Led zaházený odpadky, Irglova paráda a dvě tváře Hniličky. To bylo první MS v Rize

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 5. 2021 12:01
Mistrovství světa v hokeji se do Rigy vrátilo po patnácti letech. V roce 2006 uspořádala lotyšská metropole povedený šampionát, z kterého se Češi vraceli překvapivě se stříbrem v kapse. Mužstvo poprvé na MS vedl Alois Hadamczik, v brance stál Milan Hnilička a gól Zbyňka Irgla se zařadil do zlatého fondu českého hokeje.

Odepisovaný český tým

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik.
Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zatímco letos odletěl český národní tým do Rigy s vlnou příjemného optimismu v zádech, přestože devět let čeká na medaili z MS, před patnácti lety to bylo přesně opačně.

Češi sice obhajovali zlato z Vídně 2005, jenže v seriálu Euro Hockey Tour prožili mizernou sezonu a trenérovi Aloisi Hadamczikovi se po zvláštní olympijské pachuti z Turína množily omluvenky.

Nakonec jich Hadamczik s asistenty Josefem Palečkem a Františkem Musilem (otcem letošních účastníků Davida a Adama) nasčítal z různých důvodů 27.

Osu týmu tvořili jasná jednička Milan Hnilička, stálice Tomáš Kaberle a kapitán David Výborný, hrající na jedenáctém MS v řadě. Svůj premiérový šampionát odehráli Tomáš Plekanec nebo Tomáš Rolinek, naproti tomu třeba Jan Bulis a Patrik Štefan si na MS zahráli poprvé a naposled.

Vyhlídky mužstva na úspěch rozhodně nepodpořil první zápas proti nažhaveným domácím Lotyšům. Češi s nimi jen remizovali 1:1 (v roce 2006 mohlo utkání základní části MS naposled skončit remízou).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy