Led zaházený odpadky, Irglova paráda a dvě tváře Hniličky. To bylo první MS v Rize

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 5. 2021 12:01
Mistrovství světa v hokeji se do Rigy vrátilo po patnácti letech. V roce 2006 uspořádala lotyšská metropole povedený šampionát, z kterého se Češi vraceli překvapivě se stříbrem v kapse. Mužstvo poprvé na MS vedl Alois Hadamczik, v brance stál Milan Hnilička a gól Zbyňka Irgla se zařadil do zlatého fondu českého hokeje.

Odepisovaný český tým

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik.
Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zatímco letos odletěl český národní tým do Rigy s vlnou příjemného optimismu v zádech, přestože devět let čeká na medaili z MS, před patnácti lety to bylo přesně opačně.

Češi sice obhajovali zlato z Vídně 2005, jenže v seriálu Euro Hockey Tour prožili mizernou sezonu a trenérovi Aloisi Hadamczikovi se po zvláštní olympijské pachuti z Turína množily omluvenky.

Nakonec jich Hadamczik s asistenty Josefem Palečkem a Františkem Musilem (otcem letošních účastníků Davida a Adama) nasčítal z různých důvodů 27.

Osu týmu tvořili jasná jednička Milan Hnilička, stálice Tomáš Kaberle a kapitán David Výborný, hrající na jedenáctém MS v řadě. Svůj premiérový šampionát odehráli Tomáš Plekanec nebo Tomáš Rolinek, naproti tomu třeba Jan Bulis a Patrik Štefan si na MS zahráli poprvé a naposled.

Vyhlídky mužstva na úspěch rozhodně nepodpořil první zápas proti nažhaveným domácím Lotyšům. Češi s nimi jen remizovali 1:1 (v roce 2006 mohlo utkání základní části MS naposled skončit remízou).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Tripartita se mimořádně sejde začátkem února, projedná nový návrh rozpočtu

Tripartita se v únoru mimořádně sejde kvůli novému návrhu státního rozpočtu. S odbory a zaměstnavateli budou pravidelně jednat také ekonomičtí ministři. Jejich pravidelné porady se obnoví. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tripartita zasedla poprvé po nástupu nového kabinetu.

Původní verzi státního rozpočtu, kterou připravila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), Fialův kabinet přepracovává. Plánovaný schodek 376 miliard korun chce dostat pod 300 miliard. Stát hospodaří nyní v rozpočtovém provizoriu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy