Kanada ukázala, že Češi musí bojovat. Už těžká skupina nabídne melu o čtvrtfinále

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 5. 2016 13:34
Generálka proti Kanadě odhalila to, co pozorní fanoušci už nějaký čas tuší. Čeští hokejisté nebudou na mistrovství světa v Rusku favorité. Když narazili na těžkou váhu, příliš nestíhali. V přípravě se sice několikrát rychle oklepali z nepovedeného večera, ale na blížící se akci bude třeba hrát bez výkyvů. Moskevská skupina totiž slibuje pořádnou melu.
Česku musí na MS v Rusku výrazně pomoct i brankáři. Jedním z nich je Dominik Furch.
Česku musí na MS v Rusku výrazně pomoct i brankáři. Jedním z nich je Dominik Furch. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Generálka proti Kanadě odhalila to, co pozorní fanoušci už nějaký čas tuší. Čeští hokejisté nebudou na mistrovství světa v Rusku favorité. Když narazili na těžkou váhu, příliš nestíhali.

Stačí zmínit, jak některé momenty viděl bojovník Petr Koukal: "Když se oni dostanou do třetiny a začnou to točit, člověk neví, kam má skočit. Přijde mi, že v tu chvíli jim to bohužel nejde sebrat."

Obzvlášť když hrají přesilovku. "Bavili jsme se, že je neuvěřitelné, jak to hrají. Já jsem to tam jednou bránil… bylo to zajímavé," dodal český forvard.

Ano, Češi postrádali šest opor, jenže už nějaký čas trénují a odehráli kupu zápasů. Zato Kanaďané se teprve rozehrávají, navíc nastoupili bez Coreyho Perryho a Brada Marchanda, dvou hvězd, které klidně můžou ovládnout bodování šampionátu. I tak měl mladý zámořský výběr nesmírnou kvalitu.

Diváci v pražské O2 areně sledovali, jak domácí hůř zakončují, bruslí a ztrácejí v šikovnosti. Často nezvládali přechod do útočného pásma. Na loňském mistrovství to brali na sebe hlavně Jakub Voráček a Jaromír Jágr, letos musí mužstvo bojovat bez nich. Zpoza oceánu dorazily jen čtyři posily, další omluvenky došly z Evropy, třeba od zraněného Vladimíra Sobotky.

Víc posil z NHL mají i Švýcaři

Co to znamená směrem ke světovému šampionátu, který startuje už za dva dny? Češi málokoho přehrají kličkami či chytrými přihrávkami, bez maximálního nasazení můžou mít velké potíže.

V sezoně ukázali, že se dokážou rychle oklepat z nepovedeného večera. Po slabém výkonu proti Finsku (0:3) nečekaně vyhráli ruský Channel One Cup. Po nedávném výprasku od Švédů (2:7) svedli po jediném dnu pauzy rozdrtit stejného protivníka 7:1. Takový příděl mu nikdy předtím nedali.

Parta kouče Vladimíra Vůjtka zkrátka umí překvapit, ovšem v Rusku může výpadky krutě pocítit, neboť moskevská skupina slibuje pořádnou melu.

Favorité jsou Rusové, kteří doufají v titul s výkvětem Kontinentální ligy a devíti posilami z NHL. Dalšími kandidáty na postup jsou samozřejmě Švédové a Češi, ale dřívější outsideři budou kousat.

Švýcaři, s nimiž český tým už léta spíš prohrává, spoléhají zejména na hokejisty z kvalitní domácí ligy, ale mají i pět posil ze Severní Ameriky. Navíc ještě doufají v příjezd obávaného beka Romana Josiho, jenž momentálně bojuje o Stanley Cup.

O čtvrtfinále se porvou také Dánové a Norové. Přestože na turnaj musí vzít i nepříliš kvalitní hokejisty, mají k dispozici několik hráčů z NHL a dost posil ze Švédska. Pokud Češi se Seveřany nebudou bruslit, hrozí porážka. Jakkoliv to zní překvapivě, tuzemská reprezentace potkala Dány a Nory na velkých akcích za posledních šest let šestkrát, přičemž pětkrát rozhodl jediný gól či nájezdy. Dvakrát se radovali soupeři.

Jako 2010? Chybí Vokoun

Čtvrtfinále zkrátka není samozřejmost, zvlášť když dost sil seberou zápasy se sehraným Lotyšskem a nepředvídatelným Kazachstánem, který vytasí útočnou formaci ze zámořských hvězd KHL.

Jestliže česká reprezentace ihned nevyrukuje s nejvyšším nasazením, případnou ztrátu už nemusí dohnat. V roce 2010 to dokázala, jenže tehdy na nečekaně zlatém večírku podceňované party byl kromě Jaromíra Jágra také brankář Tomáš Vokoun, jenž tou dobou uměl sám vyhrávat zápasy.

Letos úspěch stojí na evropské dvojce Pavel FrancouzDominik Furch, nikdo z nich na šampionátu ještě pořádně nechytal.

Mimochodem, v domácí generálce s Kanadou předvedl Furch takřka zázračný zákrok vyrážečkou. Takové musí přijít i v Rusku, aby Češi propluli do čtvrtfinále a aby to nebylo těsné. Možný boj o semifinále s Kanaďany neslibuje příznivý výsledek.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Mistr světa ve skeetu Nýdrle je nejlepším českým střelcem roku

Nejlepšími českými střelci roku 2019 jsou brokaři. Svazovou anketu vyhrál mistr světa ve skeetu Tomáš Nýdrle před evropským šampionem v téže disciplíně Jakubem Tomečkem. V kategorii juniorů těsně zvítězil juniorský světový šampion ve skeetu Daniel Korčák. Do hlasování se zapojilo 44 členů výkonného výboru a trenérů Českého střeleckého svazu.

Jednatřicetiletý Nýdrle prožil životní sezonu, ve které poprvé vybojoval individuální medaile na velké světové akci. Skončil druhý na Evropských hrách v Minsku a pak získal světový titul na šampionátu v italském Lonatu. To se před tím žádnému českému skeetaři nepovedlo. Ve stejném italském městě v září pomohl českému družstvu k obhajobě evropského titulu. Tomeček si z ME odvezl double, protože tam poprvé vybojoval evropské individuální zlato.

Za oběma skeetaři skončil v domácí anketě nejlepší světový střelec z libovolné malorážky Filip Nepejchal. Stříbrný medailista z mistrovství Evropy a vítěz tří závodů Světového poháru včetně finále v čínském Pchu-tchienu obsadil navíc těsně za Korčákem druhé místo mezi juniory.

Talentem roku byla vyhlášena bronzová medailistka z juniorského mistrovství světa v trapu Zina Hrdličková, šestnáctiletá dcera olympijského vítěze z Barcelony 1992 Petra Hrdličky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy