastníků Davida a Adama) nasčítal z různých důvodů 27.

Osu týmu tvořili jasná jednička Milan Hnilička, stálice Tomáš Kaberle a kapitán David Výborný, hrající na jedenáctém MS v řadě. Svůj premiérový šampionát odehráli Tomáš Plekanec nebo Tomáš Rolinek, naproti tomu třeba Jan Bulis a Patrik Štefan si na MS zahráli poprvé a naposled.

Vyhlídky mužstva na úspěch rozhodně nepodpořil první zápas proti nažhaveným domácím Lotyšům. Češi s nimi jen remizovali 1:1 (v roce 2006 mohlo utkání základní části MS naposled skončit remízou).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy